Na seznamu se dali do novoročního úklidu

Pokud jste si všimli, že od včerejšího večera vaše projekty skáčou na seznamu jako desetníky, když kolem nich přejede bitevní tank T-90 a pomalu začínáte panikařit, tak vás mohu uklidnit. Nic zvláštního se neděje, prostě seznam začal svůj novoroční úklid, respektive začali řešit problémy s novým fulltextem. O problému vědí a hodlají jej očividně řešit přímo před našima očima.

Do seznamu už jsem si rýpnul mnohokrát. Je pravda, že jsem si možná až moc zvyknul na pohodlnou indexci u google, který zvláště díky vyhledávání podle data, dokáže předvést jak se šíří novinka od zdroje napříč internetem. Využil jsem zmiňovaný blogsearch například u DD2, kde bylo krásně vidět kdo a jak postupně o této velké akci psal. V porovnání s tím je seznam opravdu jen katalogem (archivem) internetového dění. Ovšem někdy se vyhledávání v archivu celkem hodí. Stačilo by, kdyby to co zobrazí splňovalo mé očekávání (šetřilo můj čas).

Co je vlastně seznam.cz? Je to katalog internetového dění, které se událo zhruba před 14 – 30 dny, který využívají hlavně BFU, jež si drží díky hlavně díky emailu. Takže jen tak brzo asi neodejdou i přes snahu google. Na jednu stranu je to dobře, protože asi nekdo nezná lépe české BFU než seznam.cz, na druhou stranu je mi z toho trochu smutno, protože optimalizovat pro seznam rovná se optimalizovat stránky pro vyhledávače. Naproti tomu u google jsem si zvyknul spíše na techniku optimalizuj stránku do co možná nejjednodušší a uživateli nejpřijatelnější podoby. Co nejméně zbytečností okolo. Používat základní prvky napříč webem (1x H1, bold, underline, italic, intextové odkazy na další stránky, seo url) + pár relevantních odkazů z textu či diskuzí (metoda, někdo o stránce píše protože má autoritu). U seznamu je to trochu jinak. Rozhoduje hlavně horní část stránky + dostatek zpětných odkazů a co nejméně minusových bodů za různé minipenalizace jako duplicitní text, odkazová lišta v horní části stránky atd. (alespoň tak na mě působí nový fulltext). Zvláště duplicitní text je u seznamu dost sporná záležitost vzhledem k rychlosti indexace stránek.

A co nějaký bulvár? Nějaké nepotvrzené informace? Ale jistě mám jich na rozdávání, ale většina z nich je spíše úsměvná, ovšem pokud by na každém klupu nebylo pravdy trochu :)

 • Seznam kontroluje majitele domén podle whois. Jestliže děláte stránky co se seznamu nelíbí bude na vás náležitě připraven. Že by anonymní registrace začala mít opodstatnění i u nás?
 • Seznam nemá rád patičkáře a rád je penalizuje. Většina lidí to má za samozřejmost, ale tohle přece starý fulltext prý neuměl. Navíc já jsem si nevšiml, že by patičky nějak škodily.
 • Eshopům a držitelům TM prý začínají vadit MFA na .info domén, možná se dočkáme jejich hromadné penalizace. No tuhle chybu už udělal google před pár lety a pak vše vrátil zpět.
 • Kdo víc platí za služby seznamu ten se dostane i ve fulltextu nahoru. Hmm bylo by to logické a někteří prodejci služeb seznamu to dokonce prý i slibují.

Tak už dost dohadů a bulváru. Ještě přidám sceenshot z technické podpory pro dnešek


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

11 komentářů u „Na seznamu se dali do novoročního úklidu“

 1. Nevím jestli jenom na pár frází.. a nebo všechny fráze, které sleduji jsou zrovna ty rozbité :-)
  Každopádně hezky napsaný článek a trefně přirovnáno

 2. Alespoň člověk nemusí vymýšlet blbosti s A/B/C/D/E testováním barevných palet Adsense, protože zlomková návštěvnost není vypovídající :) Takže relax, než to dají dokupy.

 3. Ha odkaz na screenshot by bylo fajn podtrhnout. A jinak aktuální zprávy zní, že fulltext bude opravený nejdřív zítra kolem poledne…

 4. Z indexací seznamáci pohnuli podle mého názoru – zejména o tom svědčí rychlá indexace. Nový článek máme indexován během pár minutek viz. diskuze na webtrhu. Každopádně v kuloárech se mluvilo o novinkách seznamu v lednu viz. rychlá indexace atp.. – nemám zdroje potvrzené a i proto je neuvádím.

  • Marek Stejskal: to by bylo super. Hned si jdu tu diskuzi najít :)

 5. No já jsem spokojenej, u Seznamu jsem na tom líp než na Googlu, ale neprovozuju MFA

Komentáře nejsou povoleny.