Podle Google je stránka optimalizovaná pro mobily novým standardem

Před necelými dvěma roky začal Google označovat stránky ve vyhledávání, které jsou optimalizovaný pro mobilní zařízení. Nacházela se u nich ikonka zeleného mobilu anebo nápis Mobile-friendly. Naopak stránky, které byly pro mobilní zařízení zcela nevhodné označoval ikonkou šedivého přeškrtnutého telefonu. Samozřejmě takovéto stránky měli ve vyhledávání na mobilech handicap. Tlačil tak na majitele webu ať svůj web optimalizují anebo udělají nový design.

V květnu 2015 nás Google informaval, že v 10 zemích světa překonal počet hledání z mobilních zařízení počítače a to včetně USA a Japonska. Od té doby ještě více přitlačil na majitele webu. Například vydal nové reklamní formáty AdSense učené výhradně pro mobilní zařízení. Moc dobře věděl, že je třeba si mobilní zařízení podchytit ve všem co jen jde.

V současnosti už se optimalizované stránky pro mobilní zařízení staly standardem. Podle Google je 85 % stránek v indexu mobile friedly, tedy uživatel s nimi nebude mít problém na svém mobilním zařízení. Označovat takovéto weby ve výsledcích vyhledávání postrádá smysl a bude odstraněno.

To ovšem neznamená, že se něco mění. Pokud chcete aby váš web neměl pro většinu uživatelů penalizaci v SERP, je třeba jej udržovat optimalizovaný pro mobilní zařízení. Vašimi základními pomocníky jsou Google Test použitelnosti v mobilech a Použitelnost v mobilních zařízeních v Search Console. Obojí je třeba pravidelně kontrolovat.

Z mého vlastního testování bývá problém nejčastěji v textových odkazech, které jsou malým písmem a moc blízko u sebe. Správně by uživatel neměl mít potřebu cokoliv na stránce zvětšovat. Vyplatí se otestovat web nejen v online simulátorech, které většinou jen omezí velikost stránky, ale také na skutečném mobilu. Chce si to proklikat a projít. Něco jiného je ovládat web myší a dotykem. Pomůže poprosit o test i někoho kdo nemá moc zkušeností. Ono uživatelské testování není nikdy na škodu.

Druhý nejčastější problém na který jsem narazil je hrabání se v šabloně a cpaní tam vlastních prvků. Responzivní šablona už je jiná úroveň oproti šablonám z minulé dekády. Člověk má potřebu u WordPress to řešit někdy trochu násilím a pak to nemusí vypadat hezky. On i takový banner 468×60 na mobilním zařízení může vše rozhodit anebo dokonce překrýt. Přitom s rozlišením dnešních displejů na mobilech už ani nevypadá vůbec hezky. Ohebnější i efektivnější mi přijdou textové reklamy. Moje rada tedy zní, pokud se rozhodnete zasáhnout do funkční šablony, tak si to dobře rozmyslete a hlavně otestujte.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

5 komentářů u „Podle Google je stránka optimalizovaná pro mobily novým standardem“

  1. Ešte by na ah zaujímalo ako to je s blokovaním reklamy na mobilných zariadeniach. Pretože si myslím že ba mobiloch budu ľudia oveľa častejšie používať adblocky ako na desktope.

    • Na mobilech se zatím neblokuje tolik co na desktopu. Velké firmy včetně Facebooku z toho však mají celkem strach.

  2. A co je na tom blokovat reklamu? Kamkoliv clovek prijde, je to zaplacane reklamou. Webmasteri budou muset vydelavat jinak :-)

    • Dejme tomu, že je v pořádku, když uživatel blokuje reklamu. Ale měl by to jasně webovým stránkám sdělit (např v user agent) aby stránky mohli uživatele zablokovat. :-)

      Všichni co obhajují blokování se ohánějí svými neomezenými právy ale neřeší své povinnosti a už vůbec ne morálku, protože tu nemají.

Komentáře nejsou povoleny.