Co je to SOPA?

Poslední dobou se hlavně v zahraničí mluví o SOPA. Zvláště v kombinaci s největším registrátorem GoDaddy, který se jej rozhodl podporovat, což vedlo k masovému exodu mnoho vlastníků domén ke konkurenci. Zvláště se toho chytl Namecheap, který si na tom postavil marketingovou kampaň (příklad zde, zde a zde).

Začneme, ale pěkně od začátku. Co to vlastně to SOPA je?

Sopa (Stop Online Piracy Act) je zákon, který má za úkol podporovat prosperitu, kreativitu, podnikání a inovace v boji proti krádežím majetku Spojených států a pro jiné účely. V originálu:

“To promote prosperity, creativity, entrepreneurship, and innovation by combating the theft of U.S. property, and for other purposes.”

Předložil jej Lamar S. Smith 26. října 2011 dolní komoře parlamentu.

Návrh v originálním znění by měl umožnit Ministerstvu spravedlnosti Spojených států amerických a držitelům ochranných známek účinně bojovat proti porušování autorských práv.  Na základě soudního rozhodnutí by bylo možní postihnout naprosto všechny, kteří se na porušování autorských práv jakkoliv podíleli. Rozsah tak může být od platebních bran jako PayPal, přes reklamní sítě, kde je stránka propagována, až po vyhledávače. Tedy naprosto všichni, kteří jakkoliv přímo, či nepřímo napomáhají trestné činnosti. Jedinou výjimku budou mít stránky, které pomohou dopadnout/upozornit na problém. Trest v USA se pohybuje od 6ti měsíců do 5 let.

Vtip je v tom, že tento zákon by měl mít jakousi působnost i mimo hranice USA a to ve formě tlaku na ISP. V návrhu je například zmíněna možnost vyvinout tlak na provozovatele hostingu, aby znefunkčnili DNS. Popřípadě odřízli IP adresu s prezentací. Technických možností je vícero, ale to by spíše mohl doplnit, někdo z lidí v oboru.

Samozřejmě zákon se nevztahuje pouze na hudbu, software a filmy. Je v něm zmínka i o padělcích zboží, které se prodávají prostřednictvím internetu. Vlastně jeho hlavním krédem je ochránit obchodní zájmy a práci lidí v USA.

“Millions of American jobs hang in the balance, and our efforts to protect America’s intellectual property are critical to our economy’s long-term success. The Stop Online Piracy Act helps stop the flow of revenue to rogue websites and ensures that the profits from American innovations go to American innovators.”

John Conyers

Proti zákonu vystupuje mnoho silných společností a projektu. Například Google, Yahoo!, Facebook, Twitter, AOL, LinkedIn, eBay, Mozilla Corporation a Wikimedia Foundation. Samozřejmě je jasné proč. Těch všech by se tento zákon hodně dotkl. Prakticky každý z nich se totiž může stát viníkem. Zodpovědnost uživatelů se totiž přenáší na provozovatele.

Krom výrazného odporu ze strany médii na ochranu svobody se objevil i názor, že by najednou internet mohl mít hranice 1. Prostě by vznikl mimo zónu ovládanou ICANN.

Zdroje

 1. Anonymous “dimnet” tries to create hedge against DNS censorship
 • Wikipedia
 • Bipartisan Bill Combats Online Piracy

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

18 Replies to “Co je to SOPA?”

 1. Tak to už si dělají srandu ne? Zajímalo by mě jak takovej Facebook nebo Google by to ohlídali.

  1. lucas03: njn když mě se o tom ani moc psát nechtělo. Tohle je spíše doplňující informace.

 2. Díky za článek, už pár dnů jsem to registroval v Google news, ale byl jsem línej si to vygooglit, ještě drobné info.: Godaddy prý ztratilo podporou SOPA 37 000 domén, jež si jejich majitelé převedli jinam

 3. 37000 ze spravy nekolika desitek milionu … to jsme na urovni par promil … to je asi moc nebolelo :D

 4. Další pokus o zvýšení cenzury internetu. Ono se bohužel na netu krade hodně, ale tohle není řešení. Ať si to pěkně postižení řeší individuálníma žalobama. O velkého bratra made in USA určitě nikdo nestojí.

 5. Velikost může být jaká chce, ale být CEO Godaddy tak by mi mrzely i ty promile… Jak je v tom článku – nejde jen o fees za prodloužení, ale i hosting atd. V podstatě by šel tenhle fail valuovat ziskem z prodloužení domén a hostingu krát průměrná životnost webů (tady přesně nevim ,jak by to počítali) No a dostaneš se třeba na půl mega dolarů…

 6. 35k domen sice odislo, ale o nieco viac ich v tom istom case bolo transferovanych smerom ku GD, takze nejake vyznamne straty sa nediali. Odhliadnuc od faktu ze SOPA je nerealizovatelny, zaujem o kontrolu internetoveho priestoru je obrovsky, a skor ci neskor sa to zrejme naplni.

  1. Co jsem procházel diskuze na fórech, tak konečné číslo se údajně pohybuje kolem 72K. GoDaddy teď postupně vypouští slevové kódy, které umožňují transfér k nim za cca 1,18 USD. Podsední byl cooldomain

 7. Je čas vymyslet nezávislý internet. něco jakým směrem se ubírá torrentová P2P, nebo Bitcoin P2P. Kde nehrozí, že dojde k vytvoření tlaku na slabý článek.

 8. toto je uz neuveritelne!! co sa tu deje!:D

 9. Ja mám lepší nápad, keď chcú v Amerike silou mocou kontrolovať kto čo a cez čo sťahuje, tak nech sa páči, nech si vytvoria Spojenú sieť WAN americkú bez prístupu na sieť zvyšku sveta a potom nech polovicu Američanov pozatvárajú do basy pre pirátsvo a druhú polovicu pre dlhy. Resp. môžu sa kolom dokola obohnať 4 metrovým ostatným drátom a každý Američan nech si povinne nasadí bezpečnostný náramok, ideálne na krk aj s výbušninou, keby náhodou chcel zdrhnúť, tak mu to ufaklí gebulu !

 10. len tak btw, Rick Latona ponuka sopa.com na predaj. $50k

Comments are closed.