Konečně jsem se rozhoupal k pár nákupům

Tento týden jsem po 3 měsících opět něco koupil na americké burze. Doposud se mi moc nechtělo, protože jsem čekal na výraznější propad anebo lepší kurzu USD.

UPOZORNĚNÍ: Moje pokusy o investování/spekulace berte s rezervou. Já to dělám pro zábavu a jsem smířený s tím, že můžu o peníze přijít.

Prodej $EPD

$EPD jsem měl od srpna 2020, kdy jsem využil nízkou cenu společností které těží ropu. Ty byly dole kvůli Covidu. $EPD je super společnost, která se stará o distribuci ropy v USA (midstream). Provozují i trubky, které se nedají lehce stavět. Nicméně je to LP, tedy neplatí korporátní daň a přenáší jí ve formě dividend na akcionáře. Pro ČR se to řeší zhruba 37 % daní, což není málo.

$EPD jistě čeká zajímavá budoucnost, ale akcie jsou poměrně vysoko (zas tak velký růst nahoru nečekám) a čistá dividenda 4,45 % při aktuální ceně není tak zajímavá. Tuto akcii jsem kupoval čistě jako dividendový titul. Nakonec jsem prodal se ziskem 38,91 % (51,33 % pokud bych bral rozdíl kurzu).

Nákup $JPM a $C

Po obou těchto bankách jsem pokukoval delší dobu. USA na rozdíl od ČR se drží hesla “Zdravé banky rovná se zdravá ekonomika”. Ty navíc budou těžit z rostoucích úrokových sazeb. Pokud nás čeká další postupný propad anebo stagnace, nemusely by být banky špatnou volbou.

Expozici na banky v USD jsem doposud neměl a vstupní cena v úterý mi přišla celkem dobrá. Navíc jsem si říkal, že by report inflace ve středu mohl dopadnout dobře a celý trh to pošle nahoru. S&P 500 při sebelepších zprávách letí nahoru.

Nakonec jsem se mýlil a ve středu se všechno pořádně propadlo. Nicméně i tak z toho mám dobrý pocit. Rozhoupal jsem se a koupil za USD z prodaného $EPD + se mi tam nahromadili nějaké dividendy. Obě banky vyplácí slušné dividendy 2,82 % a 3,42 % po zdanění.

Pokud by tam byl výraznější propad, tj. o více jak 10 % začal bych ředit.

Nákup $INTC

Dnes mi to nedalo a přikoupil jsem Intel. Podařilo se mi tak srazit průměrnou cenu na 40 USD (njn nakupoval jsem za draho). Intel je teď levný a zaslouží si to. Nedaří se mu (zatím), je uprostřed velkých změn, je tu krize a geopolitické problémy. Ale věřím že se z toho dostane. Pomůžou mu i velké dotace z USA na podporu výrobce čipů.

Uvidíme co z toho ve výsledku bude.

Závěr

Pokud se trh bude dále propadat chci koupit $TXN, $AVGO a možná přikoupím $QCOM. Rád bych dostal výrobce CPU na 10 % portfólia.

Dále se mi líbí Garmin ($GRMN). Vyrábí chytré hodinky se zaměřením na sport. Sportovní nemají konkurenci. Jednak kvalitou a jednak software. Navíc vyplácí celkem hezkou dividendu (hrubá je 3,36 %). Tohle jsou věci které se prodávat budou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.