Jen tak…

determined-serious-chiseled-not-okayDneska se omlouvám, potřeboval jsem si jen tak srovnat myšlenky. Původně jsem psal článek na téma nofollow odkazů, ale po 200 slovech, jsem se nedokázal dostat ani z úvodu. Nechal jsem to tedy být a nechal plynout myšlenky. Pokud děláte něco užitečného, tak nemá cenu ani následující řádky číst….

Nejlepší články jsou ty, které rozproudí čtenářům krev v žilách. Vyprovokují je k nějaké reakci. Ať už je motivují anebo naopak provokují. Právě ty co mají vyburcovat lidi doslova k rebelii obdivuji. Něco je ve světě špatně a bloger má možnost, či možná by bylo lepší říct doslova povinnost, o tom napsat. Když se vám to povede, je to nepopsatelný pocit. Tento článek ale není o svrhnutí nadvlády zla a nastolení společenské rovnováhy. Spíše o takových lokálních potyčkách.

Blog 404m.com vznikl jako součást Webtrh.cz. V dávných dobách, kdy se rychlost internetu počítala na stovky kilobitů, to bylo nejlepší místo na internetu. Mohli jste se setkávat s úspěšnými podnikateli, kteří tvořili dějiny českého internetu. Nikdo neopovrhoval podnikáním toho druhého. Všichni si tykali a přesto vládl v komunitě velký respekt. Atmosféra na Webtrhu byla velmi inspirativní. V duchu toho nejlepšího jsem založil 404M.com. Nebýt Webtrhu, nikdy by tento blog nevznikl. Občas si říkám jestli by se nějakým způsobem to všechno nějak nedalo znovu znovu vzkřísit :/

Na 404M.COM jsem vždy chtěl psát zajímavosti články. Dělit se o zkušenosti a i uchovávat zajímavé myšlenky z diskuzí na Webtrhu. Postupem času jsme přešel na novinky z dalších zdrojů. Ale vše jsem psal pro více méně pro Webtržníky. Vlastně jsem si udělal takový vlastní magazín. Psal o čem chtěl. Pokud se nenecháte strnout a poctivě sledujete reakce čtenářů a statistiky máte přehled o svém ideálním čtenáři. Tak trochu si jej dokážete i personifikovat. Píšete pro něj. O tom co by chtěl číst.

Na 404M.COM stejně jako na Webtrhu jsem nikdy nechtěl řešit politiku ani některé kauzy. Ovšem bylo pár výjimek. Například článek o SOPA. Zjistil jsem, že když píšete dá se informace napsat pozitivně i negativně. Je to podobné jako mluvení. Pomocí intonace můžete správu podat vtipně ale i vážně. Myslím si, že novináři mají celkem velkou moc. Můžou ovlivnit veřejné mínění pomocí toho, jak podají informace. Škoda, že většina z nich dává přednost čtenosti (bulvárnosti) před veřejným zájmem.

No popravdě kdokoliv kdo dnes píše může celkem slušně ovlivnit názory mnoha lidi. Stačí když to udělá správně. Sociální sítě dávají netušené možnosti. Za ty roky už jsem něco odpozoroval. Jsou lidé, kteří třeba nic extra nepíší, ale cokoliv sdílí dokáže strhnout lavinu. Pokud by existoval někdo, kdo by dokázal oslovit je, dokáže rozpoutat zemětřesení. Jednou jsem si dělal na čtverečkovaném papíře takový nákres šíření sociální vlny a bylo to neuvěřitelné. Jedna zpráva zasáhla tři lidi, co to sdíleli dál a od nich se to doslova rozjelo k dalších. Nebýt těchto tří nikdy by třeba zpráva nedorazila k desítkám tisíc dalším.

Když nad tím člověk přemýšlí, občas si říkáte, vždyť by to stačilo pořádně zmapovat a vytvořit vzorec, postup a nic by vám nestálo v cestě. Správně to napíšete, oslovíte ty co to rozjedou po sociálních sítích a vlna se šíří celým národem. Všichni uslyší či si přečtou vaše slova.

Možná si říkáte, že tohle všechno jen tak plácám. Faktem ale je, že se mi to jednou povedlo. Sice ne v tak velkém, ale povedlo. Byl to právě článek o SOPA, který se celkem slušně šířil. Jediný “politický” článek co jsem kdy napsal.

politicky-clanek

Tehdy jsem trhnul naprosto všechny rekordy a myslím si, že je v dohledné době nepřekonám.

Je to jeden z mála článků na který jsem opravdu hrdý, protože předal důležitou informaci.

Závěr

No radši už skončím, než se mě napadne nějaká další šílenost. Například, že by …. no radši ne :)

Dneska už stačilo. I když jsem chvilku uvažoval, že by se na Webtrhu podařilo udělat menší nenásilnou revoluci a vrátit jej zpět. Vzhledem k aktivní komunitě, by stačilo jen 5 lidí, kteří by se dohodli a pod společným kodexem … no necháme to radši být.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

4 komentáře u „Jen tak…“

  1. To by jsi ale musel zakázat přístup minimálně polovině lidí. Dnes je to samé podezírání a urážky.

  2. Jooo Webtrh… zakázat přístup minimálně polovině lidí.

    O tom to není. Lidé kteří tam tehdy chodili už na webtrh nechodí (včetně mě), ta komunita se prostě změnila. Dodnes si pamatuji jak na první schůzce Podnikanivusa v Brne, Retal představoval svuj projekt a všechny osobně vybízel ať prijdou na Webtrh :-)

  3. “V dávných dobách, kdy se rychlost internetu počítala na stovky kilobitů” – to zase není tak dávno ne? Dávné doby jsou když se to měřilo desítkami kilobitů :-)

Komentáře nejsou povoleny.