Encyklopedické odkazy

Pokud jste někdy zavítali na novinky.cz určitě jste si v článcích s informační hodnotou všimli odkazy v textu, které směřují na životopisy, technické recenze anebo prostě informační stránky. Lehký příklad: v článku o hledání práce, je zmíněn nynější premiér vlády Petr Nečas. Jeho příjmení je podtrženo. Po kliknutí se dostanete na životopis. V něm je zmínka o ODS, která je také klikatelná atd. O těchto encyklopedických odkazech už jsem dříve uvažoval a proběhli i nějaké experimenty.

Tento systém má podle mě celkem dost výhod. Jednak novým čtenářům osvětlí některé pojmy, ale také posílí celkem přirozenou cestou návštěvnost z vyhledávačů. Pokud bude text kvalitně napsaný, tak podvědomě jej budou také lidé linkovat na diskuzích a autoři ve svých  článcích. Ostatně proč ne? Místo složitého vysvětlování každého pojmu se chce autor věnovat hlavně tématu a zbytečně nenudit vědomostně zdatnější čtenáře pro které článek píše.

Osobně jsem testoval tento systém pomocí štítků. Určitá hesla odkazovala na další články (které měli daný štítek). Vliv na pozice ve vyhledávačích jsem však nijak nezaznamenal. Stoupla však návštěvnost posledních článků se štítkem. Možná by bylo lepší právě to co mají na novinky.cz.

Na blogu s WP by to neměl být problém. Technicky vzato stačí odstranit ze šablony stránky. Pokud nemáte zatím moc článků tak se dají dodat odkazy ručně. Pro větší počet stránek může posloužit i WordPress Keyword Link Plugin, ale chce to s ním pracovat opatrně. Zbytečně to nepřehánět. Raději si vše projít ručně.

Další možné výhody vidím spíše v reklamě. Pokud budete mít na stránkách slušnou návštěvnost není problém přidat affiliate reklamu, popřípadě prodat reklamu přímo. Takto dobře cílená reklama mívá velice dobrou účinnost.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

5 komentářů u „Encyklopedické odkazy“

  1. Něco podobného děláme i na našem webu, avšak ani my jsme nepřišli s ničím novým. Podobně linkují informace, které popisuješ v článku i na dalších finančních serverech.

  2. Automaticky vygenerované odkazy podle klíčových slov mi přijdou užitečné asi tak jako intextová reklama. Ale třeba na Wikipedii mi to nevadí (tam to skutečně pomáhá a navíc to dělají lidi).

  3. Také jsme ze začátku vsadili na plugin pro WordPress a je pravda, že to chce hodně opatrně. Navíc pak člověk při větším množství článků nedohledá, kde se co objevilo, zda-li to nevlezlo do popisků obrázků, headlinů atd. Ve výsledku se vyplatí vše dělat ručně.

  4. Ja namiesto tebou dodaného pluginu používam tento:
    http://wordpress.org/extend/plugins/seo-automatic-links/
    je tam rovnaká možnosť, ako v tebou postnutom + to automaticky generuje odkazy na články a stránky podľa textu (ak je teda v texte zakomponovaný názov článku, tak to naň rovno linkne). Takto sa mi pekne prepájajú články šikovne vloženými frázami do viet. Taktiež som si tam ešte nastavil odkaz pri každom slove “phpBB” na phpbb.com a “odkaz” na stránku s odkazmi. Je tam tiež možnosť linkovať na jedno miesto iba raz za článok – to som si tiež aktivoval a je to hádam lepšie, ako keď píšem o phpBB, aby v článku bolo 15 odkazov na phpbb.com…
    Inak super článok, určite by bola vysoká efektivita pri intext reklamách, ktoré by mali rovnaký formát a správanie, ako samotné “mini-nápovedy”. Každopádne ani by to nebolo všmi ťažké urobiť – raz pri pridávaní článku zistiť, či sa to slovo vyskytuje vo Wiki, zmeniť ho rovno na vygenerovaný JS, a tak uložiť v DB. Potom by sa pri načítaní článku už automaticky linkovali slová s Wiki (alebo teda by sa otvorilo pekné okno, kde by bol text z Wiki), no a do toho by sa zakomponovala intext reklama (asi self-production, keďže veľa poskytovateľov tejto služby nie je, a ak je, tak nie veľmi kvalitnej)…

Komentáře nejsou povoleny.