Máte více stránek s výsledky? Měli byste začít používat prev/next

Gary Illyes odpověděl na několik celkem zajímavých otázek ohledně fungování indexování a Googlebota, které mu položil Eric Enge. Postupně procházím celý rozhovor a zaujala mě sekce ohledně používání prev/next na stránkách.

Co jsou prev/next

Google můžete upozornit, že jednotlivé stránky na sebe navazují pomocí tagu link. Ten se umísťuje do hlavičky stránky (mezi tagy head).

Vypadá to zhruba následovně:

<link rel="prev" href="http://www.domena.tld/kapitola-1.php" />
<link rel="next" href="http://www.domena.tld/kapitola-3.php" />

Příklad předpokládá, že jsme na stránce kapitola-2.php. Tedy vyhledávači sdělujeme která stránka je předchozí a která následující. Psal jsem o tom přes 3 lety v článku Pagination.

Co všechno ale prev/next umí

V rozhovoru ale zaznělo více informací o Pagination, které jsou podle mě celkem podstatné pro dnešní SEO. Google bere jednotlivé stránky, které na sebe navazují jako jednotný blok. Takže signály pro hodnocení se vztahují na celý tento blok. Nejen na jednotlivé stránky. To platí i odkazech, které na ně sledují.

A tím se dostáváme k celkem zásadní věci. Pokud máte stránku s produkty ve vašem eshopu a ta využívá stránkování, například má 10 stránek po 12 produktech, tak za normálních okolností by se linkjuice rozložil mezi interní/externí odkazy. Stránka 2 by získala ze stránky 1 jen tolik linkjuice kolik jí náleží. Pokud se však díváme na jednotlivé stránky s výpisem zboží jako blok, tak celý blok má v podstatě stejný linkjuice. To je zásadní pro stránky, které jsou vzadu.

Vezměte si že většina lidí odkazuje na kategorii s výpisem produktů pouze na první stránku. Ani vy jako majitelé neodkazujte třeba na 23. stránku výpisu když předpokládáte, že se pořadí bude měnit s tím jak přibývají anebo ubývají produkty. Prostě první stránka má všechno a ostatně postupně ztrácí linkjuice, tak jak jej rozdávají dalším odkazům. Jenomže jakmile jsou všechny jako jeden velký blok, tak linkjuice mají společný ;)

Závěr

Teď jsem koukal, že většina šablon pro WordPress už toto má implementováno, včetně ta na které jede 404M. Zajímalo by mě jestli k tomu taky tak přistupuje Seznam, možná proto jsem všude na rubriky a štítky místo konkrétní stránky :)

Aktualizace 17.12.2016

Seznam prev/next neumí. To, že jsi víc vidět na kategorie a štítky je dané významem frází, které tam používáš. Velmi často je kategorie/štítek na dotaz relevantnější, než jeden článek.

Zdeněk Dvořák


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

4 komentáře u „Máte více stránek s výsledky? Měli byste začít používat prev/next“

 1. Seznam prev/next neumí. To, že jsi víc vidět na kategorie a štítky je dané významem frází, které tam používáš. Velmi často je kategorie/štítek na dotaz relevantnější, než jeden článek.

 2. Mě by spíš zajímalo, jak s prev/next vyřešit například poradnu…

  Typicky mi lidé chodí na dotaz “Jak zapojit televizi” na mujweb.cz/poradna?strana=2, jenže za měsíc již na straně 2 není informace jak zapojit televizi…

  Někde jsem četl, že je dobré řešení “lastId”. Tzn. odkaz na další stránku v sobě má /poradna?lastId=2200 a tím říkam, že na další stránce mají být otázky s ID 2199 – 2100. Jenže v tu chvíli mi vznikne řada duplicitních stránek ne? protože po každé nové otázce se přepočítá celý paginator. Nebude tam page=1,2,3, ale nyní jiží lastId=2201 a po další otázce 2202.

  • Prev/next tvůj problém nevyřeší. To je určené hlavně pro problémy s indexací seznamu stránek a neřeší posun obsahu ve stránkování.
   Aby byl obsah dohledatelný vždy na stejném místě se řeší různými způsoby, ale rychlou a jednoduchou odpověď nečekej. Spíš je to na delší debatu a zvážení tak půl tuctu možností.

Komentáře nejsou povoleny.