Úvaha – Záblesk starého Webtrh

Úvaha – Záblesk starého Webtrh

Je pátek tak dáme nějaké téma na odlehčenou :)

Všichni známe Webtrh. Je to místo kam se minimálně přes vyhledávače dostane každý online podnikatel. Pro někoho jen diskuzní fórum, pro jiné legendární místo, kde se zdržovali velcí a úspěšní a dělili se o své vědomosti. Něco jako takový Dalaran pro online podnikatele :)

Ti co zde v dávných dobách byli si určitě na staré dobré časy vzpomínají s notnou dávnou nostalgie. Ano bylo to neskutečně fajn a na sraz Webtrhu v Praze vzpomínám dodnes a doslova mi nedá spát přijít na to proč to fungovalo a co se, alespoň z mého pohledu, pokazilo.

Od doby co mi půjčil spolubydlící na koleji knížku Nadace, kde Hari Seldon matematicky předpověď budoucnost, věřím že lze vše vypočítat anebo konkrétně odůvodnit. I proto věřím, že by šlo zašlou slávu Webtrh obnovit anebo alespoň zreplikovat. Popravdě tomu věnuji docela dost času, kdy nesedím u počítače. Například jsi jdu zaběhat. Mimochodem běh patří mezi mé nejproduktivnější období. Vznikli u něj například nejlepší články a nápady. Vlastně přemýšlím proč neběhám pořád :)

Přiznám se, že střípek po střípku skládám skládačku proč Webtrh fungoval a jak jej vytvořit pro všechny. Prostě abyste si jej mohli vychutnat úplně všichni ;)

O tom, že jdu správným směrem mě přesvědčilo jedno vlákno, které se tam nedávno objevilo. Na první pohled naprostá pitomost – Noví a krachujicí podnikatelé – nemělo by se regulovat, kdo může podnikat?, ale pro mě zdroj informací k analýze. Během dvou dnů 112 odpovědí a 2.186 shlédnutí, tedy spíše většina během jednoho dne. Při atypických vláknech jako je tohle vždy hledám náznak starého Webtrh a naopak příznaky toho nového, který alespoň podle mě nefunguje. Nutno podotknout, že více méně už vím co nefunguje, takže to proškrtám a hledám spíše znaky co funguje. Důvod je ten, že pokud se pokusím starý webtrh zreplikovat, tak budu potřebovat hlavně to co funguje, zbytek prostě smažu 😇.

Záblesk starého Webtrh

Ve vláknu je většina jako obvykle balast. Ale výplň je také potřebná, nějaká čísla se vždy hodí. Ale začneme postupně.

V každém zajímavém příspěvku je zeleně znázorněno to, co by na legendární, Webtrhu mělo být a červeně co byste tam naopak nenašli.

new-webtrh-99

V tomto příspěvku je odkaz na autoritu. Legendární Webtrh byl plný autorit. Červeně naopak to co by tam být nemělo, respektive chybí nějaké vodítko.

new-webtrh-100

Urážka je špatně. Ovšem příspěvek obsahuje osobní zkušenost a právě ta byla na legendárním Webtrh důležitou součástí.

new-webtrh-101

OT (off topic) tu byl a bude vždy. Ovšem právě tento, místo zbytečné urážky, poukazuje na fakt že tady se něco děje.

new-webtrh-103

A tady máme onen skutečný záblesk legendárního Webtrh. Daleko v hlouby diskuze. Autorovi je jedno, že odpovídá ne „hloupí“ dotaz. Jako argument využívá své zkušenosti. Ten poslední odstavec je narážka na to co psal Retal (vlastník Webtrh). Prostě si iPekelnik přečetl celou diskuzi a pak upřimně odpověděl.

Závěr

Jak jsem psal mám už hrubý koncept jak vytvořit legendární Webtrh. Vím co a koho sem dostat a jak upravit pravidla (demokratické principy zapláčou). Jen mi chybí jak nový Webtrh dát do současné doby. Procházím tak nové modely komunikace jako je třeba Slack. Na druhou stranu mě překvapilo jak dobře fungují třeba „zastaralé“ skupiny na Facebook, ty které jsem prakticky odepsal.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

9 komentářů u „Úvaha – Záblesk starého Webtrh“

 1. Myslím, že je to hezká, ale naivní představa.:)
  Všechny diskuzní servery svou dávnou slávu ztratily a obnovovat ji je jen záblesk nostalgie.
  Protože lidi se možná nezměnili, ale internet rozhodně.
  Taky bych chtěla staré WoW a staré hry a Nyx a a.. prostě všechno vrátit do starých časů, ale je to nostalgie..
  I když tvoje myšlenka, vytvořit něco nového, mít tam dobré lidi a pevně šlapat po pravidlech, myšlenka diskuzáku s opravodými ifnormacemi, by teoreticky fungovat mohla. :) Jsem zvědavá a držím palce.:)

 2. Je to naivní představa. Na Webtrh skoro každý nadává, ale když pak dostanete nápad ok tak pojďme sjednotit to lepší, tak se nikomu nechce. Jasně že ne. Nikomu se nechce táhnout nebo zakládat komunitu. On by každý nejradši přišel někam, kde dostane hodnotu. Ale nechce tu hodnotu vytvářet. Myslím že těch pokusů bylo víc než dost, a jestli to pojede na Slacku nebo FB stránce je úplně jedno. Otázka z ní – opravdu tam budou aktivní lidi, co za něco stojí? Zkus je obepsat. Většinou dostaneš odpoved „ne“, „kdo tam bude další“, „možná někdy časem“.

  Tohle jsem zažil i se srazama. Snaha sjednotit elitu, nakonec tam přišel průměr a nikdo nic neřikal a snažil se jen tahat informace. Na tohle jsou Češi hrozný. Naopak v USA tohle dost funguje, být součástí „něčeho“ je dost cool a ty lidi to táhne, tady chce každý jen brát a nic nedávat. Ale to si myslím je hlavně v lidech a bylo to tady i na začátku Webtrhu. Korelace mezi tím, co píšou /dávají hodnotu, názor/ vs počet registrovaných byl i v době největší slávy WT někde na 1%, zbylých 99% jen četlo. Ostatně tohle si mohl každý tak nějak ověřit podle počtu ksichtů co píšou a celkovým počtem registrací.

  Jinak stačí se kouknout na všechny alternativy Webtrhu, které se nerozjely a umřely. Každopádně i tak držím palec.

  • Já si to párkrát zkusil a postupně to ladil. Jeden projekt umřel z technických důvodů a druhý jsem prodal dříve než se rozrostl (https://web.archive.org/web/20140105104618/http://oberon.cz/viewforum.php?f=3).
   Problém s tématy jsem vyřešil prostě jejich přidáváním. Mám v RSS desítky zdrojů a vždy se tam něco najde. Diskuzi pak rozproudili multiúčty. Sice to bylo jako debata sám se sebou, ale postupem se to rozjíždělo. Ono i pečlivé odpovídání na dotazy nováčků má něco do sebe. Při každém opakování se dá něco přidat.

   Btw. lidi co něco umí se rádi vyskytují na místech, kde jsou vyšší nároky na témata, která je zajímají. Pokud by měl vzniknout nový Webtrh, tak by se musel záběr hodně zúžit.

   • Trebas temata co zajimaji me umreli na vsech forech .. A byt je tu spousta snah s tim neco udelat, vsechny konci jeste drive nez zacnou, protoze proste doba se meni :(

 3. Pozri si na inšpiráciu Facebookovú skupinu „Učíme sa podnikať“. Nájdeš tam ďalšie záblesky starého Webtrhu v novodobej podobe.

 4. Umírání různých komunit jsem již viděl mnoho. Dle mého většinou to vždy skončilo na úniku absolutní elity buď mimo komunitu, nebo pohrdání nováčků elitou nebo rádoby elitou, protože oni jsou elita a kdo je víc. Přitom často se ona elita rekrutovala z nováčků. Zkrátka vždy to vrzalo v předávaní vedení komunity, mezi generacemi. Teď nemyslím lidskými generacemi, ale ty v komunitě, každá má jinou periodu. Nejvíc to jde znát u aktivit na které mají lidé čas do založení rodiny. Kdy dokážou elity umřít náhle a nepředat to dál. Což u Webtrhu by být nemuselo. Jinak to přemýšlení při běhání potvrzuji. Taky to tak praktukuji.

 5. Osobně mi chybí spíše než starý Webtrh nějaká sotisfikovaná obchodní platforma. Kde by šlo jak někoho najmout (freelancera) tak i třeba něco prodat (weby, domény). Nejlíp k tomu má nakročeno Webdeal, který tyto nástroje obsahuje ale pro změnu trpí fatálně nízkou návštěvností.

 6. povedené shrnutí. Mozna driv jeste nebyli uzivatele webtrhu otraveni „novacky“, kteri se ptali porad na to stejne jako dnes.
  Ti, co prisli poradit a ne se hadat jsou dnes z webtrhu pryc. Jedine reseni by bylo je nalakat zpet, treba za to, ze si muzou nechat tzv. „podpis“:-)))
  Tech novacku bude kazdopadne porad pribyvat a ostatnim bude nadale dochazet trpelivost. Ale tak to Martin myslim chce. Chce mit webtrh pro zacinajici podnikatele… a tak to musi brat i ostatni……

Komentáře nejsou povoleny.