Psaní reklamní článků – víte do čeho jdete?

Publikování reklamního článku na webu je často velmi dobrý způsob jak si jednorázově přilepšit. U větších magazínů či blogů vám takovýto článek může zaplatit celoroční náklady na webhosting a doménu. Jenomže taky si tím můžete pěkně pohněvat čtenáře. Ve většině případů to sice není tak horké, jak vám to dají někteří návštěvníci ve zpětné reakci “sežrat”, ale je lépe se na to připravit.

V zásadě jsou dvě základní metody jak na reklamní článek.

Publikování reklamního článku od zadavatele

Reklamní článek dostanete od zadavatele. Zkouknete a publikujete. Do záhlaví/patičky umístíte informaci, že se jedná o reklamní článek a nejste jeho autorem. Ve většině případů tím pro vás práce končí a všichni jsou spokojení. Inzerent dostal článek, vy od toho můžete dát ruce pryč a čtená dostal na výběr. (příklad)

Především je nutné si uvědomit, že vás magazín/blog je živoucí organizmus, kde je zdravá komunita připravena poskytnout každé vaší myšlence zpětnou reakci. Nemůžete se tak divit, že pod publikovaným reklamním článkem najdete například zdravou kritiku služby/produktu. Popřípadě vyjádření místního trolla k danému článku. Sice se zvýší počet impresí, ale inzerent ne vždy o tento druh komentářů stojí. Komentáře by tak v sekci reklamní články rozhodně měli zůstat zavřené.

Jaká že sekce reklamní články? Pokud hodláte pravidelnější publikovat články inzerentů rozhodně by bylo fajn jim vytvořit vlastní rubriku. Jednak díky tomu máte možnost jim upravit trochu design stránky a také je fér dát vašim čtenářům možnost reklamní články nezobrazovat v jejich RSS čtečkách.

Napsání reklamního článku a jeho následná publikace

Tato varianta je poptávána hlavně v službách jako je PlaCla anebo PostGenius. No i když tam se poptává spíše “žrádlo” pro vyhledávače než reklamní článek. Jedinou podmínkou je totiž zpětný odkaz. Tady si dávejte velký pozor. Napsat alespoň použitelný článek s použitím určitých klíčových slov je velice náročné. Tři klíčová slova použitá tak, aby odstavce dávaly smysl není záležitost jedné normostránky. Já počítám minimálně 300 slov, což je dvojnásobek od takzvaných PR (čteme PageRank) článků. Navíc tomu, že budou odkazy v textu vypadat nepřirozeně (blbě) se nevyhnete. Pokud máte čtenáře dobře zvažte psaní článků s předem stanovenými odkazy formou klíčových slov. V 99% budete stejně za blbce, co píše krkolomný článek. Takovéto reklamní články zamaskovat prostě nejde :) (příklad)

V té lepší variantě nechá napsání článku inzerent na vás. Tohle berte jako příležitost zkusit si něco nového. Dejte si 30 – 60 minut na prostudování produktu/služby inzerenta. Nebuďte zbrklí. Začít psát a přitom studovat o čem vlastně píšete vás ve finále přijde na daleko více času v momentě kdy půlku budete přepisovat. Pěkně si udělejte na klasický papír klasickou tužkou poznámky jako ve škole. Psaní recenzí je trochu jiné kafe. Tedy pokud běžně na vašem blogu/magazínu nepublikujete recenze. Pak pro vás takovýto článek bude hračka. (příklad)

Co se týká formy ideální je neutrální. Můžete přidat nějakou svou vlastní úvahu, aby jste nastartovali ve čtenáři představivost. Prostě mu dejte to, co od vašich článků běžně očekává. Ve většině případů jsou to nové informace. Rozhodně nešetřete technickými možnostmi. To že je všude na PR webech napsáno max. 3 odkazy, doporučená délka 150 slo či žádné fotky prostě pro váš magazín/blog neplatí. Použijte tolik technických prostředků kolik jen budete potřebovat. Logo firmy, fotky, video prezentace, odkazy na projekt či reference. Vše je jen na vás. Nenechte se omezovat tím co je “běžné” či “zaběhnuté”. Jen je třeba mít stále na paměti, že píšete článek pro inzerenta, kterému se také musí líbit :)

Existuje však i třetí forma, kterou jsem si oblíbil tady na 404m.com. Když mi napíše nějaká společnost anebo i jednotlivec, že chce publikovat reklamní článek a výslovně si přeje ať ho napíšu, navrhnu ve většině případů formu rozhovoru. Na druhou straně je totiž člověk, který má know how, marketingová data a často i dosti specifický přístup k určitému problému, který řeší jeho produkt. Ne vždy se to povede a nakonec z rozhovoru vznikne jen klasický článek, ale když se to povede tak to stojí za to. Dozvíme se zákulisní informace, čísla a spoustu dalších informací. Pokud je článek tématický, tak se vlastně není za co stydět. Právě naopak. Často totiž publikujete informace, které by jste normálně ani neměli šanci získat. (příklad)

Pár tipů na závěr

Reklamní článek je jedna z nejdražších forem reklamy, kterou si u vás inzerent může koupit, proto by měla stát za to. Nechte jej tedy vyvěšený nad ostatními alespoň den či dva. Zároveň se nebojte k němu nabídnout i další formu reklamy. Například reklamní plochu na měsíc. Občas se vyplatí takto přihodit drahé reklamní plochy, které jsou delší dobu neprodané.

Věnujte článku stejné pozornosti při propagaci jakou věnujete vámi publikovanému. Přidejte jej například do linkuj, tweetněte o něm anebo se nebojte zmínit na FB. Pokud chcete spokojeného inzerenta, který si článek bude objednávat pravidelně musíte se o propagaci postarat.

A nejdůležitější věc nakonec. Než se pustíte do práce, vše si dopředu s inzerentem ujasněte. Jestli mají být komentáře zamčené, jestli se mohou odkazy otvírat do nového okna, jaké smíte použít fotky a že na ně má inzerent právo používání, zdali bude chtít profesionální korekturu atd. Vyplatí se mít vše v jednom emailu, kde budou detailně odsouhlaseny a jasně stanoveny pravidla.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „Psaní reklamní článků – víte do čeho jdete?“

  1. Hezky sepsané a zvlast ta pasáž z akcentem na to, že se jedná o jednu z nejdražšších forem reklamy. Kolikrat si toto publikující toto neuvědomuje a podle toho se i inzerentovi chová.

  2. Když se mi někdo ozve, že chce někdo publikovat reklamu na mozku, většinu odmítám, protože na osobní blog chci jen to co tam chci.. Napsání článku /pokud ho nepošle zadavatel/ tak cca hodina.
    Max 3 odkazy ve článku.

Komentáře nejsou povoleny.