Zonky zkušenosti investora – rok poté

Zonky zkušenosti investora – rok poté

Už je to zhruba rok, co jsem se dostal do systému Zonky a začal zkoušet investování do P2P půjček. Systém se od mé první recenze zas tak moc nezměnilo. Naopak přibylo investorů a začal se objevovat software třetích stran, který ulehčuje či zcela automatizuje investování. Běžný uživatel Zonky, je tak ve značné nevýhodě, pokud má zájem o lukrativnější půjčky. Ale o tom si povíme postupně.

Novinky

Novinek zas tak moc není. Zavedli se prakticky bezrizikové půjčky A**, A* a vysoce riziková D. Přibyly notifikace a na titulní stránce jsem si všiml i odkaz na partnerský program.

Nejméně rizikový A** vám po odečtení investorského poplatku, který je  1 %, zhodnotí investici o 2,99 %. A* pak o 3,99 %. Pro investory to není moc zajímavé, což potvrzuje i fakt, že často zůstávají nezainvestované (lidé se na ně nesloží). V tomto případě občas zasáhne přímo Zonky, kterou zbylou částku přidá ze svého. Doinvestování zbylé částky je celkem chytrý tah, který dělá Zonky atraktivnější. Podle statistik na zvonkohra.info Zonky už takto investoval 13,5M CZK.

Co se týká půjček D, tak ty jsou celkem vzácné. Z celkové částky na ně připadá jen 4,21 %. Jakmile se nějaká objeví, hned je pryč. Lidé si nečtou příběh, prostě investují. Láká je zhodnocení 18,99 %.

Do systému se dostali další investoři a je celkem cítit jejich přetlak. Prakticky všechny půjčky B a lepší se zainvestují často do pár minut. A a A+ někdy vydrží i 24 hodin, než se celá částka složí. Aby se „dostalo na každého“ přibyla notifikace emailem. Ten však chodí s takovým zpožděním, že je nepoužitelný. Později přibyly push notifikace do prohlížeče, což už je o něčem jiném, ale menší částky s dobrým zhodnocením i díky software třetí strany nestihnete.

Poslední novinkou, kterou jsem si všiml je spuštění partnerského programu. Za konverzi (zprostředkovanou půjčku) máte 2K CZK.

Jak si Zonky vede

I díky velké reklamní kampani v březnu 2016 se systém pěkně rozjel a přibylo půjček. Zatímco v únoru se přes Zonky půjčilo zhruba 10M CZK v 74 půjčkách, v březnu už to bylo 293 půjček téměř za 40M CZK.

Rozložení poskytnutých půjček po měsících podle statistik serveru zvonkohra.info
Rozložení poskytnutých půjček po měsících podle statistik serveru zvonkohra.info

S tím jak přibývá v systému lidí klesá i průměrná investice. V červnu 2015 byla 3.025 CZK, o rok později už 798 CZK. Dopad na to určitě má i zvýšený počet půjček, do kterých můžete investovat.

Průměrná výše investice - zdroj zvonkohra.info
Průměrná výše investice – zdroj zvonkohra.info

Investorů je přitom dostatek. Na Facebooké skupině Investor na Zonky, jsem zahlédl, že prý jich čeká přes 5 tisíc. Takže naopak poptávka je spíše po lidech, kteří potřebují peníze půjčit a projdou Zonky scoringem, který je údajně celkem přísný. Což samozřejmě není na škodu.

Jak se vede mě

Přiznám se, že jsem do Zonky už delší dobu žádné peníze neposlal. Nějak nemám do čeho investovat. Zvykl jsem si všude dávat nejnižší částku 200 CZK a to co za týden proinvestuji se mi i vrátí. Lidi totiž využívají možnosti splatit půjčku předčasně bez poplatků, takže se mi vrací peníze celkem rychle zpět. Samozřejmě mohl bych všechno znásobit, prostoru tu je celkem dost :)

Od začátku Zonky jsem investoval do 250 půjček z toho 15 už je splaceno. Zůstává mi tedy 235 aktivních investic. Zkusil jsem všechny mimo A** a i přes pár pravidelných opožděných plateb, zatím všichni splácí bez problémů, což mě velice těší. Většinou všechno beru jako investice, občas ale něco přihodím na „dobrou věc“ anebo kolegiálně OSVČ.

Momentálně mé portfólio vypadá následovně:

zonky-investice-2016-08-27

Jak jsem psal výše, peníze tam spíše teď točím z toho co přijde. Po roce už je vidět nějaký ten zaplacený úrok. No a podle koláče vidíte, že jsem stále „konzerva“ :D

Software na automatické investování

Hodně se mluvilo o software na automatické investování. Prostě si nastavíte do jakých půjček chcete investovat a o vše se postará program. Zonky toto provozovat nemůže, protože na to je potřeba speciální licence od ČNB. Existují však řešení třetích stran. Celkem dost se probírají na Facebookové skupině. Osobně se mi do toho moc nechce jít. Přeci jen pro mě je ten příběh celkem důležitý.

Závěr

Mimo Zonky investuji ještě do akcií, hlavně dividendové tituly. O těch bych měl taky po dlouhé době něco napsat, je to větší adrenalin než Zonky :)

Tento rok se objevil ještě projekt fundlift.cz, kde můžete investovat do startupů. Na diverzifikaci mi to přišlo celkem zajímavé, ale ve výsledku jsem do toho nešel, i když jsem celý projekt sledoval s nadšením ještě než byl spuštěn. Popravdě o tom rozhodl složitý proces registrace. Když to spustili prošel jsem podmínky, co musím udělat atd., mávl nad tím rukou, že to je moc komplikované a nechám to na později. Pak ale vyprchalo nadšení a už jsem to neřešil.


6 komentářů u „Zonky zkušenosti investora – rok poté“

    • Zhodnocení 8,4 % není vůbec špatné. Co by za to různé penzijní a jiné fondy daly… Otázkou je jaké je reálné riziko, aneb trojúhelník výnos – riziko – likvidita.

  1. U Zonky by mě zajímala jedna věc a to proč si vlastně půjčuje od investorů? Peníze dnes nemají skoro žádnou cenu. Banky jich mají přebytek a půjčují např. státu dokonce za záporný úrok! Proč si raději nepůjčí od PPF/Airbanky za 1 % velký balík peněz a místo toho řeší administrativu s mnoha tisíci investory, kteří na půjčky přihazují po 200 korunách?
    Dělají to kvůli reklamě? Přilákají tak víc dlužníků, které naláká to, že si půjčují „od lidí“ a ne od nadnárodní banky? Nebo chtějí investory dále monetizovat? Až si investoři budou potřebovat půjčit, půjčí si u Zonky, případně Zonky doporučí známým? Nebo je za tím něco něco jiného – potencionální krach platformy, případně test rizikových půjček na které investoři doplatí?

  2. Prosím, jak to vypadá se Zonky nyní, listopad 2016? Chtěl abych investovat, ale kolega z práce mi sdělil, že jsou tam při nízkých investicích dlouhé čekací lhůty. Je to tak?Příapdně je lépe jít do něčeho jiného p2p?

    • Výše investice nemá na čekací lhůty vliv, alespoň jsem to nikde neslyšel. Ideální je sehnat si od někoho kdo už tam je pozvánku. Jinak půjček přibývá. Už není problém kouknout jednou za den a investovat i do A+ a A.

Komentáře nejsou povoleny.