Neprosakuje vám někde linkjuice?

Pavel Cody Ungr hodil na twitter odkaz na online nástroj, který projde stránku, najde odkazy a následně zjistí jaký HTTP status kód vrátí odkazované stránky. Jedná se o rychlou náhradu za složitější off line nástroj Xenu. Ten je samozřejmě daleko lepší, protože s daty se dá po exportování lépe pracovat, ale když jej použijete neuváženě, tak to může v případě cachovacích pluginů poměrně nepříjemné následky.

Proč by jste si měli hlídat nefunkční odkazy?

Větší množství nefunkčních odkazů (cca 10%) je pro vyhledávače problém. V Google Webmaster Tools dokonce můžete dostat varování, že se něco na vašem webu děje. Jak velká penalizace za to bude můžeme spíše jen spekulovat. Ale rozhodně by jsem jí nerad viděl. Ovšem to se týká jen vnitřních odkazů.

Naproti tomu externí odkazy je dobré si hlídat. Pokud pošlete linkjuice na stránku 404, tak o něj přijdete. Prostě je to taková černá díra. Místo toho je lepší odkaz dočasně anebo úplně odstranit a nechat linkjuice ať se pěkně dále rozlévá po vlastním webu.

Jaké jsou další možnosti na hlídání nefunkčních odkazů?

Na DejEcho jsem před pár měsíci nasadil WordPress plugin Broken Link Checker. Průběžně mi posílá na email informace o nově nalezených nefunkčních zpětných odkazech. Také sleduje HTTP status kódy. Popravdě když jej nasadíte na PR web, získáte celkem slušnou vychytávku. Už se mi podařilo dohledat několik smazaných domén se stovkami odkazů. Až na pár vyjímek ten linkbuilding byl postaven na katalozích a dalších PR webech, takže nic o co by člověk stál. Na druhou stranu občas se poštěstí.

Pokud tedy máte nějaký větší blog či magazín na WordPressu můžete plugin zkusit. Má v sobě i nástroj, kdy jedním kliknutím odkaz prostě zrušíte, takže není třeba ručně editovat jednotlivé příspěvky.

Univerzální je samozřejmě Xenu, jen je nutné jej používat s rozumem. Rozhodně vypněte po dobu crawlování cachovací pluginy a spíše jej nechte jet přes noc. Chová se totiž jako banda návštěvníků, kteří prochází jednotlivé podstránky opravdu rychle. Slabší VPS/VMS tak mohou ukazovat nedostupnost.

Závěr

Proč plýtvat linkjuice když nemusíte? Dalším argumentem je důvěryhodnost vašich webových stránek. Pokud jsou plné nefunkčních odkazů, tak to návštěvníkům zrovna moc nepomůže a ještě mohou mít pocit, že jsou na stránkách o které se nikdo nestará.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

11 komentářů u „Neprosakuje vám někde linkjuice?“

 1. Do WP existuje par pluginu, které to hlídaji. Prostě jednou denně projedou celý web a označí nefukční odkazy. Velmi snadné na použití

 2. Good one. Broken link checker používám už nějaký ten pátek a přesně jak píšeš – super utilitka. Lepší alternativu jsem pro WP nenašel.

 3. Teď jsem si všiml, že mi to ukazuje 404ky i u obrázků, které ale dostupné jsou. Nemůže to být tím, že to plugin prověřoval v momentě, kdy web jel na mód údržby? Zkoušel jsem linky, které fungují, ale byly označeny jako nefunkční projet ještě jednou, ale pořád to ukazuje chybu…

  • 365solutions: nevím jak přesně je kontroluje, občas ale ukazuje u některých odkazů že doména je nedostupná. Může to být ochrana proti robotům, jindy ten web má třeba minivýpadek. To jsou problémy hlavně u nízkotarifových VMS.

 4. Jasně, to mě napadlo, ale zapomněl jsem dodat, že ukazuje chyby uploadovaných obrázků na vlastním webu. Což nechápu vůbec, protože když článek otevřu, všechno se jeví jako OK.

 5. Broken Link Checker používám taky, a ty problémy u vlastních obrázků jsem si všiml taky. Dělá to tehdy, když název souboru obrázku obsahuje diakritiku. WordPress to skousne a obrázek zobrazí, Broken Link Checker ale ne.

 6. Dobry den,

  mam eshop topanky.sk mohli by ste sa nato pozriet a kontaktovat ma, rad by som sa polepsil na poziciach.
  Vsimol som si ze ste profik a denne citam vase clanky ale sam si neviem rady. Prosim nemazte moj prispevok nakolko by mi to celkom pomohlo a prosim ozvite sa mi na mail.

  Pekny vecer

 7. Zmíněný seo tool jsem zkoušel, ale mám otázku. Response mi vyskávalo na všech stránkách v hodnotě 200. Je to dobře nebo špatně?

  • Libor Nový: 200 znamená že vše je v pořádku, anebo to o sobě alespoň daná stránka tvrdí

Komentáře nejsou povoleny.