Ani Bing nechce Guest Blogging

Bing_logoPamatujete si jak Matt Cutts důrazně varoval před Guest Posty bez nofollow[1]? Osobně si myslím, že to byla spíše prosba, protože když se to dobře udělá, tak je dnes problém rozeznat reklamní článek od běžné recenze. Blogeři na rozdíl od copywriterů mají navíc hodně zkušeností s psaním pro specifickou komunitu. Takže když se do Guest Bloggingu opravdu pustí profesionál, který chce oslovit hlavně lidi, tak je Google bez šancí. U Guest Postu nejsou žádné zavřené diskuze či nulové sociální signály. Právě naopak. Komunita má možnost debatovat jak s majitelem blogu/magazínu, tak i s hostem. Navíc je dobrým zvykem, že sdílí příspěvek oba na svých sociálních kanálech.

V každém případě, dnes jsem našel trochu ušmudlaný článek na Bing Blogu – How Not To Build Links. Jako jeden z příkladů nevhodného budování zpětných odkazů je uveden právě Guest Blogging. Pokud je motivací získat zpětný odkaz  a web chce váš obsah je to považováno za “commercial transaction”. Odkaz je vnímán jako protislužba či platba. Což je špatné.

Alespoň tak to bere autor článku. Navíc to tam trochu pomotal s kvalitou a tématičností. Jednoduše řečeno také nedokáže přesně vytyčit, kde je hranice a volí proto extrémní příklady.

Commercial transaction

Pojem commercial transaction se mi ale zalíbil. Do budoucna možná sehraje důležitou roli nejen u linkbuildingu. Spousta odkazů a reklamy jsem vyměnil za různou formu nepeněžních odměn. Naposledy to bylo logo pro můj projekt Seopedia, který mi udělali ve FireMedia. Dal jsem za něj měsíc reklamy 468×60 v hodní části tohoto blogu a 3 měsíce jako bonus reklamní odkaz v pravém sloupci. Pokud by jsem chtěl být čistě white hat v rámci commercial transaction, tak odkaz v liště bude nofollow a ten v tomto článku…. Hmm to je otázka. Teoreticky je přirozený, takže bez nofollow ale bez té nepeněžní výměny by jsem jej nemohl uvést jako příklad… Začíná se to nějak zacyklovávat :)

Závěr

Ačkoliv je Bing v ČR zatím stejně důležitý jako minoritní politická strana, v momentě kdy přesáhne určité hranice, je třeba s oběma počítat. Pokud jste běžný člověk může vám to být jedno, ale když pracujete v oboru, tak přicházíte o návštěvníky/čtenáře. Je tedy fajn mít přehled. I když v tomto konkrétním případě mi to spíše přijde jako výstřel do tmy. Nemyslím si, že by Bing měl nějaký superalgoritmus na penalizování za Guest Blogging.

Naopak pojem Commercial transaction aneb děláme něco za úplatu, tedy nepřirozeně by mohl nabrat v budoucnu nějaký reálnější obraz. Nemusí jít jen o zpětné odkazy, ale i třeba placené recenze. Třeba je v budoucnu bude vyhledávač penalizovat v SERP. Přeci jen někdo je psal za úplatu a tak nemusí být “přirozené”.

Fůha to je mindblow. Jdeme diskutovat :)

Zdroje

 1. What is Google’s view on guest blogging for links? YouTube

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

10 komentářů u „Ani Bing nechce Guest Blogging“

 1. v poslednej dobe mi pride to co predvadza google (a ako vidim tak aj bing) cim dalej tym sialenejsie. pomaly bude diktovat aj to ako si ma clovek polozit koliesko sunky na chlieb a ci nan dat jeden paltok syra, alebo dva. a ked neda tak pride penalizacia pre vsetky jeho weby.

  guestblogging je predsa jeden z najnormalnejsich sposobov ziskavania odkazov. ak je bloger rozumny tak si na svoj web pusti len relevantneho hosta a dany post je tak uzitocny pre navstevnikov. a ak je blbec a pusti si tam hocikoho tak je predsa hrca moznosti ako na to (ked aj po case) prist a nasledne riesit nejake penalizacie. toto nutenie kazdeho aby pomaly aj na cele mal vytetovane “nofollow” je chore.

 2. Mattovi názory mi přijdou přehnaně radikální. Nesmí se tohle, nesmí se tamto, nesmí se skoro nic. A přitom se stačí držet jednoduché myšlenky – co je dobrý pro lidi, je dobrý i pro SEO. Guest blogging beze sporu má užitek pro čtenáře, takže pokud se to hrubě nepřežene (stovky nekvalitních článků), vůbec bych se toho nebál.

  Ach Google, Google, za chvíli abychom nesměli pomalu ani registrovat do adresáře firem.

 3. Koukam, ze hra na kocku a na mys bezi v plnym proudu. Pokud budou google, bing a co ja vim kdo jeste vymejslet takovy kraviny, tak brzo pujdou do kopru, respektive jejich sluzby nebudou uz tak popularni. Jiste se casem muze najit nekdo (a jiste se najde), kdo sluzby googlu zkratka prevalcuje. Uz se na tu dobu docela tesim :))

 4. Asi by bylo na místě říct, že skutečně přirozený odkaz je naprosto ojedinělá záležitost. Takže technicky vzato by 95-99% všech odkazů mělo být nofollow. To je asi tak stejně reálné, jako že SEO odborníci přestanou brutálně spamovat… pardon, vlastně provádět linkbuilding a optimalizovat ;)

 5. Ak nie je guest blogging veľmi odfláknutý, tak žiadný vyhľadávač alebo aj človek nemôže spravodlivo posúdiť, či ten odkaz je kúpený alebo nie.

 6. Kromě svých vlastních služeb se Google i Bing snaží popřít to, že na světě platí: “Něco za něco”.

 7. Berte to z pohledu vyhledávače – máte jakousi síť důvěryhodnějších webů, pak přijdou guest bloggeři a zaserou vám ji odkazy. Guest blogging funguje skvěle, ale musí se správně dělat.

 8. Pravidla googlu začínají připomínat Evropskou unii, nějak moc je toho zakázaného, nedoporučeného a také postihovaného.. :-(

 9. Podle mě je to jen velký strašák, pochybuji, že by se tím v Googlu někdo zabýval. Možná právě ty změny, co uděláte na webu přivedou ruční penalizaci, protože se o externí odkazy bojíte. Serme na Google, nebaví mě a nikdy bavit nebude.

 10. Tak to už je postavené trochu na hlavu, Guest Blogging je přínosný pro obě strany, blog získá přínosný obsah pro čtenáře a je fér odkázat na autora.

Komentáře nejsou povoleny.