Budoucnost obsahového SEO je “super article”?

neutral-poker-face-2Procházím články nahromaděné v čtečce za poslední týden o SEO a nějak jsem se zasekl u úterního 10 SEO Industry Trends: A Look at What’s Ahead for SEO in 2013 & 2014, který vyšel na Serach Engine Journal. Přiznám se, že jejich články jsou často velice inspirativní, protože rozvíjejí zajímavé myšlenky. Ovšem občas se nechají trochu moc strnout a pak to působí spíše jako scifi. Většinou to moc veřejně neřeším, ale tentokrát se v zmiňovaném článku probíral pojem  super article.

Jednou z věcí, které přinese budoucnost SEO mají být více detailní články. Zatímco v současnosti jsou údajně 500 slovní články ve výhodě, tak do budoucna to mají být takzvané super articles. Detailní články o 1000 i 2000 slov.

Musím uznat, že obsáhlejší články jsou pro vyhledávače většinou i lákavější. Ať už vezmu výsledky z 404M.COM, CN130.COM anebo i dalších experimentálních MFA blogů, delší články z dlouhodobého hlediska většinou převyšují ty ostatní. Ale nemyslím si, že by to nějak záleželo na délce. Spíše je to prostorem, který autor věnuje analýze nějakého tématu.

Když něco musíte rozebrat do detailu většinou musí začít shrnutím faktů a to samo o sobě vydá na menší článek, následuje myšlenka, rozbor, závěr. Přesáhnout 1000 slov je v takovémto případě hračka. Ovšem SEO úspěch pak spíše zaručují referenční odkazy, tak nazývám odkazy, které jsou pod citacemi v argumentačních diskuzích. Právě argumentační diskuze strhnou velkou pozornost (řekněme neformální linkjuice) a ta pak se přesune skrz odkazy na článek. Ten je nabitý k prasknutí a vyhrává na long taily. Ostatně těch je v článku dostatek, vždyť často samotné kapitoly jsou na samotný článek.

Že na délce článku záleží nepochybuju. Dělal jsem několik experimentů, které mi jasně dokázaly že tématické články o 300 slovech si vedou lépe než ty do 150 slov. Ale 1000 už je pořádná pálka.To jsou články, které často nestihnete vstřebat za odpolední pauzu. Prostě to nejsou články, které jsou vhodné pro většinu magazínů. Jen málo lidí si najde čas, aby za den přečtlo článek o takovémto rozsahu. Většina lidí dnes hledá spíše chytré shrnutí informací a pokud něco potřebuje hledá v referencích. Trochu mi to připomíná stav, kdy máte během dne pár volných chvilek. Stihnete pár epizod 20 minutových seriálů. Občas skousnete i 40 minutový, ale celovečerní film? Tomu už musíte přizpůsobit svůj čas.

Podobně se dívám i na články o 1000 slovech. Jistě mají své místo na internetu, ale potřebujete si na ně udělat čas. Pokud Google vychází z nějakých průměrů, jakože si stále myslím že většina jeho algoritmu ano (zbytek je personalizované hledání), tak navrch budou mít ty průměrné.

I když jednu věc nesmíme zapomenout. Kvalita článku nemusí být jen o počtu slov, ale i o přidané hodnotě ve formě ilustrací a fotografií. Pokud mluvit o “super article” a tak právě s touto přidanou hodnotou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

10 Replies to “Budoucnost obsahového SEO je “super article”?”

 1. Z tohoto pohledu by mohly být zajímavé vícestránkové články, které budou vzájemně prolinkovány(jak se běžně dělají recenze).

 2. Možno má google momentálne rád dlhé články, ale ak sa toho webmastry chytia a začnú publikovať iba veľmi dlhé články, tak algoritmus sa môže jednoducho zmeniť a google bude opäť preferovať kratšie články.

 3. Nechápu trend dlouhých článků. Nikdy se mi to nechce číst. Radši kvalitu nad kvantitou. U dlouhých článků bývá zbytečné omáčky až až.

  To už radši dlouhé video vlogy než blogposty.

 4. Dlouhé články jsou určitě lepší, ale málokdy takový napíšu. Zastávám názor, že raději napíšu článek s menším počtem slov, než že ho budu natahovat jak jen to půjde (a traffic odradím).

  Btw – Neil Patel dělal průzkum na svém blogu a tuším, že články nad 1000 slov měly daleko větší sdílení před sociální sítě než ty kratší.

 5. Díky za článek. Osobně doufám, že trend dlouhých článků moc neprosadí. Dlouhé texty jsou IMHO vhodné především na prodejní weby, kde návštěvníka mají zahltit detaily nabízeného produktu.

 6. Asi záleží, čeho se článek týká. Pro odpolední seance jsou texty do 300 slov nejlepší, ale pro sofistikovanější rozbor konkrétního tématu nemusí ani 1000 slov stačit. Výše uvedené tedy jen může ukazovat na to, co již zmínil Mek, prim bude hrát kvantita nad kvalitou. Na druhou stranu, kvalitním SEO může člověk ve vyhledávačích poslat k šípku leckteré weby, kterým nesahá ani po paty;-) A propos, kdo o budoucnosti SEO rozhoduje?…vždyť je třeba nějaký algoritmus, na jehož se tak musí dít…nebo je to výsledek společenského konsenzu?;-)

 7. Dnes je nutné podávať krátke a premyslené články. Mladá generácia nemá veľký záujem o čítanie a obzvlášť nie dlhých článkov. Pri magazínoch, blogoch zaujmú skôr krátke články obohatené o aktuálne info s pridanou hodnotou. Dlhé články sú vhodné pre analýzy rôznych problematík a nie pre každodenné čítanie.

 8. Celý ten přístup vyhledávačů “delší je lepší” mi přijde mimo. Neznám jediný důvod, proč by kvalitní článek třeba na téma “jak se zbavit skvrny od vína” měl být dlouhý. Naopak společnost vinou informačního přetížení směřuje k tomu, že “kratší bude delší”.

  P. S. Netvrdím, že dlouhé texty na vyhledávače nefungují. Vím že fungují a proto se mi to nelíbí.

 9. Njn, Google holt chce předělat copyrightery na spisovatele :-))) Kde tohle skončí….

 10. Teď jde o to, jestli se “super articles” vstřícně přibližují lidem nebo spíše vyhledávačům. Řekl bych, že dnes je velké množství webů spíše o obrazovém materiálu než právě o textech.

Comments are closed.