6 nejčastějších SEO chyb

Začátkem měsíce vyšel na blogu Volume Nine, což je jedna z největších společností zabývajících se SEO v Denveru, seznam šesti nejčastějších chyb, s kterými se setkávají.

1. Rychlost webu

61 % všech SEO auditů, které pro své klienty vypracovali, obsahovalo upozornění na problém s rychlostí webu. Spousta lidí si neuvědomuje, že existuje více hodnot, na které je třeba dávat pozor. Každá přitom má vliv nejen na pozice ve vyhledávačích, ale také na samotného uživatele.

 • TTFB – Time to first byte je čas od požadavku internetového prohlížeče, který pošle na server, do doby než obdrží první bajt zpátky. Tato hodnota je charakteristika tím, že po celou tuto dobu se uživateli stránka jen nahrává. V podstatě se jedná o zpracovávání skriptu na serveru, než může naservírovat stránku bez dalších elementů. Kolik je ideální doba? Těžko říct, já se snažím všechny projekty držet pod 100 ms.  Třeba 404m.com díky cachování má 43 ms. Samozřejmě ne vždy je to možné udělat. Někdy je třeba třídit anebo zpracovávat data. Technicky vzato s každou desetinou vteřiny vám ubývají návštěvníci.
 • Celková doba – Celkový čas,za který je stránka zobrazena a připravena pro uživatele. Výsledek záleží na rychlosti připojení uživatele, objemu přenesených dat ale i dostupnosti a rychlosti serverů na které směřují jednotlivé dotazy. Ideální celková doba je individuální pro jednotlivé weby a uživatele. Někdo vydrží čekat vteřinu jiný i čtyři.
 • Dotazy (requests) – Každý externí prvek na stránce se musí načíst z určité adresy. Prohlížeč má omezené množství prostředku pro souběžné načítání prvků. Takže pokud máte na stránce 5x css soubor, 4x javascript, 41x obrázek, tak je to ve výsledku 50 requestů. Například 404M má celkem 78 requestů. Stránka s velkým množstvím requestů i o malé velikosti může způsobovat za určitých okolností problémy.

Jak jste na tom si můžete změřit na tools.pingdom.com a případné chyby vám pomůže odstranit přímo Google PageSpeed Insights.

Obecně pro většinu CMS je nutné zapnout cache plugin, který se o všechno postará :)

2. Firemní blog na subdoméně

Věděli jste, že mít blog jako podadresář, je z hlediska SEO výhodnější než na subdoméně? Z pohledu vyhledávačů jsou subdomény považované za samostatné domény. Nepřináší samotnému webu, který mají posílit žádné plusové body, protože jsou webem samotným. Toto potvrdil i Rand Fishkin z MOZ. Po přesunu návodů pro nováčky z guides.moz.com na moz.com/beginners-guide-to-seo, došlo k vyraznému zlepšení na sledované fráze.

3. Duplicitní obsah kvůli špatnému nastavení domény

V 62 % auditů byl problém s nastavením domény, respektive serveru. Obsah byl na variantě s www. i bez www, což znamená zbytečnou duplicitu.

Obdobný problém může být i s HTTP a HTTPS, což vyhledávače také považují za dva odlišné weby.

Běžně se také můžete setkat s tím, že je indexován web na dočasné adrese webhostingu.

4. Špatné použití canonical

Canonical je často dávají všude anebo naopak nikam. Přitom účelem canonical je říct vyhledávačům, kterou z duplicitních stránek má brát jako hlavní.

Lidé jej nejčastěji používají špatně:

 • Namísto pagination.
 • Nekontrolují zdali jsou použité správné odkazy.
 • Vkládají canonical do těla (mezi tagy body) stránky.
 • Vyhýbají se používání canonical napříč doménami.
 • Nahrazují přesměrování 301.
 • Preventivně jej vkládají všude do webu.

5. Délka URL

Délka nad doporučených 74 znaků není jediným problémem. Je třeba brát ohled i na hierarchii. Prostě Friendly SEO url se naučili dělat tvůrci MFA, ale na firemních webech na to nikdo nebere moc ohled.

Dále je častým problémem i používání _ (podtržítko) namísto – (pomlčky), což doporučuje přímo i Google.

Zajímavé je, že Volume Nine doporučuje pro jedenu kategorii produktů maximálně jeden adresář.

6. Kódy třetích stran

69 % SEO auditů obsahovalo problém s kódem třetí strany. Pokud použijete nástroj na měření rychlosti, který jsem napsal v bodě 1. rychlost. od pingdom.com, zjistíte kolik různých věcí stahujete od třetích stran. Často o tom ani netušíte. Přitom každá z těchto stran si může k vašemu uživateli ukládat koláčky a pracovat s nimi. Ostatně jak myslíte, že Facebook monitoruje aktivitu uživatelů na internetu? Díky like tlačítkám, které jsme si ochotně dali na weby.

Všechny tyto skripty, by měly být správně umístěné ve spodní části stránky, kvůli rychlosti. Když budou nahoře tak brzdí nahrávání.

Zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

7 komentářů u „6 nejčastějších SEO chyb“

 1. Napadá mě, co subdomény, které v DNS nemají svůj vlastní server, ale jsou vytvářeny pomocí přepisování adres (mod rewrite)? Jsou považovány ze SEO hlediska za skutečné subdomény nebo za adresáře? Nebo to závisí na tom, jak se na ně odkazuje?

  Externí služby jsou při optimalizaci na rychlost a velikost stránek dost problematické. Některé se alespoň namáhají minifikovat skripty a načítaný kód, ale stále se zapomíná na obrázky.

 2. Tak som zistil, že problém s rýchlosťou načítania webu je aj môj problém. Čaká ma teda kontrola mojich webov a zrejme na niektorých aj odstránenie like buttonu, veď naozaj nepotrebujem mať na stránek úplne všetko.

 3. Ja osobne som sa minule hrala s cachovacími pluginmy a úplne mi to odpisalo stránku, vôbec nič nešlo načitať asi až cca po hodine som to nejakým spôsobom dokazala vratiť späť a je to aj funkčné a web mám asi tak 10 krát rýchlejší. A tie dalšie chyby sú podľa mňa celkom samozrejmosťou webmastery by ich mali poznať určite.

 4. Já jen nechápu, proč inteligentní vyhledávače berou http/ https nebo www/ bez www jako duplicitní odkaz. Když v jiných ohledech jsou už mnohem inteligentnější…
  Anebo se v ptaxi stává, že pod http je zcela jiný obsah než u https?

 5. Google PageSpeed Insights poznam, aj pouzivam ale akosi sa mi este nepodarilo odstranit hlasku “Eliminujte v obsahu nad záhybom stránky jazyk JavaScript a štýly CSS blokujúce vykreslenie”.

  CSS a JS som dal aj pod , aj pod , nic nepomoha… neviete kam sa to ma dat?

  Tu je PageSpeed Insights na jednoduchu stranku, kde to hlasi:
  https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?utm_source=pubinsights&filter_third_party_resources=true&hl=sk&url=http%3A%2F%2Fwww.bohacek.sk%2F_%2Fedoma%2F&priorityGroup=speed&tab=desktop

  Dakujem za odpovede.

  Info: 22.000 komentář

Komentáře nejsou povoleny.