Myslíte si že onpage optimalizace je nějaká sranda?

Jednou za čas mám možnost si popovídat s mladými perspektivními SEO šamany. Většinou je to poučné, protože často sledují trendy a sem tam, aby se předvedli, tak vytáhnou i nějakou tu zajímavost, která mi třeba unikne. Ve většině případů však jejich znalosti vychází z lokálních zdrojů. Jen minimum z nich je ochotných věnovat čas studiu zahraničních zdrojů. Popravdě se to dá i pochopit. Lepší zahraniční články jsou často poměrně komplikované a jejich jazyková náročnost vyžaduje, řekněme lepší středoškolské vzdělání. Praktické zkušenosti jim často ještě chybí. Schválně shrneme debatu nad online optimalizací menšího eshopu.

Derpík – obsah je král

depikDerpík má přečtené příručky pro webmástry od Google a snaží se jí dodržovat. Věří, že když věnuje potřebný čas textům, tak to bude na dobré pozice stačit. Za základ považuje dobře strukturovaný text stránek pomocí nadpisů, využívá meta tag description, title. Drží se doporučení o dobré struktuře webu, cpe nofollow všude, kde jsou nerelevantní stránky, například odkaz na státní zprávu, který tam majitel eshopu chce mít. Jeho heslem je “obsah je král” a chce dělat “skvělý obsah”. Využívá sitemap.xml a robot.txt pro ujasnění si kam roboti smí a kam už ne. Periodicky aktualizuje či doplňuje texty na základě sezonních poptávek a nového zboží.

Derpík je klasickým příkladem SEO šamana, který dělá věci podle pouček. Díky investovanému času do textů se dokonce probojoval na slušné pozice na některé long tail. Nutno podotknout, že vlastní podíl v eshopech a dostává za svou práci procenta. Proto také věnuje tolik času tvorbě textů. Nevěnuje se moc studiu ani konferencím. Neexperimentuje, současný stav mu vyhovuje.

Derp – obsah nejsou jen texty

ok

Derp sleduje aktuální trendy a experimentuje s nimi na bratrově eshopech, které jsou jen doplňkem, takže mu nějaký výkyv nevadí. V základu používá metody jako Derpík, ale navíc si přečetl můj článek Optimalizace obrázků nejen pro vyhledávače, který ho inspiroval hledat další postupy. Věnoval například čas nafocením produktů a vytvářením produktových galerií a videí. Ty popropojoval s Google plus, čímž začal čerpat návštěvníky z Google Images a YouTube. Videa musel nakonec zabalit, protože nedělala moc dobré jméno bratrově offline eshopu, ale i tak dosahuje zajímavých výsledků.

Derp přišel ke klasickému eshopu jak z minulého století. Kompletně jej překopal. Optimalizuje nejen stránky jako celek, ale i jednotlivé objekty na nich.

Derpentor – obsah potřebuje okomentovat

Challenge-AcceptedDerpentor je člověk, jehož názory jsou zde občas prezentovány jako úvahy SEO křečků. Podle něj se vyplatí připravovat kompletně web podle pravidel schema.org, protože časem podle něj pojedou všechny vyhledávače. Obsah se nepíše ale programuje. Eshop si nemá hrát na blog, ale být eshopem, kde se bude pohodlně dát orientovat nejen lidem ale i vyhledávačům. V budoucnu přibude služeb, které budou nakupovat za zákazníka. Vezmou ze stránky informace a “odprezentují” je na mobilním zařízení zákazníka v rozhraní, které zná. Nemá cenu spoléhat na to, že aplikace vytáhne položky podle nějakých regulérních výrazů, místo toho je lepší mít zvládnuté strukturování dat. Je s tím hodně práce, ale vyplatí se to. Mikrodata a slovník ze schema.org je základem. Jak takový popis produktu může vypadat koukněte sem. Zdá se to velice komplikované, na druhou stranu pokud už informace máte jednou v databázi, tak proč toho nevyužít.

Logicky to dává smysl. Google navíc tomuto počínání jde naproti. Na druhou stranu předělávat texty, strukturu webu a dolaďovat takovéto věci je časově náročné a vyžaduje to i na míru dělaný systém.

Závěr

Derpík může být každý z nás, Derp člověk co sleduje trendy a už má něco v optimalizaci za sebou. Derpentor je nadšenec, v budoucnu zřejmě celý vývojový tým. Každý z nich dělá onpage optimalizaci na určité úrovni. Laťka se pomalu posouvá nahoru.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

12 komentářů u „Myslíte si že onpage optimalizace je nějaká sranda?“

 1. To vážně někdo dělá SEO, aniž by sledoval zahraniční zdroje (tj. budoucnost optimalizace)? Sleduju docela šikovný lidi, ale přesto toho tak 40 % zjistím právě z ciziny.

 2. keď som bol mladší tak som veľmi veľa pracoval podobne ako Derpík postupne som prišiel na to, že to nieje ono a nestačí to treba experimentovať a skúšať rôzne veci ako Derp avšak na Derpentora sa ešte nechytám :D

 3. Vela stranok robi off page SEO, ale on page sa nevenuje..pritom, keby sa venovali aj on page, urcite by SEO zabralo lepsie a rychlejsie..s osobnej skusenosti pisem..

 4. Vidím se v každém z nich :). Akorát schema.org bych nepovažoval za aktuální. Pomůže hCard, GEO a další již implementované věci vyhledávači. Nemá cenu si dělat maglajs ve struktuře dokumentu, který pak nebude validní a ve starších prohlížečích může dělat bordel.

  Kdyby se “oIDovaly” jednotlive prvky na stránce, tak by si s tím vyhledávače také poradily – viz Seznam sbírá drobečkové navigace v eshopech http://fulltext.sblog.cz/2013/04/29/cesticky-z-drobecku/ – sami píší, že na sbírání jiných “nenormovaných” formátů pracují. A rozhodně by se měl přizpůsobovat vyhledávač než nutit lidi, aby si měnili strukturu HTML.

 5. Jako vždy pěkný článek Drago. Inovace v podání je to, co by mohlo nové weby prosadit nad tím, čemu se říká stereotyp. Průlom nastane jen tehdy, kdy předčíme svou konkurenci v podobě stávající SEO laťky.

 6. Cítím se lehce zahanben, že absolutně netuším, co to schema.org vlastně je a na co se používá. Nebyl by třeba článek nebo mám googlit?

 7. Jedy: V článku máš odkaz, kde je docela srozumitelně vysvětlené na přikladech jak by to mělo fungovat.

 8. Super článok. Microdada podľa schema.org je určite dobré vkladať do stránky. Veď Rich Snippets sú fajn. :)

 9. Super článek. Vyhledávače nejsou všechno. Poutavý článek psaný od srdce vydá za několik hodin strávených tvorbou backlinků. Psát s humorem se nám osvědčilo na našem magazínu. Odpoutejte se od návodů na fórech a zapojte mozek!

 10. Rozpraval som sa s mnohymi ludmi ohladne SEO, ja si myslim ze aspon u eshopov by mali byt prvorade sluzby pre zakaznika a SEO pride samo. Mozno nie SEO ako ho vnimate vy SEO experti ale tym ze eshop ziska trust, zakaznik sa spolahne ze dany produkt dostane v takej kvalite ako chcel a dostane ho v takej dodacej dobe ako bolo uvedene a mozno prave toto ho dostane na vyssie pozicie ci uz o rok alebo o dva. Ludia budu pisat o stranke pozitivne odporucat a vzikne pasive SEO. Toto je podla mna buducnost … aky mate nazor?

 11. SEO onpage jako srandu moc neberu spíše jako základ. Důležitejší však je následná práce s webem. Nové trendy také čerpám ze zahraničí a snažím se jimi řídit.

  A hlavně vždy optimalizuji pro Google, protože Seznam se mu vždy snaží vyrovnat a dotáhnout jeho náskok. Takže zatím se mi vždy potvrdilo, že co platilo pro Google, bude časem platit i pro Seznam.

Komentáře nejsou povoleny.