Re: Kam bude směřovat Google v roce 2012?

Uživatel s pseudonymem P, napsal poměrně obsáhlou reakci na článek  Kam bude směřovat Google v roce 2012? Vzhledem k jeho obsáhlosti a zajímavým faktickým informacím, by byla škoda, aby zůstalo jen u komentáře.

Směřuješ dobře. Bohužel, naprostá pravda. Jen bych dodal, že to co udělá s trhem letenek skrze ITA, se postupně už děje i s hotely, jen to u nás ještě není vidět. Skrze GPlaces se přes noc stali možná největším affilem Expedie a spol., dokonce se už ani nestydí schovat affil id, tipuji to příští rok na menší nákup booking providera(ů), a nebo skrze GPlaces vydrtí hotely rovnou a nadlábnou se pořádně sami. Již nyní je v US v testu comparative ad – tedy ,,menší,, reklama přímo na Google Hotel Finder, umístěna ještě nad AdWords samozřejmě.

Co se týče dalšího vývoje, je to víceméně jasné – přes Schema.org a pitomce, kteří na dodávku sémantických dat zdarma směrem ke Google naletí, si doplní koupený, taktéž sémantický Freebase, a vykryjí tím ty nejpodstatnější části traffiku – osobnosti, filmový průmysl, hudbu, místa. Společně s Google Places tím pak vyplní ,,vlastními,, daty velmi podstatnou část dotazů na například lokální hledání a to takovým způsobem, že v podstatě vymažou různé katalogy a recenzové weby, které, byť mají svoje opodstatnění, nedokáží přežít z příliš malého direct či referrer traffiku a dodnes v podstatě žijí na parazitování na jejich SERPu. Důkaz? Zkuste některé osobnosti (rihanna) nebo turistické cíle, a možná se trefíte do testu, kdy vám vpravo vyběhnou už i otevírací doby (a samozřejmě recenze z Places) nebo skoro kompletní životopis. Pro majitele daných webů to asi bude stejné, člověk se tam stejně dostane, pro Google ještě lepší, a ostrouhají ti co jim celá léta krmili (a zčásti také platili) crawlera draze placenými daty. Už nyní je to vidět na počtu žalob v US (Yelp a spol), kdy jim ,,partneři“ dodali recenze na rozjezd Places, a Google se jim odvděčil potlačením v serpu. Zůstane pár opravdu dobrých blogů typu SmashingMagazine, které umějí dobře psát a které se netýkají datově podchytitelných témat. Bohužel, smete to s sebou i pěknou várku potencionálně dobrých webů či nápadů, které nebudou mít do rozjezdu na čem vyrůst.

Je to pěkný hnus. Webmastery krmí hodný Matt videama o tom, jak by se měly dělat skvělé weby, nejlépe moderní, sémantické, tím je krásně zaměstnají a udrží v tlaku, a mezitím si v klidu kutí svoje vlastní databáze z cizích dat, aby své ,,partnery“ za pár let mohli úplně vykopnout. Tomu říkám Don’t be evil. Zkrátka, evoluce přichází, zahoďte pyžama a běžte pořádně makat.
A taky…. se konečně vyserte na Google.
Hezké svátky!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

15 komentářů u „Re: Kam bude směřovat Google v roce 2012?“

 1. Super postřeh. Bylo by naivní kdyby tímto směrem Google něco nepodnikal. Proto buďme rádi za náš Seznam. Nechápu jak lidé u nás na něj stále nadávají a chtějí monopol. To přece nikdy nemůže být dobré řešení.

 2. Bohužel je to tak. Každým rokem se to zhoršuje, Internet už není tak mladý a vše se centralizuje. Velcí rostou, malí ztrácejí a bude hůř.

 3. Fakt hodně dobrej comment! Vidím to podobně. Google jsou v první řadě pěkní pokrtyci. Před nějakou dobou mi kámoš hlásil, jak na developer day google peeps plivali na domainery, jako by šlo o největší spodinu internetu, přitom většina domén je monetizovaných právě přes ně. Don’t be hypocrat!

 4. Taky to vidím podobně, tlak vyhledávačů udržet si lidi na výsledcích, kde mají reklamy za každou cenu.

  Seznam se taky pochlapil 3 PPC výsledky s náhledy…

 5. to Turek: To nevim, čim by jako měl Seznam situaci měl zachránit. Při prvním náznaku, že to je ziskové to nasadí také.

  Snaha Google je možná jasná, když pominu, že jim to může chvíli vycházet a nezasáhne-li do toho soud nebo u nás nějaký unijní zákon s ochrannou aut. práv obsahu resp. definice rozsahu příp. citace.
  Tak mi ale na druhou stranu vysvětlete, kde bude ten nacrawlerovaný obsah Google brát za dva roky, když se návštěvník nedostane ani na cílovou stránku a serveru se nezaplatí onen obsah, budou ty např. recenze psát programátoři google po večerech? To jestli jsou lidé u Google takto dementní to vážně pochybuji. Nebo mi něco uniklo?

 6. “To jestli jsou lidé u Google takto dementní to vážně pochybuji.” – nedávno byly na ihned nebo idnes ukázky otázek, co dostávají zájemci o práci u Googlu při vyb. řízeních i s naznačenou nejlepší odpovědí, většinou ty odpovědi směřovaly k tomu najít kreativní řešení, ne najít řešení, které by tu situaci realně vyřešilo – reálným výsledkem takových výběrů pak je milion různých rozdělaných, nedokončených, k ledu daných, nebo průměrných “Google projektů”

 7. Google celou dobu hlavně moc dobře ví, že klíčový je uživatel internetu. Ten musí být spokojen. Takže ačkoliv to může vypadat, že si chce co nejvíc nahrabat do kapsy, já si myslím, že on taky chce být lepší než ostatní a šetřit uživateli kliky. Protože ať už tu skuhráte jakkoliv, faktem je, že pro uživatele jsou ty informace třeba o letech super. Nemusí nic hledat všude možně, prostě klik a má to. Mě všechno tohle připadá v pořádku, spíš mi vadí, že se moc rozlejzá. Doufám, že G.Plus se nechytí, protože pak by Google měl už data snad úplně všech lidí a o všem. Vemte si, jakou má moc. Vidí lidem do emailu (gmail), vidí co hledají na internetu a kam klikaj, vidí na co se koukaj (youtube) atd. To mi připadá o hodně horší, než jestli si nějak pošteluje vyhledávání.

 8. Dominace google neni ok, ale na druhou stranu si nemyslím že by hrozila nějaká internetová diktatura. Vždy se objeví segment, který bude točit slušné peníze a google ho nebude mít.

 9. to Pavel: Ale uživatel internetu není jen konzument. Majorita nese peníze, ale minorita obsah. Co je důležitější?
  Proč by G zvyšoval procento podílu partnerů na Ads?
  Kolik je sám G schopen dodat obsahu? Suché mapy, pano? Co dál?
  Proč by se takto G zbavoval plochy na Ads partnerských sajtů? Ostatně by mě zajímal podíl PPC vs. Ads.
  O co by měla menší účinnost PPC bez synergie Ads, remarketingu?
  Tím nezpochybňuji ani slovo co napsal P.

 10. Nevim, vsadim se ze 3/4 z Vas kdo tu nadava na to jak google leze do soukromi, jak sbira data, jak je serviruje, atd … stejne pouziva predevsim jeho sluzby.

  Proc google ty data vubec ma ? Protoze je to schopna firma ktera tu neco vybudovala a lidi jeji sluzby radi pouzivaji. Co brani komukoliv jinymu na trhu udelat ty sluzby jeste lepsi a jeste prinosnejsi a stat se tim opravdovou konkurenci google a tim mu zmensit prisun pro nej zivotne dulezitych dat ? Nic .. jen schopnost, kreativita a penize. Yahoo, Microsoft, a spousty dalsich muzou mit vsechno z tohodle…

 11. Gransy jak si tu občas čtu tvé názory připadá mi, že jsi zastáncem “volné” ruky trhu. Na tom není vůbec nic špatného. Ale připadá mi, že ti unikají širší souvislosti.

  Nikdo nemáme stejné startovní podmínky, někdo je dokonce už od narození chytřejší/hloupější, někdo má od narození bohaté rodiče a někdo třeba v africe tak maximálně kus bambusu okolo pasu… není to spravedlivé, ale takový už je svět o tom žádná.

  Ovšem v momentě kdy jedna společnost získá +- monopol v nějakém strategickém odvětví, má k dispozici stovky miliard, to nejlepší vybavení, lidské zdroje a hlavně informace jí může našinec konkurovat asi těžko i kdyby byl třeba 100x lepší, to snad tak nějak chápe každý. Volná ruka trhu přestává existovat a nastupuje monopol, který samozřejmě jednou pod svou vlastní vahou padne… jelikož je z principu neefektivní (lépeřečeno méně efektivní, než by mohl být v reálně konkurenčním prostředí), ale to tu taky už nemusíme být nikdo naživu.

  A právě v tom okamžiku je načase začít se chovat jako poplašená ovce a alespoň bečet a pobíhat sem a tam ke konkurenci ať je jak chce malá.

  Když se budem chovat jako ovce, tak jako ovce dopadnem, žádné iluze o tom, že se z nás stane druhý G, nebo F se prostě nenaplní, vždy bude 99.99999999% z nás maličkých a slaboučkých i když si budeme v mercedesu za milion myslet naivně opak.

  Státní regulace monopolních hráčů např. formou progresivního zdanění jsou potřeba jako sůl – když může našinec platit cca 55-60% ze svého přijmu, proč by nemohl gigantický podnik vysolit 80-90%? (a bez daňových rájů). Když bude opravdu nejlepší, zůstane s přehledem dále na špici, když ne, svalí se mnohem dřív.

  Samozřejmě nařizování úplných nelogických pseudoprávních povinností jsou jen další brzdy pro nás všechny.

 12. Ano, jsem zastancem volne ruky trhu … protoze v tomhle trhu ziju, buduju svoje maly “imperium” a mam vysoky cile co se snazim splnit. A dokud tu budou giganti co mi budou hazet klacky pod nohy, budu mit stale vetsi a vetsi touhu proti nim vyrazit.

  Taky se na to muzu vysr… rict, ze Godaddy je proste jednicka na trhu a brecet ze nema cenu se vubec s necim delat, kdyz stejne vsichni registruji tam, ale to proste neudelam.

  Vim, ze se to neda porovnavat primo s tematem tohodle clanku, ale muj vztah malyho registratora/hostera vuci GD ktery ma od domen po datacentrum vsechno a je v tomhle smeru “vsemocny” je stejny jako vztah vyhledavace letenek versus vysledky vyhledavani letenek v Googlu. Proste ten malej musi udelat neco novyho – lepsiho, konkurencnejsiho.

 13. Ktovie, možno googlu vyrastie konkurencia v podobe facebooku, v prípade, že sa im podarí spustiť vlastný vyhľadávač, prachy na to majú a mozgy takisto.

 14. Taky si myslím jak Pixit, že kdyby zahubil tvůrce obsahu bude mít časem GOOG problém. Hodně statického obsahu rychle zastarává a je potřeba ho aktualizovat. Na druhou stranu bych je nepodceňoval. Maj stádo dobrejch analytiků kteří jim přesně namodelujou co která změna přinese.

Komentáře nejsou povoleny.