Má smysl dělat linkbuilding s pomocí katalogů?

Před pár dny se na Webtrhu objevilo vlákno Má smysl dělat linkbuilding s pomocí katalogů? Tazatel vše podstatné vyjádřil nadpisem. Tak co myslíte?

Historie

Dříve se takto dělal linkbuilding běžně. Byl to takový základ a dobrá brigáda nejen pro studenty. Objednali jste si pár set zápisů, zaplatili a na email vám dorazil přehledný výpis. Tak nějak se z toho stala rutina pro nové weby. Samozřejmě tato “nekalá” praktika ovlivňovala férovost vůči přirozenému linkbuildingu, a tak s ní každý vyhledávač bojoval po svém (ignorování odkazu, penalizace katalogu).

Mýtus, že je to základ pro linkbuilding však přetrvával a dokonce to i jakž takž fungovalo, tedy až do okamžiku příchodu Google Panda. Tehdy se začalo hodně mluvit o penalizacích, spíše strašit. Teprve po spuštění Google Penguin, však nastal konec masivního linkbuildingu přes katalogy. V té době i lidi, kteří provozovali velké množství katalogů dostali strach. Vedli se tehdy šílené diskuze. Bylo to o byznyse a možnosti že ublížíte klientům. Některé katalogy dokonce začaly vybírat výpalné, za odstranění odkazu :)

Pokud si dobře pamatuji, tak na začátku velké měřitelné problémy nebyly, teprve až v dalších verzích to zasáhlo ČR.

Současnost

Předně je třeba rozdělit mezi SEO efektem a efektivitou katalogů. Katalogy totiž mají stále smysl. Jsou to takové zlaté stránky internetu. Nechodí na ně hodně lidí, ale když už se přes ně někdo k vám dostane, tak vynaložil tolik námahy že z toho něco budete mít. Samozřejmě význam to má pro řemeslníky, firmy prostě poskytovatelé služeb, které někdo hledá. Pokud je vložení odkazu zdarma a znamená to 10 návštěv za rok, tak se to za minutu vyplnění formuláře vyplatí. A jestli ne vám, tak si někoho najměte.

Co se týká SEO efektu tak naprostou povinností je přidat komerční web do Google places a Firmy.cz. Ten zbytek do odkazy.seznam.cz. Takto získáte velmi silné zpětné odkazy, zvláště pokud je součástí ověření reálné osoby či místa. Viděl jsem jak na úplně nové doméně díky Google places naskočil GPR 2 a někdy i 3. Od Seznam také párkrát zaznělo, že odkazy z jeho webů mají velkou váhu.

A ostatní katalogy? Seřaďte si je podle srank anebo GPR a vezměte 10 nejlepších od každého. Pokud katalog poskytuje dostatek prostoru pro popis, s kterým si opravdu dáte práci (žádná duplicita), tak získáte regulérní stránku s odkazem. Neříkám, že to je odkaz za všechny prachy, ale jsou lidé, kteří vám jej zprostředkují (včetně napsání popisu) za pár korun.

Závěr

Podle mě odkazy z katalogů mohou okořenit váš odkazový profil. Jen je třeba si dát pozor ať to nepřeženete :)

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

14 komentářů u „Má smysl dělat linkbuilding s pomocí katalogů?“

 1. Registrace do katalogů mají stále pozitivní efekt, ale je nutné vybrat kvalitní katalogy a sepsat vždy originální registrační údaje.

 2. Nevím, jestli to razeni katalogu podle ranku je absolutne platné . Existuji i oborove katalogy a tam bych na ranky moc nekoukal

 3. Kvalitných katalógov kde sa dá umiestniť odkaz je veľmi málo .. ale zase sú to ľahko získané dobré odkazy.

 4. Před pár lety jsem jeden web nechal zaregistrovat do pár katalogů a dodneška mi z toho chodí spam. Je těžký ukázat prstem na katalogy, který to dělaj, ale mělo by to podle mě taky u tohohle tématu zaznít. Možná kdybych měl katalog a kápnul bych na tenhle zdroj příjmů, popřemýšlel bych o tom taky.
  A že od registratorka.cz nemůžeme čekat nic objektivního, to je přece jasný.

 5. Tak u nových stránek má určitě smysl dělat registraci do katalogu, bohužel ne tak jak to dělá registratorka.cz, ale postupně, max 3. katalogy za měsíc. Jelikož při hromadném naplnění určitého počtu katalogu je velké riziko a penalizace za to nestojí.

 6. petr maler: myslim ze jste presprilis paranoidni, pouzivam registratorku pravidelne a jejich prace ma dobre vysledky, nemyslim si (a mam to podlozeno realnymi vysledky stovkami tisic navstevniku stranek mesicne) ze by rozumny hromadny zapis do katalogu (napr u registratorky 200 katalogu) privodil penalizaci webu

  ja se stale drzim standartniho postupu linkbuildingu u novych webu – tzn. registrace do katalogu, pridavani dalsich odkazu postupne(at uz vymena, vlastni zdroje, komentare, atd.) , promo na socialnich sitich (dnes asi jedna z velmi funkcnich novot) a funguje bez problemu

  takove ty vlny ze neco je najednou ZLE tak to prestanu delat (pokud se nebavime o nejakych vylozene BLACK HAT metodach) jsou stale a vzdy budou, clovek se nad to musi povznest :)

 7. Ten pojem – neregistrovat do katalogu už je tak profláknutý, že co když se stane za chvíli taková registrace unikátní záležitostí ?

  Proč pak neregistrovat nonstop a být na tuto možnost připraven.

 8. Registracia do katalogov je u mna doteraz pri novych weboch prva a zakladna vec ktoru robim v ramci offpage. Samozrejme uz nie do stoviek katalogov ako kedysi, ale takych 20-30 katalogov (tych “kvalitnejsich”) urcite nema negativny vplyv.

 9. Registrovať ešte do katalógov? Ako ktorých, ako kde. Ale tie typické katalógové registračky už dávno cenu nemajú. Ja ešte registrujem do startupových katalógov.

Komentáře nejsou povoleny.