Souhrn zajímavých událostí a mé aktivity na eToro – 15.01.2025

Když se obchoduje a sleduji trh, tak na eToro píšu, co jsem si přečetl, popřípadě co jsem koupil.

15.01.2025 – Dneska mi prošel sell order na HOOD se ziskem 60,06 %, pozici jsem držel 1148 dní.

Zajímavé zprávy:

Americká inflace v prosinci zpomalila. Jádrový index spotřebitelských cen (core CPI, bez potravin a energií) vzrostl o 0,2 %, což je méně než očekávaných 0,3 %. Celkový CPI stoupl o 0,4 %, z čehož přes 40 % tvořily energie. To snižuje tlak na další zvyšování úrokových sazeb Fedu, avšak pro jejich snížení v březnu budou potřeba další podobné výsledky. Výnosy amerických dluhopisů klesly, S&P 500 rostl a dolar oslabil. Růst reálných mezd byl pouze 1 %, nejméně od července. Fed se při dalším rozhodování zaměří na údaje o inflaci, mzdách a spotřebě.


$GOOG zlevňuje přístup k AI nástrojům v Gmailu, Docs, Sheets a Meet pro Workspace zákazníky, ale zvyšuje cenu základního plánu na $14/měsíc na uživatele (z původních $12). Dříve stálo využití všech AI funkcí dalších $20/měsíc na uživatele.

Nová cena platí pro nové zákazníky ihned, stávající pocítí změnu od 17. března 2025. Malé firmy jsou zatím z tohoto zdražení vyjmuty.

Tento krok reaguje na konkurenční tlak, zejména od Microsoftu, který v listopadu zahrnul své AI funkce (Copilot Pro) do standardních plánů Microsoft 365.


$AMZN Prime zaznamenalo v USA výrazný růst, s nárůstem z 99 milionů na 180 milionů předplatitelů v roce 2024. Předplatné, které stojí $139 ročně, vygenerovalo za třetí kvartál 2024 příjmy $11,2 miliardy, což je meziroční růst o 11 %. Firma ukončí službu „Prime Try Before You Buy“ (zkoušení oblečení před koupí) kvůli zvýšenému využití AI funkcí, jako je virtuální zkoušení velikostí. Investice do AI, včetně personalizovaných doporučení a algoritmů pro velikosti, posilují efektivitu a zlepšují zákaznický zážitek, což může dlouhodobě zlepšit profitabilitu Amazonu.


$MSFT spustil službu Copilot Chat, která využívá AI model GPT-4 a umožňuje firmám vytvářet AI agenty pro úkoly jako průzkum trhu nebo přípravu dokumentů. Základní verze je zdarma, ale funkce jako přepis hovorů v Teams nebo tvorba prezentací vyžadují předplatné Microsoft 365 Copilot za $30 měsíčně. Microsoft plánuje letos investovat $80 miliard do datových center a AI infrastruktury. Po pochybnostech o adopci Copilotu (Gartner report) firma zavedla autonomní AI agenty s minimální lidskou intervencí, což by mohlo zjednodušit monetizaci této technologie.


Nizozemská vláda rozšíří od 1. dubna exportní kontroly na pokročilé polovodičové vybavení. Společnost $ASML uvedla, že změny neovlivní její dříve zveřejněný výhled. Exportní licence se nově budou týkat omezeného počtu technologií, například zařízení na měření a inspekci polovodičových waferů, což je klíčový proces při výrobě čipů. Tyto změny navazují na americký tlak z roku 2023 na omezení exportů do Číny. Podle nizozemského ministerstva obchodu budou drobné úpravy pravidel prováděny průběžně. To může ovlivnit globální dodavatelský řetězec polovodičů, ale bez přímého dopadu na ASML.


$JPM vykázal čistý zisk $14 miliard ($4.81 na akcii), návratnost vlastního kapitálu (ROE) dosáhla 17 %, návratnost hmotného kapitálu (ROTCE) 21 %. Spravovaná aktiva (AUM) vzrostla o 18 % na $4 biliony. Kreditní náklady činily $2.6 miliardy, z toho $2.4 miliardy tvořily odpisy. Výdaje dosáhly $22.8 miliardy, s režijním poměrem 52 %. Tržby z investičního bankovnictví vzrostly o 49 %, příjmy z trhů o 21 %. V oblasti správy majetku vzrostly poplatky o 21 % a čisté přírůstky aktiv dosáhly $486 miliard. Rizika zahrnují přetrvávající inflaci a geopolitickou nejistotu.

Jamie Dimon, CEO $JPM upozornil na dva hlavní rizikové faktory pro americkou ekonomiku:

  • přetrvávající inflaci způsobenou vysokými výdaji
  • komplikovanou geopolitickou situaci, označenou za nejhorší od druhé světové války

Americká nezaměstnanost byla v prosinci 4,1 %, což podpořilo zdravou spotřebu. Očekává se, že nová administrativa přinese růstově orientovaný plán a zlepší spolupráci mezi vládou a podniky.


$WFC reportovalo čistý zisk 5,1 miliardy USD, což odpovídá $1.43 na akcii (diluted share). Zisk na akcii vzrostl meziročně o 11 % díky omezení závislosti na úrokových příjmech a růstu příjmů z poplatků (+15 %). Společnost vykázala pokles nákladů a stabilní kreditní trendy. Během roku 2024 firma odkoupila akcie za 20 miliard USD (+64 % oproti předchozímu roku) a zvýšila dividendu o 15 %. Růst tržního podílu byl zaznamenán v kreditních kartách, investičním bankovnictví a tradingu, což podpořily investice do technologií a talentů.


$C zaznamenala v roce 2024 růst příjmů o 12 % meziročně, přičemž čistý zisk vzrostl o 37 % na $2,9 miliardy ve 4. čtvrtletí. Celkové příjmy za rok dosáhly $81,1 miliardy, mírně nad očekávání, zatímco náklady dosáhly $54 miliard, což je více, než bylo plánováno. ROTCE (návratnost hmotného vlastního kapitálu) vzrostla na 7 % z 4,9 % v roce 2023, ale cíle na 2026 byly sníženy na 10-11 %. Společnost oznámila nový plán na zpětný odkup akcií za $20 miliard, z čehož $1,5 miliardy začne v 1. čtvrtletí.


$BLK největší světový správce aktiv, přilákal v roce 2024 rekordních 641 miliard USD od klientů. Z toho 390 miliard USD směřovalo do ETF, 226 miliard do akciových fondů a 164 miliard do dluhopisů. Celková aktiva dosáhla 11,6 bilionu USD ke konci roku. Čtvrtletní čistý zisk na akcii vzrostl o 23 % na 11,93 USD, zatímco příjmy za rok stouply o 14 % na více než 20 miliard USD. BlackRock také dokončil akvizice za 30 miliard USD, včetně 12,5 miliard USD za Global Infrastructure Partners, čímž posílil v oblasti alternativních aktiv. Akcie firmy vzrostly v roce 2024 o 26 %.


$GS výrazně překonal odhady, když jeho zisky za 4. čtvrtletí vzrostly na 4,1 miliardy USD díky silnému výkonu v investičním bankovnictví, růstu správy majetku a překvapivému zisku 472 milionů USD z investic na vlastní účet. Roční zisky z akciového obchodování dosáhly rekordních 13,4 miliard USD. Výnosy za poslední čtvrtletí činily 13,87 miliardy USD, přičemž návratnost vlastního kapitálu (ROE) vzrostla na 14,6 %. Akcie vzrostly o 5,82 % a obchodují se 1,7x nad účetní hodnotou. Správa majetku spravuje aktiva ve výši 3,1 bilionu USD, přičemž roční poplatky přesáhly 10 miliard USD.

🛢️ Komodity

Ceny ropy rostou vlivem amerických sankcí na ruskou ropu a změnami výhledu Mezinárodní energetické agentury (IEA). WTI vzrostla o 1,8 % na 79 USD za barel, podpořena zpomalením růstu spotřebitelských cen v USA, které oslabilo dolar a posílilo akcie. IEA odhaduje letos menší přebytek na trhu a zvýšila odhady spotřeby. Americké zásoby ropy klesly o 1,96 milionu barelů, osmý týdenní pokles v řadě, zatímco zásoby v klíčovém hubu Cushing a benzínu vzrostly. Globální trh ovlivňují také vyšší náklady na přepravu a přesměrování nákupů ropy od OPEC+ producentů.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *