Neztrácejte čas s nekvalitním textem

Spousta producentů levných textů je nucena vytvářet “žrádlo pro vyhledávače” na základě určitých klíčových spojení. Výsledkem však je něco, co vzdáleně připomíná článek a spíše se blíží k automaticky vygenerovanému textu. Přitom je to velká škoda, protože dnešním moderním vyhledávačům jako je Seznam anebo Google je to vlastně jedno. Oni moc dobře chápou co tím chtěl autor říct, nemusíte jim vůbec pomáhat na co chcete být indexu.

Krkolomné fráze vs ty přirozené

Dejme tomu, že potřebujete udělat “žrádlo pro vyhledávače”, kde bude slovní spojení Zájezdy Anglie. Tohle není nic složitého a většina lidí, co píše 150 slov do 50 CZK by zde neměla problém. Ovšem pro náš příklad to bude stačit.

Máme nějaké ty zkušenosti s psaním a dobré všeobecné znalosti, což je základ pro napsání 3 – 4 článků o rozsahu 150 slov za hodinu. Vybraná fráze je zájezdy Anglie a má se v textu vyskytnout 3x z toho jedna musí být do 120 znaků.

První věta bude nějaký rychlo úvod: “Už jste přemýšleli kam letos pojedete na dovolenou?” Následuje krkolomnější “Co třeba zkusit zájezdy Anglie?  Ideálnější by bylo “Co třeba zkusit vybrat si ze zájezdů do Anglie? Jenomže to už si klient neobjednal, protože se domnívá, že jen přesná fráze mu poskytne body na frází Zájezdy Anglie. Pravda je ovšem taková, že vyhledávače “vědí” co se skrývá pod dotazem jejich uživatele – zájezdy Anglie.

Test na seznam.cz

Na následujícím obrázku můžete vidět jak si s frází poradil Seznam.cz. Červeně jsou znázorněné klasické kombinace dvou slov, popřípadě slova příbuzná. Zeleně pak fráze přesné.

Ukázka top 10 výsledků na dotaz Anglie zájezdy

Jak je vidět, pokud uživatel nepoužívá vyhledávání přesné fáze, pomocí uvozovek, tak je to jedno. Ať už algoritmus Seznamu vybírá ze všech alternativ jako “Zájezdy do Anglie” anebo “Zájezdů do Anglie” anebo jen skládá výsledky z více příbuzných slov, ukazuje to, že není nutné tlačit na krkolomné fráze. Prostě stačí Seznamu něco přirozeného, co dobře zapadne do textu.

A co na to pokrokový Google?

Jak si poradil s dotazem Anglie zájezdy Google?

I když převažuje všeobecné tvrzení, že Google dokáže myslet za vás, tak se spíše snaží hledat přesně to co mu zadáte. Zatímco Seznam mi vrátil 3 z 10 výsledků s přesným zněním dotazu, Google byl o jeden lepší, tedy 4 z 10.

Závěr

Dovolil by jsem si ale tvrdit, že u obou to byla spíše náhoda a nad čísly by vyhrála třeba autorita stránek. Tedy, že přesné znění textu v odkazu nemá až tak velkou váhu, aby za to stálo vytvářet krkolomné texty.

Lidé co píší “žrádlo pro vyhledávače” za pár desítek korun, často nemají dostatek zkušeností a tak je může vymýšlení vět, tak aby dávali jakž takž smysl dosti zdržet. U textu s touto kvalitou to může mít za následek zpomalení jejich produkce o 1 až 2 články za hodinu. Pokud si je platíte od hodiny tak na to myslete. Dokonce pokud zadáte práci někomu známému, může prohlásit, že to je těžké.

Mimochodem tohle se netýká jen “žrádla pro vyhledávače”. Pokud si zadáváte poptávku do nějakého Pay Per Post systému s krkolomnou trojslovnou frází , tak je lepší vám to za těch pár stovek otřískat o hlavu, než se s tím trápit a pak to ještě vybalit na čtenáře. Přitom by jste mohli mít často pěkný článek, stačilo by netlačit tolik na pilu.

Ještě si neodpustím jednu poznámku. Nechcete aby vám na dveře v budoucnu zaklepalo nějaké tučňák like vylepšení? Tak si nechte psát přirozené články, protože nic nebije do očí víc, než právě krkolomná slovní spojení, které ani vlastně pro dosažení cíle nepotřebujete.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

10 komentářů u „Neztrácejte čas s nekvalitním textem“

 1. ja, kdyz neco napisu nebo nekomu zadam praci, tak mu proste zadam tema. Na klicova slova se vykaslu. Je lepsi mit pekne citelny neoptimalizovany clanek nez optimalizovane clanek pro opice

 2. Souhlasím. Ale napadlo mě, jak píšeš “pokud uživatel nepoužívá vyhledávání přesné fáze, pomocí uvozovek” – existuje nějaká statistika, nakolik běžně lidé na seznamu používají vyhledávání pomocí uvozovek? Osobně si myslím, že většina “BFU” o nějakém vyhledávání přesné fráze pomocí uvozovek nemá ani páru, ale možná se pletu. Protože pokud by se vyhledávalo “přes uvozovky” “ve větší míře než malé”, možná mají ta krkolomná spojení ve článcích-krmivu pro vyhledávače ještě stále smysl.

 3. Závěry v článku mohu potvrdit po roce sledování několika webů na frázi “svatební oznámení vzory”. Web s přirozenějším textem “Vzory svatebních oznámení” a s volnějším odkazováním se umísťuje stabilně před druhým, kde, jak je v článku uvedeno, je tlačeno na pilu.
  Původně první web po půl roce mého odkazovacího lenošení propadl na stejnou frázi na čtvrtou příčku. Je příjemné u něj na majesticu sledovat, že odkazy vznikají i bez mých zásluh, ale je třeba tomu přeci jen trochu pomoci.

 4. Na to sledování frází je nejlepší toplist, když vidím na jaké fráze vyhledávač zobrazuje jednu a tu samou stránku a co všechno jsou lidé schopni vyplodit v poli vyhledávání, tak nějaké přesné fráze, jsou opravdu k ničemu. A jak píše neznámý, nejlepší je zadávat téma textu, než pouze KW a ještě v přesném znění.

 5. Jo, vysvětli tohle klientům. Chci článek o 1 NS, ideálně zítra a chci tam … následuje seznam 20 klíčových frází, z toho 15 naprosto debilních. A nenechají si vysvětlit, že to je úplná pitomost. Přečetli si něco o SEO nebo jim radí nějaký “expert”. Ještě bude pár let trvat, než se to zase znormální.

 6. Takže z těch výsledků je vidět, že na Googlu je první ten kdo má přesnou frázi v doméně. To by odpovídalo spíše Seznamu, který dá klidně 5 stejných výsledků, jen se liší v TLD.
  A na Seznamu je zase vidět, že je upřednostňováno přesnější spojení a co nejvíce v začátku title. Takže je otázka, jestli testy prokázaly to co jsme potřebovali nebo naopak.

 7. Přirozené texty jsou samozřejmně lepší, nicméně poptávka po textech zaměřených na určitá KW způsobila že levní CW už ani jinak psát neumí. Umí pouze tento jeden styl a ten ti dodají at chceš či né.

 8. Podle meho je urcite lepsi napsat clanek, ktery bude mit hlavu a patu -> nekdo na nej odkaze, nez vytvaret nesmyslne shluky slov, ktere ctenare akorat nakrknou v tu chvili zavira prohlizec.

 9. Dobrých výsledků jsem dosáhl použitím KW v přesném změní na začátku v Title, a MD v přesném změní a současně v jiném pádu.
  Co se týče článků, dávám přednost smysluplným textům s kombinací více pádů KW v delším textu.

Komentáře nejsou povoleny.