Jak moc dokáže našeptávač ovlivnit hledanost?

Přemýšleli jste někdy, jak moc ovlivňuje našeptávač samotné počty hledání určité fráze? Co kdyby někdo třeba jednu položku z našeptávače odstranil? Bude dopad zanedbatelný anebo naopak výrazný?

V sobotu mi napsala Lýdie, že zjistila podivnou věc. Na jejím webu levne-snubni-prsteny.cz ubylo za den 30 – 50 návštěvníků ze Seznam.cz na frázi snubní prsteny. Pokusila se zjistit co se stalo našla zajímavý propad hledanosti.

Zajímavý propad hledanosti fráze "snubní prsteny".
Zajímavý propad hledanosti fráze “snubní prsteny”. Zdroj Seznam.cz

Když hledala příčinu tak se dopátrala k tomu, že z našeptávače zmizela fráze snubní prsteny. Zajímavé že? Stačí odstranit z našeptávače jednu položku a jak to pěkně ovlivní počet hledání. Mimochodem zmínila, že už se jí to jednou stalo a stálo jí to daleko více návštěvníků. V každém případě klobouk dolů, asi bych hledal jiné příčiny, než bych se dostal k našeptávači. Pokud by mě to vůbec napadlo :)

Mimochodem pokud si myslíte, že se s položkami v našeptávači nemanipuluje, tak vás vyvedu z omylu. Je to sice už nějaký ten rok, ale taky jsem o jednu přišel, i když je pravda že v mém případě zaslouženě. Podařilo se mi tam jednu protlačit a přinášelo to celkem slušnou návštěvnost. Takže mohu potvrdit, že určitě mají možnost na Seznamu ovlivnit položky v našeptávači.

Závěr

Ačkoliv mám vůči Seznamu poslední dobu spíše výtky, věřím že si to časem nějak všechno srovná. V každém případě je dobré si uvědomit, že za poklesem návštěvnosti nemusí být jen změna algoritmu, která zpřeházela výsledky. Na to co se hledá má vliv spousta faktorů a jak je vidět mezi ty výraznější je i přítomnost hledané fráze v našeptávači. Takže o položku více na hlídání :)

EDIT 15.1.2015: Seznam vrátil do našeptávače frází Snubní prsteny. Na výsledek se můžete podívat.

Vrácení fráze do vyhledávání mělo poměrně slušný dopad na hledanost.
Vrácení fráze do vyhledávání mělo poměrně slušný dopad na hledanost.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

13 komentářů u „Jak moc dokáže našeptávač ovlivnit hledanost?“

 1. Zajímavé. Ale protože nejsem zastáncem konspiračních teorií, tak co prostě uvažovat v této rovině. Jak na jaře nebudu hledat zimní dovolenou a na podzim letní, tak třeba i počet svateb podléhá sezónním výkyvům. Tedy i prodej snubních prstenů a tudíž třeba i hledanost oné fráze na Seznamu (Gůglu).

  No a. No a když hledanost spadne pod jistou úroveň, vypadne (třeba) i ona fráze z našeptávače. Možná nemusí být za vším konspirace a zlý úmysl, ale třeba přirozený sezónní chod věcí…

  • Tak takto nějak bych to viděl i já. Spíš dám na automaticky fungující algoritmus, než na tlupu brigádníků, kteří mažou podle tabulek.

  • Otakare, jak si pak vysvětlujete, že fráze “snubní prstýnky” v našeptávači je, přestože její denní hledanost je tak malá, že ji ani nelze dohledat? Sezóna by měla být naprosto stejná.
   Od té doby, co si tady čtu o křečcích, tak konspirační teorie u mě nabraly na váze :-)

   • Z čeho, prosím, soudíte, že by sezóna měla být stejná? Máte nějaká věrohodná data: Zvyklosti lidí se mění, před Velikonoci kupují velikonoční zajíčky a před Vánoci spíše čokoládového Mikuláše. Tak třeba podobně může fluktuovat hledanost fráze “snubní prsteny” a “snubní prstýnky”.

    Spíše byste se, Lýdie, měla zamyslet nad “optimalizací” hledanosti jedné fráze místo několika (mnoha) a longtailu. Opravdu nevěřím, že Seznam zaměstnává tlupu brigádníku, aby z našeptávače shodil frázi “snubní prsteny” či jakékoliv jiné, na kterou “zrovna” dostanou pifku. Zatím jste mě ničím hmatatelným nepřesvědčila :-))

    • Omlouvám se, byla to jen má domněnka, že lidé budou hledat “snubní prsteny” a “snubní prstýnky” opět jako každoročně i letos ve stejnou roční dobu. Zcela určitě bude mezi hledaností obou tak nesourodých frází nejmíň tříměsíční pauza, stejně jako je mezi vánoci a velikonocemi. Dělám v oboru teprve pár let, takže mě to vážně nenapadlo (a nenapadne). Ale napadá mě, že kdybych se zaměřila na optimalizaci pouze jedné fráze, už dávno by to dopadlo špatně.
     Přesvědčování nechám na Dragovi. Ten (a jeho křeččí tým) ví víc. Já nejsem odborník, já se jen divím.

     • Lydie: já o tom přesvědčen byl, proto jsem článek vydal. Samozřejmě mimo 404M probíhá ještě taková zákulisní debata. Obecně panuje shoda, že ten propad je zajímavý a stojí za povšimnutí. Podle jednoho názoru se zřejmě jedná o nějakou optimalizaci našeptávače, aby uživatel na méně kliků došel k tomu co hledá. Největší skeptik tomu dává týden že se to vrátí :)

    • Dovolím si reagovat. Podívejte se do našeptávače a zkuste si našeptat např. frázi “ubytování p…” … že by nejvyhledávanější bylo ubytování Pálava? Dobře jedeme dál -> “ubytování pr…” … aha, nejspíše hledám frázi “prodej ubytování karlovy vary” :D :D … je to velmi úsměvné, ale evidentně vyhledávač nefunguje tak jak má. Třeba to byla náhoda. Zkusme třeba “restaurace p…” -> našeptá restaurace půda, “restaurace pr…” -> našeptá pronájem restaurace liberec. Když vidím ty nesmysly, tak silně pochybuji, že by tento našeptávač pracoval s nějakou sezónností, když nezvládá jednoduché výrazy. To mi přijde jako pořádné sci-fi:)

 2. Zajímavý článek, to mi připomnělo že jak jsem o víkendu na webdealu natuknul téma psaní článků dle trendu či hledání, tak při čtení tvého článku jsem si vzpomněl na jede článek co jsme hrozně dávno četl na Lupe. Bohužel to nemohu najít, ale bylo to o tom že existovala sít blogu patřící pod jednu fa, a která vysloveně psala podle trendu či našeptávače. Každopádně se zde nebavíme o par blozích, ale o podstatně větší síti která chrlila denně tisíce článků. A mám dojem, že jeden z důvodů proč jí tenkrát Google zaříznul bylo to, že již byla tak silná že množství článků co dokázala na konkrétní téma vytvořit ovlivnilo výsledky hledání tím, že byla opět uměla vytvořená hledanost těch slov, protože samozřejmě lidi ty blogy četli a znovu hledali. Bylo z toho myslím i pár soudu, páč do té sítě byl přes investory vložen rizikový kapital, ale jak to dopadlo to už si nevybavuji.

 3. Našeptávač jak na Googlu tak na Seznamu umí určitě divy. Budou tam samozřejmě hledaná slova a fráze, což znamená traffic.

 4. přesně jak psal nedávno Fondil na svém blogu, právě přítomnost KW v našeptávači je více než jen důležitá, je přímo ‘klíčová’, hned vedle hledanosti KW v návrhu klíčových slov a konkurenčnosti.

Komentáře nejsou povoleny.