Mohou pomoct nTLD v SEO?

Mohou pomoct nTLD v SEO?

The Domain Name Association a Web Traffic Advisors vytvořili studii v níž se snažili zjistit, zdali nTLD mají vliv na SEO. Samozřejmě to rozpoutalo diskuzi, která měla i nějakou tu neoficiální reakci ze strany Google.

Předně je dobré připomenout, že v případech jako je tento, kdy má zadavatel průzkumu v jeho pozitivních výsledcích peníze, tak vždy přistupujte k závěrům s odstupem. Prostě jakoby se jednalo o PR anebo placenou reklamu.

Výsledky průzkumu či spíše studie najdete i ve formě inforgafiky zde: http://thedna.org/resources/seostudy/

Závěr je, že nTLD pomáhají a ne málo. Například uvádí, že seo.agency ušetří na PPC reklamě 3K USD/měsíčně a diamonds.pro dokonce 236K USD/měsíc. Dále že vzhledem k hodnotě MoZ DA (Domain Authority) potřebují daleko méně odkazů, aby si vedli ve výsledcích lépe. Konkrétně že na dobré pozice potřebuje .com doména DA 33 zatímco nTLD stačí 4.

Reakce z Google

Tato studie samozřejmě zaujala spoustu lidí. Opravdu klíčové slovo v doméně prvního řádu může mít tak velký dopad na SEO?

John Mueller se švýcarské pobočky Google reagoval na Tweet slovy: „Novější TLD jsou fajn, můžete se s nimi umístit stejně dobře jako s tradičními. Avšak stále nezískávají žádné SEO výhody z jejich TLD“.

Vyložit si to můžeme prostě tak, že Google pro SEO nepoužívá slovo v TLD (platí jen pro doménu prvního řádu). Na druhou stranu už dříve bylo zveřejněno, že Google využívá ccTLD pro regionální cílení.

V dalším tweetu pak upozornil, že Google nepracuje s hodnotou MoZ DA, o kterou se výzkum opírá.

Nicméně…

V jednom z dalších tweetů je také uvedena dobrá poznámka, že celá doména se často uvádí v odkazech. To znamená, že klíčové slovo pak bude součástí anchor textu. To už nepochybně nějaká SEO výhoda je.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 komentáře u „Mohou pomoct nTLD v SEO?“

  1. V prehledu jsem nasel i svou domenu Filipov.cz, kterou mi loni (jeste za puvodnich 1K CZK) odchytil subreg :c)

  2. Môže to byť aj presne naopak a google zavádza, nie je v ich záujme odhaľovať ako pracuje ich algoritmus.
    Pekná doména má vždy konkurenčnú výhodu oproti tým ostatným a to nielen pri SEO.

Komentáře nejsou povoleny.