Tolik trhů a tolik možností investování…

Ještě začátkem minulého roku jsem jel rekreačně jen české dividendové akcie, Zonky a zkoušel nějaké fondy z portfólia Amundi, které nabízela KB. Pak přišel Covid, pád burzy v USA a já se do toho pustil. Postupně jsem zkusil nakoupit různé akcie v rámci IPO. Tento rok rozjel nějaké spekulace a poskládal jsem si i zvláštní portfólio ze SPAC. Díky tomu jsem se dostal přes eToro ke kryptoměnám a dalším trhům. A s tím se rozšířily i možnosti kam investovat…

Co si budeme povídat. Trh v USA občas něco zajímavého ukáže, ale přiznám se, že se mi vybírá stále hůře a hůře. Dividendové tituly jsou drahé, ty růstové zase často řekněme nadhodnocené anebo nedávají smysl. Například společnost má dobré výsledky, ale trh to neocení. Člověk se tak začne koukat i jinde, kde je třeba nějaký problém/krize.

Kryptoměny

Krásnou příležitost teď nabídlo krypto. Člověk si jde zainvestovat do BTC a zjistí kolik nového vzniklo kolem kryptoměn. Jsou tu nové projekty (chainy), na kterých se staví tisíce, či spíše desítky tisíc zajímavých aplikací. Když jsem poprvé četl o Ethereum (ETH), tak jsem doslova valil oči. Říkám si, vždyť na to už se nedá dívat jako na další token, ale spíše jako startup. Podobně třeba Cardano (ADA), Solana (SOL), Polkadot (DOT) anebo Binance Smartchain (BNB). No a pak je tu koncept DeFi (decentralizované finance), který jsem doposud ještě nestihl prozkoumat. To vše už není poháněno jen vírou komunity, ale penězi investorů, kteří nechtějí investovat do další kryptoměny, ale právě do toho projektu. Jen do Solana šlo tento rok 354m USD. Jasně stále je to velké riziko, ale už to připomíná spíše sériózní byznys.

S kryptoměnami si hraju na eToro a za zhruba 4 měsíce jsem tam vydělal (uzavřené obchody) cca 440 USD při investici 2750 USD (cca 16 %) a to ještě spousta pozic zatím nechávám, protože si nejsem jistý do konce prázdnin si stihneme dát ještě jeden propad anebo už to skončilo. Osobně jsem věřil v propad :/

Mimo eToro, což je klasický broker, s kryptoměnami ještě zkouším burzu Binance, kde mám vybrané kryptoměny uložené. Většinu z nich stakuje (což je alternativa k proof of work u BitCoin). Vydělávám tak na každé od 7 do cca 16 %. Binance však nabízí i další možnosti jako je třeba swap likvidity, launchpool (jejich aplikace pro získání nových mincí) případně DeFi projekty třetích stran.

Tento měsíc jsem ještě o kousek pokročil a založil si vlastní peněženku, přes kterou jsem se dostal k převracení palačinek v sirupovém bazénu. Jop a věřte, že výstižněji to napsat nejde a pak má DeFi někdo brát vážně :)

Mimochodem pokud nechcete investovat do krypta přímo, tak zajímavé je sledovat akcie společností, které s kryptoměnami souvisí. Lítá to nahoru a dolů. Záleží jestli kryptu věříte že neskončí, pak tyto společnosti porostou. V seznamu sledovaných mám $MARA, $RIOT, $COIN, $MSTR a $CAN. Do žádné z nich jsem však zatím neinvestoval. Ostatně krypto dělá lepší procenta :)

Čínský trh

Přes eToro lze nakupovat akcie na Hong Kongské burze. Tam je upsáno i spousta čínských firem. Jsou tam fakt hezké dividendové tituly. Navíc daň v HK je 0 %, takže si to jen zdaníte v ČR 15 % a máte hotovo (žádné složité počítání). Nicméně pokud sledujete co se děje na světových trzích, tak asi víte, že čínská vláda zatlačila na některé firmy a výsledná politická nejistota vedla k hodně slušnému propadu cen.

Opět je to o tom, že buď věříte, že to ty firmy ustojí, že je třeba čínská vláda neznárodní anebo vám nevadí fakt, že vlastně ani ty akcie nevlastníte :) No a pak to je celkem zajímavá investice. Osobně jsem právě z vydělaných peněz na kryptu nakoupil akcie některých čínských firem. Za půl roku je třeba prodám se ziskem pár desítek procent.

Závěr

Samozřejmě snažím se konzumovat co nejvíce relevantních informací. Výhodou krypta je, že jich je dost a popravdě přijde mi celý krypto trh přehlednější než třeba akciový. Pozitivní zprávy posouvají trh nahoru, negativní dolů, funguje sentiment, spousta dat (ukazatelů) je veřejných a jdou z nich vyvodit zajímavé závěry. Jsou to hodiny denně, ale ve výsledku mám pocit, že chápu co se na trhu děje. To mi třeba u akcií chybí. Spousta lidí něco říká, ale něco se tam děje a funguje prostě jinak.

U čínských akcií jsem hledal hlavně tradery z Asie, kteří situaci jsou schopni vyhodnotit. Našel jsem i rozhovory s lidmi z Číny, kteří vysvětlovali jak to tam vlastně funguje, o co vládě atd. Člověk se toho hodně naučí a narazí na další věci.

Mám tu tedy krypto, které mě baví a čínské akcie, které začínám zkoumat. Ovšem to je opravdu jen malá část portfólio, prostě to na hraní. U hlavního teď vyčkávám. Mám cca 10 % v cash a popravdě čekám nějaký propad. Ne prasknutí bubliny, ale spíše větší korekci. Do té doby se bavím kryptem a objevováním nových trhů :)

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

4 Replies to “Tolik trhů a tolik možností investování…”

 1. Se zaverem ohledne kryptomen naprosto souhlasim, presne tyto duvody me donutily prodat akcie a presunout se na krypto. Nekdo to chape, nekdo ne, ale taky mi prijde, ze ten informacni tok se da u krypta mnohem lip zpracovat.

  1. Mě to hodně překvapilo. Všude se píše jak jsou kryptoměny šedá zóna a nikdo neví co s tím bude a přitom všechna data a operace jsou veřejné. Hlavně tedy BitCoin, který určuje směr.
   Stačí sledovat:
   https://twitter.com/cryptoquant_com
   https://twitter.com/WClementeIII
   https://twitter.com/Negentropic_
   https://twitter.com/glassnode
   https://twitter.com/glassnodealerts
   A člověk hned má přehled odkud a kam se peníze přelévají a může si udělat názor.
   Pak se dají dohledat i reálná data z burz:
   https://datamish.com/
   https://www.bybt.com/LongShortRatio
   Když se k tomu přidá ještě sledování sentimentu, tak se člověk méně bojí než u akcií
   https://www.augmento.ai/bitcoin-sentiment/

   A to nemluvím o tom, že u BitCoin nehrozí třeba jako u SPCE že v den co vyletí na hranice vesmíru tak vydají nové akcie za 500M USD. Všichni nakupují a spadne to skoro o půlku :)

  1. Samozřejmě :) Celkem 2x. Bude to chtít ještě přikoupit pokud bude padat dolů …

Comments are closed.