Gratuluji! Tvůj SEO šaman evolvoval na PR šamana!

Nedávno jsem se zúčastnil celkem zajímavé soukromé debaty, která by se dala nazvat evolucí SEO šamana na PR šamana. Diskuze se vedla na klasické téma linkbuildingu a propagace projektu. Jeden z diskutujících se přiznal, že vzal práci pro jednoho svého kamaráda. Normálně se to moc nedělá, protože ve většině případů jsou s tím spíše problémy. Ale budíš pokud nebudeme porušovat nepsaná pravidla, nikdy si neověříme, proč jsou vlastně stanovena.

Jeho kamarád měl nějaký obchod či spíše servis aut. Zřejmě to bylo spojené i s nějakým tuningem anebo jinou službou spadající mezi ty ne zrovna běžné. Jako správný podnikatel 21. století samozřejmě měl i webovou stránku, jen nebyla zrovna dvakrát vidět. Takže mu jeden s diskutujících nabídl v rámci kamarádské výpomoci jejich SEO optimalizaci.

Začali klasickou konzultací, kdy si pokecali k čemu mají vlastně stránky sloužit, koho mají oslovit a jaký by byl ideální rozpočet. Následoval SEO audit, který skončil „Screw it, let’s make new one.“ Nahodil se WordPress, základní obsah a začali se psát články. Tady nutno podotknout, že to měl SEO šaman lehčí, protože sdíleli podobný koníček a majitel stránek dodal hodně kvalitních fotografií a nějaké to video úspěchů. Do začátku se naházel tucet článků a připravili se pro publikaci obden další.

Následovalo založení fan stránky na FB, Google plus, kanál Youtube, Twitter a Pinterest. Aby to k něčemu bylo samozřejmě se musely spravovat. Dávat tam fotky, nějaké texty a tak dále.

Linkbuilding začal pozvolna. Založily se profily vlastníka stránek na tématických fórech, diskutovalo se 1:5 (na jeden příspěvek s odkazem, bylo pět bez odkazu). Vzhledem k tomu, že majitel stránek měl poměrně slušné zkušenosti a mohl se o ně dělit s ostatními, tak se postupně začal o profily starat sám. Přidaly se komentáře na blogy. Ovšem SEO šaman se rozhodl říznou zpětné odkazy 1:1:1. Třetina směřovala na sociální sítě, třetina na YouTube/Pinterest a třetina na stránky. Odkazy v textu pokud byl příspěvek jako první komentář v pořadí pak na tématický článek.

Minisite se rozhodl řešit jen na jedné úrovni + sociální sítě. Většinou fan stránky nějakého auta. Forma byla obrázek/obrázky a k nim jednoduchý popis co na nich je. Odkazy na minisite vedli ze sociálních sítí tématických skupin. Tedy nenásilně, bez banu. Odkazy na hlavní optimalizovanou stránku se přidávali postupně vždy po minipřepočtu GPR.

Linkbuilding placenými články nevynechal. Rozhodl se napsat články o tom co majitel stránky umí a publikovat to na tématických blozích. Z deseti ani jednou nemusel platit. Dva chtěli jen článek na oplátku. Taktika byla tedy klasická – nemáš zájem o kvalitní obsah (guestblogging)? Pokud ne, co by to stálo? Reklamu nedáváš, tak co třeba výměna tématického článku, vždyť je to z oboru.

Vzhledem k příkladnému vedení Google plus stránky a mizerné online konkurenci se v lokálním vyhledávání úmístil majitel stránek hodně dobře. Takže s nějakého extra linkbuildingu nějak sešlo. Bojovat o top slova je v tomto případě zbytečně nákladné.

Nakonec to bylo jen napsání jednoho článku za týden a jeho pravidelná propagace přes sociální sítě. Jednou za týden projet nové blogposty a fóra, kde se vyskytují tématická slovní spojení a specifické otázky (viz. Vyhledávací nástroje – Poslední týden). Poměrně klidná práce. Hlavním účelem ani tak nebylo doplňovat linkjuice ale přivádět nové návštěvníky do komunity. Tehdy se musel zasmát, protože o sobě začal tvrdit že už nedělá SEO ale PR.

Závěr

Tady chci zdůraznit nejdůležitější část linkbuildingu a tou je předem si to naplánovat a dodržovat rozpis. Když si jednou řeknete, že napíšete X článků za týden, tak to musíte splnit. Když si slíbíte, že jednou za týden projdete nové blog posty a vhodně je okomentujete, tak to taky uděláte.

PS: Ve vyprávění určitě není všechno a některé know how chybí. Ale vypadá to celkem důvěryhodně a pro menší lokální službu by to podle mě mohlo sloužit i jako modelový příklad.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

10 komentářů u „Gratuluji! Tvůj SEO šaman evolvoval na PR šamana!“

 1. Vďaka článku sa určite čoskoro objavia ďalší noví WT SEO šamani. Na lokálnej úrovni pri menšej konkurencii to fungovať bude.

 2. No, pěkný „manuál“. Ta disciplína je krom know-how fakt asi kritickým momentem všeho.

 3. celkom zaujímavý príklad práce linkbuildingu. Chcem sa opýtať koľko reálne taký SEO šaman stojí ?

 4. Pěkný článek, ale nějak mi chybí pointa. Nebo je pointou to, že nejdůležitější hodnotou při takové práci je kontinuita? Píšeš hodně dobré články, ale tento je poloviční.

  • Michálek: přišlo mi zajímavé jak probíhá taková propagace od člověka co dělá běžně SEO. Zvláště když byl celkem konkrétně uvedený postup.
   daniel: tohle bylo mimo ČR. U nás by jsem to viděl na tisíce za měsíc.

 5. Pekne krok za krokem rozepsane know haw. Staci jit udelat to stejne a u standardne konkurencnich oboru se uspech musi dostavit.

  Jedine co z toho tak uplne automaticky nevyplyva je, ze se jedna o peknou dřinu a časožrouta…

 6. Jedna věc je vědět co udělat, ale ta druhá je udělat všechno. A to není tak snadné, jako je čtení návodu :)

 7. Ona je to dost velká loterie, pokud na novou stránku nahrnete spoustu odkazů, fain. Ale je to vůbec možné? Tedy z toho pohledu, že o stránce nikdo neví, to má tak super obsah, že se o ní píše za týden od vzniku? Tady platí jedno, nemusí pršet, stačí, když kape. Pokud však člověk nemá v oboru konkurenci, z poloviny má vyhráno.

 8. Veľmi pekne v kocke zhrnutý postup pri SEO. Druhá vec je, že naozaj nestačí iba know how, treba k tomu aj dostatok času, vôle a skúseností. Všetko sa však dá naučiť – aj základné SEO, ktoré pri stránkach s nedostatočnou konkurenciou zvyčajne bohato prevyšuje schopnosti a možnosti konkurencie…

Komentáře nejsou povoleny.