.ie

.ie je ccTLD (country code top level domain) Irska. Doménu si může registrovat občan Irska anebo osoba spojená s irským ostrovem. Většinu domén však využívají spíše irské společnosti a OSVČ (v roce 2018 to bylo 81 %). Mohou za to tvrdá pravidla, která dříve vyžadovala, aby soukromá osoba předložila důkaz že žije na území Irska (například účet za a pas). Toto však bylo v roce 2018 zrušeno.

Historie

.ie byla zaregistrována 27. ledna 1988 a o rok později delegována Jonem Postelem University College v Dublinu, která se o ní měla starat v době začátku moderního internetu.

V roce 2000 byla administrace domény .ie sub-delegována nově vzniklé společnosti IE Domain Registry Limited. (IEDR), který je dnes považován za registr ačkoliv u IANA je jako sponzorová organizace stále uváděna University College v Dublinu.

V roce 2000 schválil Irský parlament zákon, který dává ministru pro veřejné podniky právo vydávat regulace ohledně registrace .ie domén. Tato pravomoc byla v roce 2007 převedena na Komise pro regulaci komunikací. Irsko tak patří mezi státy, které mají možnost zasahovat do fungování své domény.

V roce 2001 bylo registrováno 25 tisíc .ie domén.

V roce 2005 byla registrována 50tisícá doména – findatradesman.ie

V roce 2006 zavádí IEDR API pro registrátory.

100tisícá doména je registrována v roce 2008 royal-hospital-kilmainham.ie. V tomto roce také IEDR vylepšuje svou infrastrukturu. Přechází na VM Ware.

V roce 2009 zavádí IEDR víceletou registraci domén.

V roce 2013 spouští IEDR co-marketingový program pro registrátory, aby jim pomohl propagovat doménu .ie.

200tisícá doména je registrována v roce 2015 – basecampadventurepark.ie.

V roce 2016 přichází IDN domény. Speciální znaky jsou limitovány na fáda (znaky v irštině).

Přísné podmínky pro registraci .ie byly zmírněny v březnu 2018. Už nebylo potřeba zdlouhavě dokazovat, že jste irský obran. IEDR podmínil registraci jen jedním dokumentem.

V roce 2018 byl znát zvýšený zájem o doménu .ie ze strany Britů, kteří do Irska kvůli Brexitu začali přesouvat své podnikání. Z 51 tisíc nových domén, téměř 10 tisíc bylo z Velké Británie.

Zajímavosti

Na rozdíl od většiny ostatních registrů si IEDR svou doménu opravdu pečlivě hlídá. Například americká zpěvačka Melanie si nedokázala udržet svou doménu melan.ie.

V roce 2018 byly zaregistrovány všechny dvoupísmenné domény.

Články o doméně .ie na 404m.com