Penalizace za příchozí odkazy

Mnoho lidí žije v domnění, že neexistuje důvod, proč by měla být stránka potrestaná za příchozí odkazy. Jejich argumentem je, že by takto kdokoliv mohl zničit konkurenci. Pokud se ale věnujete SEO důkladně určitě už jste narazili na několik příkladů, kdy se podařilo více či méně záměrně penalizovat stránky pomocí off page faktorů. Výsledky jednoho takovéhoto experimentu jsem publikoval v článku Jak vypadá penalizace za masivní linkbuilding. Poslední týdny jsou ale, řekněme trochu více ve znamení penalizací…

Drahý majiteli stránek máš problém

Majitelé zahraničních webů dostávají v těchto dnech následující zprávy:

“Dear site owner or webmaster of ….

We’ve detected that some of your site’s pages may be using techniques that are outside Google’s Webmaster Guidelines.

Specifically, look for possibly artificial or unnatural links pointing to your site that could be intended to manipulate PageRank. Examples of unnatural linking could include buying links to pass PageRank or participating in link schemes.

We encourage you to make changes to your site so that it meets our quality guidelines. Once you’ve made these changes, please submit your site for reconsideration in Google’s search results.

If you find unnatural links to your site that you are unable to control or remove, please provide the details in your reconsideration request.

If you have any questions about how to resolve this issue, please see our Webmaster Help Forum for support.

Sincerely,

Google Search Quality Team”

Zajímá nás jen zvýrazněná část, kde se píše o možní manipulaci s nepřirozenými odkazy, které vedou na vaše stránky. Zmíněný je nákup odkazů za účelem zvýšení Page Ranku.

Jinými slovy, nemáte čistý odkazový profil a při lustrování jsme zjistili, že kašlete na naše podmínky hodného webmástra. Takže sjednejte nápravu a pak nám napište. Pokud by to náhodou nešlo, dejte nám vědět o tom, kdo na vás (nevhodně) odkazuje. Jistě víte o koho jde.

Takže nová Panda?

Ale kdeže, tohle není žádná novinka, jak by se mohlo zdát. Penalizace za nevhodný linkbuilding a nahánění Page Ranku jsou tu už hodně dlouho. Jen je jich v poslední době trochu více než obvykle. Mluvčí Google k tomu vzklázal:

Anglický orginál

“The majority of the increase in messages to webmasters is not due to messages about links. Rather, Google recently started sending messages to sites even for egregious or “blackhat” violations of our quality guidelines. The vast majority of the increase in messages is thus due to expanding the types of messages we send, not because of more warnings about links.

It is true that actions on link networks have been more visible lately, but there’s an important disclaimer to that. Google has been able to trace and take action on many types of link networks; we recently decided to make that action more visible. In the past, some links might have been silently distrusted or might not have carried as much weight. More recently, we’ve been surfacing the fact that those links aren’t helping to improve ranking or indexing.”

Český (hodně) volný překlad

“Většina z nárůstu zpráv webmátrům, není kvůli odkazům. Spíše Google nedávno začal rozesílat zprávy webům vybočujícím našim pravidlům anebo užívajícím “black hat”. Převážná většina nárůstu zpráv je tak kvůli zvýšení druhu zpráv, které posíláme, nikoliv kvůli více varováním ohledně odkazů.

Je pravda, že zásahy proti odkazovým sítím byly v poslední době více viditelné, ale je důležité to zde uvést na pravou míru. Google byl schopen zaměřit a vyřídit si to s mnoha druhý odkazových sítí. Právě jsme se rozhodli tyto naše počiny udělat více viditelnými. Dříve byly některé odkazy potichu znevěrohodněny  anebo nemuseli mít takový vliv. Nedávno jsme odhalili skutečnost, že tyto odkazy nepomáhají vylepšit pozice anebo indexaci.”

Závěr

Podle mě Google rozjel velkou akci, která měla upozornit na problematiku manipulování s výsledky pomocí nevhodného linkbuildingu. Aby pokazil “kšeft” i ostatním, rozhodl se tlačit na webmástry a vlastníky stránek. Prostě místo tichého znehodnocování odkazů se pustil rovnou do jakési letákové války. Teď je otázkou, kde bude pomyslná hranice mezi “Tohle ještě jde”, “tady máš výstrahu” a “dokud to neopravíš padáš do supplement indexu”.

Zdroje


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

18 komentářů u „Penalizace za příchozí odkazy“

  • fakt: hmm tak jsem doufal že u nás to ještě nějakou dobu nebude a Michal to vyvrátil.
   Lydie: apríl to není :(
   Michal Krčmář: proto to má i v popisu. Kdyby jsem si byl překladem tak jistý tak neuvedu originál

 1. Na jednu stranu souhlasím s “neoprávněným” ovlivňováním výsledku vyhledávání a vážím si snahu Googlu zahrnovat do výsledků opravdu co nejvhodnější výsledky pro uživatele.

  Na druhou stranu se mi všechna ta omezení nelíbí. Snažím se tvořit opravdu kvalitní a unikátní obsah, takže věřím, že se mě tato omezení netýkají. Ale skrývání klíčových frází (aka “not provided”), neustálé zpřísňování podmínek a podobně…

  Nezdá se vám, že to G malinko přehání? Co bude za 10 let?

 2. Mno google by měl takto zjištěné odkazy pouze ignorovat, případně penalizovat odkazující stránku, rozhodně ne odkazovanou.

  Prostě online biz musí mít více návštěvnost ne jen z vyhledávačů, ale třeba z katalogů, zbozi.cz, přirozenou, brand, atd.

 3. Možná by se to dalo vysvětlit aprílem. Nebo apríl je pouze československé specifikum?

 4. Ona se pak nabízí otázka, co vlastně je “manipulace” a co je “vhodný” linkbuilding. Protože drtivá většina odkazů je něco za něco, reklama, PR články, linky na fórech a v komentech atd.

  Lidi už dnes skoro neodkazují přirozeně, například mám už devátým rokem web http://rockhound.cz – uznávám, že vzhled nic moc, ale informační hodnota je obrovská. Jako galerie minerálů je druhý největší na světě a přesto na něj odkazuje jen pár webů a z českých mineralogických webů ani polovina! V zahraničí o něj ani nezakopnete, přetože má EN verzi. Schválně jsem to zkoušel a cz Google ho najde a kamarádi v USA ho na ten samý dotaz na Google nevidí! Takže řečičky o kvalitním obsahu a přirozeném budování reputace bezva, ale nějak to nefunguje :( Podobnou zkušenost mám s vícero obsahovými weby, prostě si odkazy holt musíte vyžebrat a navkládat sami, sám od sebe skoro nikdo neodkazuje.

 5. Tak to je paráda. Včera jsem dokončil masivní vkládání PR článků – co článek to originál (přiznávám pouze 20). A od včerejška šla návštěvnost na nulu – vrtalo mi to hlavou, ale myslím, že to bude mít souvislost. Co mám jako teda už dělat, když mě za všechno penalizujou :-)

  • bug01: takto rychle by to fungovat nemělo. Navíc weby s unikátním obsahem, které publikují články, kde jsou 3 různé odkazy by jsem tipoval až na konec.
   Michal Krčmář: v pohodě. Snažím se držet originálu, aby ti co neznají třeba jen jedno dvě slovíčka nemuseli právě ten translátor pouštět. Pokud by jsem tam měl nějakou opravdu závažnou chybu tak to klidně napiš. Internetové mají výhodu, že se dají opravovat.

   Jinak pokud někdo máte přímo zkušenosti, klidně napište váš příběh. Publikuji to jako samostatný článek :)

 6. Spouštím supershitmegalink farmu, kdo chce sestřelit konkurenci ať napíše, ceny mírné:-)

 7. Docela bych ocenil kdyby ti co tvrdí že mají web s kvalitním obsahem a nejdou vygooglovat uvedli svoje domény ze kterých by se udělal seznam kvalitních webů.

  Většinou to je tak že si majitel u “provádění” prohřešku říká: tohle přece nemůže být problém, todle googlu nemůže vadit, je to jen moje věc jaký si tam dávám odkazy, mám kvalitní obsah, nemůžu za to že ty co na mě odkazují mají stejný ip adresy atd. :D

  Google má hodně velkej vzorek webů aby z nich odhadl co úmyslná manipulace s výsledky…

 8. Myslím, že je to len také bu-bu-bu na webmasterov, aby upustili od využívania masívnych sietí na vytváranie odkazov. A myslím, že si google vyhliadol pár takýchto najväčších gigantov čo ponúkajú také služby, preskúmali ich a tým webmasterom poslali upozornenie – nemyslím, že ale by mohla byť z toho penalizácia – akurát upozornenie, že milý webmaster, to za čo si zaplatil neprinesie žiadne ovocie…

 9. Hele Drago není toto trošku Hoax? Kde jsi sehnal ty znění emailů. Připadá mně to dost neuvěřitelný, protože pokud by to takto bylo, nedokážu si představit, co by se začalo dít v rámci konkurenčního boje… všichni by linkovali na ostatní jenom ne na sebe…, což se mně moc nezdá.

  • Kuba: na konci stránku jsou zdroje. Z těch jsem čerpal. V ten samí den přišla zpráva v češtině i klientovi Michala Kubíčka, který o tom taky napsal.

 10. nakupování odkazu je vždy ošemetné a člověk nikdy neví jak se nakonec google rozhodne zareagovat. Na jednu stranu se nabízi poměrně levné získaní pozic a na druhou stranu tato investice může velmi rychle skončit hozením webu do zapomnění.

 11. No pani toto nieje bububu. MAm viac stranok inzertnych o praci, a bazare. VSETKY do jedneho sli doleo 5 miest a viac v hoohle vacsinou z prvych miest. Dovod? Optimalizoval som na klucove slova onpage – myslim ze podla pravidiel, ale offpage? – stranky si zaregistrovane hadam v kazdom katalogu (po novom CHYBA) predpokladam, dalej citam teraz nieco o http://browsersize.googlelabs.com/ je pravda ze vzdy na vrchu pred inzeratmi boli 2 velke kocky adsense :) co teraz ? co je pricina adsense alebo tie spatne odkazy? Z mojich stranok nejde ziadny odkaz prec ! :)

Komentáře nejsou povoleny.