Jak se mi daří na Zonky (624. den)

Nedávno jsem dosáhl na metu 400 aktivních investic na Zonky, a tak mě napadlo, že bych opět po delší době mohl k tomatu Zonky něco napsat.

Jak si Zonky vede

Podle statistik webu Zvonkohra.info bylo přes Zonky půjčeno 539.987.000 CZK. Nejvíce zafinancovaných půjček má rating A++ (5,99 % pro investora bez poplatků). Ty se také vyskytují nejméně. Naopak nejméně rating A** (2,99 % pro investora bez poplatků). O tento druh půjček vzhledem k výši útoku investoři nemají moc zájem.

Rating Celkem CZK %
A** 14 485 000 Kč 2,68 %
A* 70 530 000 Kč 13,06 %
A++ 149 016 000 Kč 27,60 %
A+ 108 224 000 Kč 20,04 %
A 76 907 000 Kč 14,24 %
B 56 176 000 Kč 10,40 %
C 43 268 000 Kč 8,01 %
D 21 381 000 Kč 3,96 %
SUMA 539 987 000 Kč 100 %

Co se týká investičních příležitostí, tak nejlepším měsícem byl listopad 2016. Kdy celkové celkové množství půjčených peněz dosáhlo téměř na 50M CZK. Také bylo rekordní množství půjček 452.

Fungování systému

Do systému bylo od posledního shrnutí ze srpna 2016 přidáno několik menších vylepšení. Například export všech půjček v xls. Sami si tak můžete dělat vlastní přehledy ve vašem oblíbeném tabulkovém procesoru. Popravdě současný systém na to není zrovna ideální. Další novinkou je přehled v peněžence, kolik jste investovali. Dříve bylo nutné si to vyfiltrovat.

Obecně se však jedná spíše o maličkosti. Velké změny jako je třeba sekundární trh pro rychlý odprodej anebo nějaká forma automatického investování jsou v nedohlednu. Vzhledem k přetlaku investorů, tak bez vlastního robota, kterého se snaží Zonky zastavit pomocí captcha nemáte šanci chytnout půjčky s lepším úročením než A++. Například mě se poslední A+ podařilo chytnout zhruba před měsícem. S ratingem A pak začátkem února. Všechny tak mám s hodnocením A++. Přitom používám push notifikace do prohlížeče.

Aktualizace 05.04.2017 – Volala mi paní Iva ze Zonky a téma robotů na Zonky jsme probrali. Roboti jsou podle její slov dobře hlídání a monitorují jakoukoliv automatickou aktivitu. Všechny investice tak musí provést vždy reálný člověk.

Zonky také v případě lukrativních půjček “padá”. Protože se investoři nahrnou do systému a chtějí investovat. Důvodem je vyčerpání serverových prostředků kvůli hashovací funkci bcrypt. Stovky lidí, kteří se v jeden okamžik snaží přihlásit vytíží procesory serverů na maximum. Už několik měsíců toto nejsou schopni vyřešit. Zlatá osolená SHA-512 + omezené množství pokusů o přihlášení anebo možnost nastavit si neodhlašovat podobně jako to má RM-Systém.

Portfolio

Moje portfólio momentálně vypadá následovně.

Oproti předchozímu období (27.08.2016) přibylo 171 aktivních investic. Hlavně v listopadu a prosinci bylo opravdu z čeho vybírat a dokonce byl i čas na investování. Takže jsem nabral i nějaké ty A. I tak ale nedostatek dobrých investičních příležitostí od ledna tlačí očekávaný výnos dolů. Prostě vám nezbývá než brát A++. Ty teď v mém portfóliu tvoří 52 % (v předchozím období to bylo 46 %).

Samozřejmě s tím, jak už jsem v systém rok a půl, tak už jsem stihl protočit nějaké peníze. Někteří lidi si půjčí a za pár měsíc splatí kompletně celou půjčku předčasně. Na Zonky je to bez jakéhokoliv postihu, což je pro dlužníky super. Takže číslo “protočených” peněz je dost zkreslené. Navíc Zonky poskytuje záruku, že můžete půjčku vrátit do několika dnů bez postihu. Ovšem investorský poplatek se nějak odečte. Takže půjčíte třeba 200 CZK a v tomto případě se vám vrátí 196 CZK. Obdobně to funguje i u velmi brzkého předčasného splacení (úročí se na denní bázi). Vrácený úrok může být nižší než investorský poplatek, který je 1 %. Z těmito ztrátami je nutné počítat, ale moc se o nich nedočtete ;)

Aktualizace 05.04.2017 – Volala mi paní Iva ze Zonky. Poplatky v těchto případech Zonky vrátí ze svého. Takže se nemůže stát, že byste o peníze tímto způsobem přišli. Udělal jsem si export všech finančních operací a skutečně je tam najdete.

Předchozí portfólia na Zonky

Závěr

Celkem jsem do této doby postupně vložil do Zonky 80K CZK. Na úrocích se mi vrátilo 5,7K CZK. Vzhledem k tomu, že investici postupně navyšuji, tak se hodně špatně počítá nějaké procentuální zhodnocení. Podle Zonky je očekávaný výnos 5,4 % a aktuální 8,5 %. Pár splátek mám po splatnosti, ale jinak všechno vypadá dobře. Takže jsem spokojený.

 


12 komentářů u „Jak se mi daří na Zonky (624. den)“

 1. Já autoinvest na Zotify používám celkem dost. Původně jsem Zotify používal jen na notifikace a dělám to i dál, ale autoinvest je výborný doplněk když člověk zrovna nesedí u počítače. Investované peníze do kreditu se vrátí celkem dost rychle! Takže vřele doporučuju, i když bych vlastně neměl, protože čím víc tam bude lidí, tím víc budu muset platit :-D

  • Sedím u počítače v práci, takže investování pro mě není problém. Spíš odchytávat kratší půjčky s vyšším ratingem. Tam se mi osvědčil zonkoid pro android (jeho notifikace + notif. ze zotify). Zonkoid je supr, protože jde rovnou na api a nestahuje tuny balastu. Tudíž funguje ikdyž web je zrovna přetížený.

 2. Mne by zajímalo, jak se daří autorovu akciovému portfoliu. Už více jak rok neposkytl žádný postřeh. :-(

  • Celkem dobře, za 2016 +11.135,93 CZK zisk, hodnota portfólia +4.231 CZK k 31.12.2016. Už dlouho o tom chci napsat, ale je to hodně informací. Zítra se zkusím do toho pustit.

 3. Ocekavany vynos mezi 5 az 8 procenty a proinvestovana castka 100K?
  Oplati se to vubec, kdyz z toho odpocitam:
  A) riziko (ktere se u delsich pujcek zasadne zvysuje po 3 a 5 roce)
  B) Poplatky zonky
  C) Dan z prijmu
  D) poplatek ucetni za zpracovani dani
  E) inflaci
  F) straveny cas ?

 4. Takže když to přeložím. Peru do systému peníze a nevím moc jak si stojím. Takže tam peru další a jsem spokojený. Nic pro mě.

Komentáře nejsou povoleny.