Google ustoupí německým novinam a nebude zobrazovat jejich texty

Už od roku 2012 se vede spor mezi německými vydavateli zpráv a Google. Ti si stěžují, že využívá jejich texty do své služby Google news. Takové ty krátké náhledy zpráv, někdy pro ně používáme označení perex. Požadují, aby jim za jejich text platil, protože vydělává na okolní reklamě a Google jim navrhuje ať si dají na stránky noindex pokud jim to vadí.

Vypadá to, že Google nakonec rezignoval a od příštího týdne k článkům v Německu nebude zobrazovat nejen texty ale i náhledové fotografie. Nutno podotknout, že v EU už mu asi pomalu začínají docházet síly. Musí tu řešit jeden problém za druhým, vlastně nejen on. Vzpomeňme například na koláčkovou směrnici, které popravdě ani nevím, kde je konec. Také na blogerku, která dostala pokutu za negativní recenzi. Samozřejmě EU nařídila Google pro jistotu i mazat výsledky vyhledávaní, které někoho poškozují. A to jsou jen některé věci, které jsem popsal.

V současné době je Google velké téma pro celou EU, takže jakmile se přiblíží volby, tak se musí zmínit i Google a někteří politici se opravdu umí dobře rozjet. Kritizují jej za daňovou politiku, že má monopol, ochranu osobních údajů a další věci. Dokonce by to prý chtělo upravit stránku s výsledky tak, aby si mohli weby na ní více konkurovat. Prostě ideální cíl, do kterého se mohou strefovat za cokoliv a kdykoliv.

A co s tím může Google udělat? Tak asi bude muset zvednout počet lobistů v Bruselu. Momentálně jich tam má sedm s rozpočtem 1,5 milionů EUR. To takový Microsoft už nic neponechává náhodě. Po velkých pokutách má v Bruselu hned 16 lidí s rozpočtem 4,5 milionů EUR.

No jo, když máte jako motto společnosti “Don’t Be Evil”, tak toho moc v EU asi nevylobujete :)

Zdroje


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář u „Google ustoupí německým novinam a nebude zobrazovat jejich texty“

  1. Je fakt, že Google pravděpodobně mohl vydělat na německém trhu tímto způsobem poměrně pěkné peníze, takže určitá regulace tohoto dominantního vyhledávače je na místě. Ale uplácet europoslance v Bruselu by mělo být trestné a celá EU už by měla skončit v propadlišti dějin.

Komentáře nejsou povoleny.