Pondělní porovnávání v analytics

Nedávno jsem si vzpomněl na jeden můj experiment. Napadlo mě otestovat vliv prodloužení domény o více jak rok na návštěvnost z vyhledávačů. Dokonce jsem to tuším zmínil i zde na blogu. Prostě jsem si doménu 404m.com v roce 2010 prodloužil až do roku 2013. Vzhledem k tomu, že jsem si nemohl vzpomenout, kdy k prodloužení došlo, tak jsem použil datum 13.10.2010, což je datum poslední úpravy whois.

K porovnání výsledků stačilo využít Google Analytics, které přímo funkci porovnání dvou časových úseků má zabudováno v sobě (Když kliknete na datum pro časové období, hned pod ním je checkbox Porovnat s minulostí). Vybral jsem tak období A (13.10.2010 – 24.4.2011) vs období B13.10.2009 – 24.4.2010. Pak stačilo už jen proklikávat jednotlivé parametry.

Vliv na google

I když výsledek dopadl o 112% ve období A, popravdě nemá cenu to vlastně porovnávat a jásat, že prodloužení domény na delší dobu zajistí stránce větší důvěryhodnost. Už několik let se držím pravidla, že píšu minimálně 30 příspěvků/měsíc, takže období A má navíc přes 360 příspěvků, které zahrnul google do indexu. Také jsem začal využívat pluginy W3 Total Cache a Google XML Sitemaps, které rozhodně také pomohly.

Jen pro zajímavost Google XML Sitemaps mi možná zdvojnásobil počet indexovaných stránek na seznamu. Píšu možná, protože to doopravdy nikdo neví. Seznam mohl dělat hromadné přeindexovaní, anebo jen něco opravili, aby byl jejich crawler kompatibilnější s WP. Ale spíše ne, protože jich tam je přes 4K a správně by mělo být něco přes 1300. Fulltext seznamu je fajn, ale určitě by mu prospělo, kdyby byl kompatibilnější s nejpoužívanějšími CMS. Taková URL, kam by každý WP mohl pingnout nový příspěvek by určitě potěšila nejen mě.

Použití W3 Total Cache, anebo jiného cache pluginu/skriptu, který urychlí načítání stránky je všeobecně považovaný za plus nejen pro google, ale i pro návštěvníky. Existuje takové nepsané pravidlo, že když v Google Webmaster Tools sekci Laboratoř Google – Výkon webu je napsáno: Načítání je rychlejší než u XX % ostatních webů. Máte plus. Pokud je tam, ale Načítání je pomalejší než u XX % ostatních webů. Pak máte problém. Ale nebojte se, jestliže máte sebepomalejší web a na něm informace, které nejsou nikde jinde, tak se bát nemusíte.

Vliv na Seznam

Na seznamu jsem si polepšil o 390%. Sice se to zdá hodně, ale za období A je podíl seznamu jen o necelých 17% (google má přes 80%). Seznam kompletně překopal algoritmus (anebo mi zrušil nějakou penalizaci) a konečně přichází lidé na slovní spojení jako expirující domény (58% návštěv ze seznamu) a tím to vesměs končí. Pokud pominu longtaily, tak zbytek lidí chodí převážně na klíčová slova zmíněná v nedělních prodejích domén. Takový legální SEO keyword squating – tedy jestli něco takového vůbec existuje. Osobně by jsem byl radši, kdyby mi chodili lidé na slova, které mám ve štítcích, anebo v textech. Nadpisy, url  a texty v odkazech mám většinou cílené na lidi (přeci v bulvárním nadpisu nevyzradím pointu), takže moc mi toho nechodí.

Ostatní porovnání

Jak už si tak s tím porovnáváním hraju, nedá mi to a zkouším různé kategorie. Například jsem zjistil že oproti období B klesl počet návštěvníků s Firefoxem o 24%. I tak je to ale nejoblíbenější prohlížeč čtenářů 404m.com, stále má skoro 44%. Druhý je Chrome s 25% a třetí opera s 12,5%. IE se skoro nezměnil a stále má 11%. Google tedy opravdu jede, ale na úkor FF a Opery.

Koukal jsem na návštěvníky, kteří přišli skrz zpětné odkazy. Pokles o silných 42%. Může za to zrušení podpisů na webtrhu. Oproti období B, klesl počet přístupů z webtrhu o 28,5K. Je zajímavé, že jsem to na celkové návštěvnosti moc nepozoroval. Něco jsem nahradil vyhledávači a zbytek zajistili nový odběratelé RSS, které jsem získal hlavně přes Twitter (retweet je mocná zbraň) a Facebook. Nesmím zapomínat na WebDeal a WebFair, které za období A dopravili na 404m.com přes 2K návštěv, což je sice cca 7% návštěvnosti z webtrhu, ale počítá se.

Od začátku roku jsem také přitlačil na pilu u některých článků o SEO, kde mi jako inspirace slouží odborné zahraniční magazíny. Tyto články jsou většinou dost náročné na překlad a přepracování do srozumitelné češtiny. Na druhou stranu jsou jako magnet na odkazy. Vypracovaní je ale celkem dlouhá záležitost. U jednoho tak strávím 4 – 6 hodin. Myslím, že díky nim a využití sociálních sítí vzrostl počet unikátních návštěvníků o 23%. Na druhou stranu počet návštěv poklesl o pár procent.Což znamená, že mi sem chodí více nových lidí, ale nedaří se mi je buď konvertovat na pravidelné návštěvníky, anebo sem nechodí tak často.

Výpadek webtržníků je hold znát. Moc jsem se na webtrh fixoval, na druhou stranu bez webtrhu by žádný 404m.com zřejmě nebyl.

Závěr

Rozhodně doporučuji vám všem udělat podobné srovnání jaké jsem udělal dnes já. Ze vzpomínky na jeden starý experiment se stalo pěkné zamyšlení nad celým projektem. Zkuste to sepsat podobně jako já. Teprve když jsem začal psát tento blogpost tak mě napadlo co vylepšit, jak se do budoucna zachovat a co dělám správně a co špatně. Klidně sem pak na svoje zamyšlení hoďte odkaz, rád si to přečtu a popřípadě se poučím ;)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

5 komentářů u „Pondělní porovnávání v analytics“

  1. Tak myslím, že dĺžka registrácie domény moc nezohráva úlohu a google nereaguje na zaregistrovanie domény na viac rokou nejakou zvýšenou dôverov. A ak aj náhodou, tak to bude naozaj úplnený zanedbateľný faktor…

  2. Taková analýza je sice fajn, ale hodně by tomu pomohlo, kdyby přibyly nějaké tabulky a grafy. Teda pokud opravdu chceš prozradit něco z tajemství úspěchu tohoto blogu. :)

  3. Taky budu muset víc se věnovat statistikám a víc porovnávat. Zatím to jen kontroluji jednorázově nárazově bez závěrů..

    Třeba závěr: hm, tento měsíc mi přišlo víc návštěvníků na KW abc ze seznam.cz.. Co s tím? Vydat víc článků na abc nebo nechat být? Informace jsou, ale jak je použít :)

Komentáře nejsou povoleny.