Dotaz na Webtrhu – Jak dosáhnout požadovaného zisku na AdSense?

Dotaz na Webtrhu – Jak dosáhnout požadovaného zisku na AdSense?

Na diskuzním fóru Webtrh se v poslední době spíše aktivně diskutuje o politice než online podnikání. Občas se tam ale objeví i zajímavá témata, kvůli kterým určitě stojí za to sledovat nové příspěvky. I když je zrovna Jak vydělat na AdSense stále se opakující záležitostí, tak osobně rád sleduji nové postřehy lidí, kteří se třeba na to samé ptali před půl rokem a teď už mají vlastní zkušenosti.

Autora tématu zajímalo jakou by musel mít návštěvnost, aby byl průměrný zisk z reklamy AdSense 70K CZK.

Pokud chcete vydělat 70K za měsíc je nejjednodušší začít u RPM (CPM) – tedy kolik vyděláte na 1000 zobrazení. Tato hodnota může posloužit jako orientační základ. S RPM můžete počítat pro celou stránku anebo jednotlivých reklamních ploch. Připravte se, že zvyšování jejich výkonosti budete věnovat celkem dost času. Zatímco cílová skupina návštěvníků není nevyčerpatelná a v určitý okamžik už může být prostě časově i finančně dosti náročné získávat další, tak upravovat reklamní plochy a zvyšovat jejich efektivitu lze vlastně pořád.

Ale zpět k tématu. Když vezmeme Česko, tak na AdSense to s RPM není žádná velká sláva. Pouze MFAčka s agresivní reklamou se mi dostanou na 100 CZK. Obecně – zábava 20 CZK, marketing 21 CZK, IT 40 CZK, finance 41 CZK. Na druhou stranu, tam kde to jde samozřejmě dávám affil + přímý prodej a s reklamou to samozřejmě nepřeháním. Pokud chcete někomu prodat reklamu na stránce, tak tam chce vidět hlavně tu svoji. Místo více menších ploch se lépe prodává jedna větší. Na druhou stranu inzerent od takové reklamy už očekává nějaké výsledky.

Ok takže buďme skeptičtí a řekněme, že připravujeme web o zábavě, na kterém chceme dát 70K CZK při RPM 20 CZK. To je 3,5 milionu impresí za měsíc. Teď do hry vstupuje další proměnná a to počet impresí na návštěvníka. Pokud chcete vydělávat, tak potřebujete aby návštěvník ideálně klikl na sdílet kde to jen jde a následně na reklamu :) Imprese většinou dělají lidé, kteří reklamu úspěšně ignorují. Tedy pokud nemáte super obsah a návštěvníci se pořád musí pro něj vracet ;) Ale ok, dejte tomu že náš web má zábavné články s 2,8 impresí na návštěvníka. Takže potřebujeme „jen“ 1,25M návštěvníků.

Tolik jich v Česku asi hned tak neseženete. Naštěstí návštěvníci mohou klikat vícekrát. Třeba 1x za den. Pokud návštěvník bude chodit každý den, tak se mohou pěkně prostřídat v klikání na reklamu. Proto si těch 1,25 milionu návštěvníků přepočteme na den. To je nějakých 41,7K. To už u zábavného webu není nic nereálného. Pár virálních zábavných článků a je to doma ne? I když ty naženou jen ty imprese. Lidem ze sociálních sítí se spíše chce klikat na líbí se mi, než na reklamu, navíc moc nečtou. No ale kde vzít návštěvnost dnes neřešíme.

Takže pokud chcete vydělat 70K CZK na AdSense, musíte sehnat 41,7K návštěvníků za den, kteří udělají v průměru 2,8 imprese a naklikají v průměru 20 CZK RPM. Jenomže jak docílit těch 20 CZK RPM?

RPM ovlivňuje hlavně:

 • Rozmístění reklamních ploch – většinou čím blíže k obsahu tím lépe, je třeba dodržet zásady pro umístění.
 • Atraktivita reklamy – návštěvník na ní musí mít důvod kliknout. O většinu se postará AdSense, ale chce to sledovat.
 • Velikosti grafických reklamních ploch – méně rozšířené grafické reklamy nemusí používat všichni inzerenti. AdSense také některé reklamní plochy doporučuje.
 • Grafická/Textová reklama – Musíte zjistit, co kde lépe funguje.
 • Nové reklamní formáty – Google pořád s něčím experimentuje, zvláště u mobilních zařízení. Přihlaste se k odběru tipů od Google AdSense.

Závěr

Reálně budete muset sehnat hlavně tu návštěvnost, která bude těch 20 CZK RPM dělat. Dále aby se návštěvník každý den vrátil a udělal 2,8 imprese znamená to mít kvalitní obsah kvůli kterému se vrátí. Musí být tak dobrý, že si zapamatuje adresu a bude mít nutkání web znovu navštívit. Samozřejmě jsou metody, které se používají aby nezapomněl (sociální sítě, notifikace, email). S nějakou ztrátovostí však musíte počítat. Do toho všeho je třeba vyhodnocovat a testovat výkonost reklam.

A abych nezapomněl. Vždy když si to takto krásně spočítáte, tak to z nějakého důvodu nefunguje :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

15 komentářů u „Dotaz na Webtrhu – Jak dosáhnout požadovaného zisku na AdSense?“

 1. hm, vychází ti to dobře. Napočítal jsem 1,211 návštěv/měsíc, aby to hodilo 70k měsíčně (hrubého :-D). Na imprese mi to vyšlo na 3,8mil, ale jasné, že jde o sezónost a téma stránek…. to je velká proměnná.

 2. Dotaz ohledně výpočtů – zkoušel někdo z vás AdSense mimo CZ zónu?

 3. Tak to já bych musel mít měsíčně okolo 2mil impresí na 70k z adsense.

 4. Dovolim si ukazat moje data z AdSense
  Staty dle nejlepsi RPM (jen top 18 – dle celkovych vydelku, tudiz relevantni data)
  Data jsou z uctu kde je mesicni vydelek nekolik stovek tisic CZK

  Staty s popiskem targeted – cileny trafik obecne bych rekl ze +20% RPM oproti necilenemu

  Austria CZK48.14 (targeted)
  Germany CZK46.11 (targeted)
  United States CZK40.91
  Australia CZK37.47
  France CZK37.04
  Canada CZK36.15
  Czechia CZK34.53 (targeted)
  Netherlands CZK31.64
  United Kingdom CZK29.97
  South Africa CZK29.22
  Slovakia CZK27.31 (targeted)
  India CZK15.40
  Indonesia CZK13.00
  Russia CZK12.87 (targeted)
  Nigeria CZK9.99
  Philippines CZK6.48

  Treba to nekomu pomuze s cilenim svych budoucich webovych projektu ;)

    • Tak aspoň kolik mají „návštěv“, zobrazení nějaké weby vs korunový zisk např za měsíc jména vidět nemusím, díky moc.

     • tak jsem prohlidl stats :)
      pro zisk 70.000,-CZK to vychazi takto (vybral jsem dva modelove staty, tema webu stejne cilene, ale mainstreamove, model pro vydelek 70k kc
      zvlast pro jednotlive typy trafiku)

      USA targeted mainstream
      ————————
      Pageviews 576.354
      Page RPM CZK121.46 (3xreklama)

      CZ targeted mainstream
      ————————
      Pageviews 2.247.620
      Page RPM CZK31.14 (3x reklama)

      samozrejme berte data s rezervou, je to na zaklade mych dat a webu, kazdopadne odchylky byt mohou :)

 5. Drago, máš zkušenost s tím, zda se vyplatí používat reklamní jednotky s oběma typy – grafické i textové a nechat to na Googlu a nebo jsi vypozoroval, že ti někde lépe fungují samotné texty?

  • hoď si to jako experiment, není lepší cesta. Každopádně lépe většinou vychází grafické a textové zároveň.

 6. Jak jsem psal v diskuzi, RPM se dá udělat daleko větší. I při 1 mio zobrazení stránky jsem měl RPM alespoň přes 50 Kč. A to šlo o traffic z Facebooku.

  Co se týče anglickýho trhu, tak osobně mám jen malý vzorek, ale co jsem viděl výdělky na zahraničních fórech, tak to CPC není kolem 2 – 3 Kč, ale kolem 5 – 10 Kč a víc, takže RPM je naprosto nesrovnatelný s CZ/SK internetem.

 7. podľa mojich osobných údajov na 70k mesačne – treba mať návštevnosť 15 000 denne – čo nie je zas až tak veľa

 8. Samozřejmě naprosto stěžejně záleží na kvalitě návštěvnosti (facebook zdaleka neudělá takové RPM jako Google nebo Seznam) a taky na oboru stránky. V oboru cz financí (půjčky) mi to vychází na RPM zobrazení okolo 300 Kč, takže na 70 000 měsíčně by stačilo 7777 zobrazení denně. V ostatních oborech je to ale mnohem méně, např. zdravá výživa jen okolo 30 kč, takže na stejný výdělek by bylo potřeba 10x tolik impresí

Komentáře nejsou povoleny.