Webtrh výzva: “Je lepší z hlediska SEO, forum nebo klasická stránka?”

Tak jo! Dnes jsem na Webtrhu našel celkem podivnou, ne zrovna jednoduše položenou otázku. Nechápavě jsem zakroutil hlavou a připravil se zavřít záložku v prohlížeči. Pak mě ale napadlo, že to je vlastně celkem výzva. Co tu na první pohled nesmyslnou otázku rozebrat a zkusit najít odpověď.

Celá otázka:

Zdravím,
 nevím jakou cestou se vydat,mám proto dotaz co je lepší z hlediska SEO,forum nebo klasická stránka?
 Celé to bude fungovat vesměs informativně,ale chci aby to také vydělávalo,takže to bude napojeno jak na heuréku,alzu tak na adult weby.

Trvalo mi pár minut, než jsem zjistil, co vlastně tazatel potřebuje vědět. Výsledek analýzy je následující:

  • Je jednodušší získat návštěvníky z vyhledávačů na diskuzní fórum anebo klasický web?
  • To co chci udělat bude mít obsahový charakter.
  • Plánuji na tom vydělávat přes PPC, affiliate.

S tímto už se dá dále pracovat.

SEO pro magazín vs diskuzní fórum

Pár diskuzních fór jsem rozjížděl, popřípadě u toho nějakým způsobem byl. Moje zkušenosti jsou následující. Zatímco u nových obsahových webů je Seznam spíše diskutabilní záležitostí, tak u nového fóra na něj rovnou zapomeňte. Soustřeďte se výhradně na Google a udělejte všechno proto, aby byl spokojen. To znamená po spuštění projektu nahodit do Search Console, projít si Google General Guidelines a dodržet všechny doporučení, zvolit šablonu, která bude nejen vhodná pro uživatele s mobilním telefonem, ale také se jim bude na fóru dobře orientovat a psát příspěvky, HTTPS, rychlost atd. Prostě všechno co mu pomůže. Osobně bych vždy zvolil nějaké open source řešení, které Google zná a umí v něm hledat. Tím také máte půlku věcí se SEO vyřešenou. Zbytek pak už je jen obsah, prolinkování atd.

U diskuzního fóra je potřeba ještě dávat si pozor na obsah skrytý za registrací. To co uvidí jen registrovaní uživatelé se nedostane do vyhledávání, pokud tam také nepustíte roboty vyhledávačů. Tuto funkci mělo fórum phpBB.

Obsah

Budeme vycházet z předpokladu, že tazatel má nějaké plniče obsahu jak pro diskuzní web, tak pro magazín. Diskuzní fórum je v tomto náročnější musí se plnit a nestačí tam článek za den či dva. Tam to prostě musí jet. Když se nový uživatel podívá ráno, na oběd, odpoledne, večer a v noci, tak tam musí být něco nového a zajímavého. Jinak se to nerozjede. Na základě toho pak jede přirozený linkbuilding. Lidi když mají dobrou náladu, tak se rádi dělí. Jinak by neexistovalo tolik webů s fotkami pejsků a koťátek :)

Google sleduje úspěšné a hledá v nich vzory, aby našel nové vycházející hvězdy. Přeci jen pokud bude stejné lidi posílat na stále stejné stránky, tak na něm nenajdou nic nového ;)

Pro vás to znamená, že musíte i kvůli Google přidávat pravidelně nový obsah.

Linkbuilding

Samotný organický linkbuilding je u diskuzních fór takový “divácký”. Zatímco obsahové weby získávají odkazy jak v hlavní show, tak mezi diváky, diskuzní fóra se musí spolehnout jen na diváky. Jednoduchý příklad. Články mezi sebou novináři, blogeři atd. přebírají a pak na sebe odkazují jako zdroje. Komentující pak odkazují na další články anebo právě na diskuze. Běžně se nesetkáte s případem, že by někdo z článku odkazoval na diskuzní fórum. Tedy krom výjimek jako je tato :)

Na druhou stranu diskuzní fóra jsou o sdílení zkušeností. Proto také se mohou snadněji sdílet. Působí také více nezaujatě, takže u takovýchto odkazů přimhouří oko i přísnější administrátor.

Samozřejmě když něco jde přirozeně, tak se to dá nepřirozeně napodobit. Je to trochu jiný druh linkbuildingu. Na druhou stranu v porovnání s obsahovým webem máte více samostatných témat, na které můžete shánět zpětné odkazy.

Zkráceně řečeno, u linkbuildingu pojedete na počet nikoliv na kvalitu.

Vydělávání na diskuzním fóru vs magazínu

Diskuzní fórum má jednu super vlastnost. Jeden uživatel udělá daleko více impresí než na magazínu. Takže pokud vkládáte na web cizí kód s měřením bude z toho nadšený. Samozřejmě efektivita už je o něčem jiném. Vždy to ale můžete ukecat na branding, tedy čím více impresí tím více lidi uvidí značku.

Co se týká PPC a affiliate budete mít spousty impresí, ale méně prokliků. Lidi, kteří tráví více času na jedné šabloně už budou vědět, kde co je. Je třeba připravit se na to, že budou instinktivně přehlížet reklamní prvky. Vydělávat přes reklamu budete hlavně na návštěvnících z vyhledávání.

Na druhou stranu záleží na velikosti v oboru. Třeba Webtrh, když ještě prodával bannerovou reklamu, tak měl několik ploch za desítky tisíc korun na měsíc a nezdálo se, že by měl nouzi o kupce. Dokonce vím o nabídkách za více jak stovky tisíc pokud by zde byla pouze jejich reklama. Ovšem to už není o výkonosti ale právě o tom brandu.

Adult obsah

Jakmile začnete dávat na web reklamy pro dospělé, tak jej zařadíte do této kategorie a vyhledávače s tím také tak budou pracovat. Vezměte v úvahu, že dnes už spousta návštěvníků přichází přihlášených ke svému Google účtu. Google ví kolik je jim let. Popřípadě automaticky z výsledků vyhledávání cenzuruje weby s choulostivým obsahem, pokud si je uživatel výslovně nevyžádá.

Reklamám pro dospělé se tedy vyhněte, pokud váš web také není pro dospělé.

Závěr

Dalo by se toho napsat ještě více, ale myslím že to pro dnešek stačilo. Otázka zodpovězena, čekám na další ;)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup