Jak se Google divá na ccTLD

google_logo_small.gifVčera se na YouTube objevilo video v němž Matt Cutts vysvětluje proč by jste si pro vaše webové stránky, například v češtině, měli vybírat .cz doménu, popřípadě .eu, .com, .net, .org anebo .info. Pojďme se na to podívat.

Jak to momentálně funguje

Matt tentokrát prozradil něco konkrétního ze zákulisí Google, což je na rozdíl od běžného obecného tlachání užitečné. Google analyzuje stránky na určité TLD (doméně prvního řádu). Vytvoří z nich seznam a hledání v nich společné rysy. Pro koho jsou tyto stránky cílené a jakou mají strukturu návštěvnosti. Když zjistí, že 99% stránek na .cz doméně jsou česky, tak se rozhodne, že .cz doména obsahuje převážně český obsah. Na Google.cz pro Čechy se tak budou zobrzovat výsledky na .cz doménách.

Dále zjistí, že na .cz domény chodí i Slováci, tak šup s výsledky i do Google.sk. Obdobně to funguje i na dalších TLD. Můžeme si tedy říct, že TLD má vliv na regionální řazení výsledků v Google.

Nadnárodní domény

Matt zmínil .com, .net, .org a .info jako nadnárodní alternativu. Na ty máme vsadit v případě, že nemáme volnou naši národní doménu. No možná mohl zmínit i ostatní nadnárodní domény jako třeba .biz. Člověk trochu znervózní když tam není :)

Zvláštní pozice .eu

Jako náhrada za chybějící národní doménu evropského státu může být použita .eu doména. Je trochu otázkou nakolik se bude řídit pravidly o zmíněném seznamu. Například jestli bude mít stejnou váhu ve všech zemích EU popřípadě Evropy. Tedy všech evropských Google.tld.

Do budoucna se to bude měnit

Celkem mě zaujala pasáž, kde Matt mluví o pravidelných aktualizacích seznamů a připouští, že pokud se některá doména začne používat ve světovém měřítku, tak se z ní může klidně stát generická. Takže je možné to určitě udělat i v malém. Tedy pokud se rozhodneme ukrást doménu .cr (Kostarika), stačí když na ní budeme budovat velké množství českého obsahu pro Čechy a náležitě jej propagovat. Google jí po čase může přiřadit do Google.cz a udělat ekvivalentní s .cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

8 komentářů u „Jak se Google divá na ccTLD“

  1. Docela by mě zajímalo, jak Google přistupuje k doméně .CC, která sice patří Kokosovým ostrovům, ale je ve správě Verisign. Často se také používá jako alternativa ke generickým doménám.

    Před pár lety dokonce existovala česká stránka eurotel.cc, která používala “obšlehlý” design z webu operátora a obsahovala převážně porno. :c)

  2. Zajímavé. Jen moc dobře nerozumím, proč tohle všechno? Specifikace přece již dávno myslí na to, jak určit jazyk, kódování a další národní odlišnosti – to všechno google nestačí?

  3. takže ak mám napríklad na .sk domene obsah písaný v AJ tak v google.com alebo v google.us sa bude zobrazovať veľmi ťažko ?

  4. Na jednu stranu to takto smysl má, ale jak se rozhodují u států které mají stejné jazyky třeba us, uk či au. To se všem zobrazuje stejný obsah? Jistě že né, tudíž tam musí být ještě nějaká ALE….

  5. Stejný obsah se nezobrazuje, obsah je zobrazován taky podle lokálního umístění surfera, a taky podle toho co vyhledával v minulosti.

Komentáře nejsou povoleny.