Google varuje před “nepřirozeným” linkbuildingem

Dneska vyšel na Google Webmaster Central Blog článek, který nám měl připomenout, že rozsáhlé článkové kampaně nejsou zrovna ideální. Ačkoliv proti nim přímo Google nic nemá, tak mohou porušovat některá pravidla pro webmastery. Například ta o různých odkazových schématech.

Konkrétně jako nevhodné zmiňuje

 • Články, které obsahují odkazy plné klíčových slov a slovních frází.
 • Velké množství článků napříč velkým množstvím webů, popřípadě menší množství článků na velkých webech.
 • Texty psané autorem, který o tématu toho moc nevědl.
 • Duplicitní anebo podobné texty napříč weby.

Google v takovýchto článcích považuje odkazy za takzvané “spammy links” a pokud je najde může přehodnotit kvalitu webu, kde se nachází. Což v konečném důsledku znamená horší pozice ve vyhledávání. Proto by vždy takový článek měl obsahovat nofollow. Zároveň všechny webmastery vyzývá aby takovéto weby nahlásili přes Seach Console.

Takže jak?

Google už v minulosti nějakým způsobem umravnil takzvané PR weby. Ačkoliv stále mají nějakou návštěvnost ve většině případech je mizivá (alespoň v poměru k množství textu). Pokud nechcete dopadnout stejně je dobré si krýt záda třeba tím nofollow u odkazů. Na druhou stranu jedná se opravdu o extrém, kdy text za moc nestojí a jedná se mix článků z různých oborů.

Zajímavé je, že článek od Google moc neřeší ty na koho odkazy vedou, ale weby které obsah publikují. Pokud rádi publikujete tiskové zprávy anebo je jen zběžně přepisujete tak pozor na to. Ve větším množství by to mohlo Google vadit. Na druhou stranu naštvat Google není nic jednoduchého, většina problémů je způsobena spíše technickou chybou.

V článku mě ještě zaujalo pojmenování takovýchto problémových článků – contributor posts, guest posts, partner posts a syndicated posts. Guest posty jednu dobu opravdu letěli a popravdě mi nepřišli jako něco špatného spíše naopak. Nabídnete někomu z oboru že u vás může publikovat svůj obsah a na oplátku odkážete na jeho web. Což je ostatně slušnost. Hold se to musí maskovat dneska jako rozhovor. Tedy pokud to vůbec chcete maskovat ;)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

6 Replies to “Google varuje před “nepřirozeným” linkbuildingem”

 1. Dnes se odkazy nedaji ziskat jinak nez za penize ci znamosti (coz je forma protisluzby vyjadrena jinak nez penezi). Tak to proste je.

    1. nie je to žiadna veda, odkaz si možno jednoducho vypýtať aj zdarma a niekedy to funguje :-)

 2. No obvyklé bububu, prostě plaťte si PPC nebo já nevím už jak si to představujou. Hlavně jak se pozná závadný a nezávadný odkaz? A proč nofollow, když na to jaksi není vůbec určený? Už předchozí manévry Googlu s nofollow vedly k tomu, že se to nadužívá a Google je stejně indexuje, tak to nějak ztrácí smysl…

  Když píšu recenzi, když píšu něco o tématu, vždy je normální (a slušné) odkazovat na další weby a zdroje.

 3. Dosť odveci, teraz jedine sa môže sta,ť aby si web za PR články pýtali viac peňazí – bo to je v úvodzovkách trochu rizikovejšie. A vôbec nechápem čo je na guest postoch zlé a ako si vôbec google dovoľuje až takto rozhodovať a ovplyvňovať a robiť bububu obyčajným bloggerom. + ešte treba brať do úvahy že google má strednú europu trošku na salame a zväčša sa orientuje na nejaké výspelejšie krajiny kde sa v adwords seo a všade točia už trošku väčšie milióny. … a aj samotné algoritmy googlu sú tu trochu pozadu a častokrát fakt veľké blackhaty pretrvávaj´ua fungujú jak nič a google straší s guest postami a pár článkami že môžu uškodiť :D :D :D

Comments are closed.