Tento týden akcie pěkně rostly, propásl jsem dno?

Za poslední dva týdny jsem měl nutkání koupit několik titulů, které slušně propadly kvůli současné situaci na trhu. Ale tak nějak jsem si říkal, že dno teprve přijde. Hodně se psalo o zasedání FED a že to může znamenat postupný propad. Do toho situace na Ukrajině a obavy z dalšího geopolitického vývoje.

Častovat trh je nesmysl

Základní poučka zní, že časovat trh se nedá. Nikdy nechytnete dno a stejně tak ani vrchol. Podobně jako většina mám pocit, že když si něco koupím, té společnosti přivodím další den pěkný pád :)

Takto však nejde přemýšlet. Spodek chytnete jen těžko. Mě se vyplatilo postupně přikupovat. Pokud společnosti věříte a víte proč to kupujete, tak tím jen zlepšujete svou průměrnou cenu.

Na druhou stranu z vlastní zkušenosti také vím, že když člověk začne s přikupováním později, tak nakoupí jen část pozice, než kdyby to toho šel rovnou.

Není třeba věšet hlavu ani v jednom případě, důležité je držet se plánu.

Měli jsme dno?

Popravdě máme tu první týden od začátku roku s opravdu výraznějším růstem. Vypadá to moc nadějně.

Když se podíváte na graf S&P500 od začátku roku, tak všechno stále můžete kupovat ve slevě. Opravdu řada akcií je za dobrou cenu. Na druhou stranu člověk z toho úplně nemá dobrý pocit.

Je tu velmi vysoká inflace, která se prozatím v USA nijak neřeší. Nárůst sazeb FED o 0,25 není nic extra. Na druhou stranu komunikace FED vůči veřejnosti je velice pozitivní. Velmi uklidňuje trhy, které mu věří. Otázka je zdali to není přehnaný optimismus, či dokonce slepá důvěra. Nezapomínejme, že řekli o inflaci že bude jen přechodná.

Na Pražské burze to vypadá také na postupně zotavování, i když spousta zajímavých titulů je stále dole. Chvilku to ale vypadalo na nekontrolovaný pád. Velice lákavá na spekulace byla třeba Erste. Na investování zase KB anebo ČEZ. Válku máme kousek, takže reakce je silnější.

Přiznám se, že tu Erste lituji. Neměl jsem nastavený buy order a v pondělí když byla na nejlepší ceně jsem už chtěl koupit, ale zdržel jsem se v práci a nestihl to.

U ostatních jsem čekal větší propad, než bych sáhl po nákupu. Nejblíže byla KB. Ale tu bych bral na dividenda.

Myslím že dno už jsme opravdu měli, ale jen prozatím. Je otázka jestli s tím válka na Ukrajině dokáže pohnout. Myslím si že samotný konflikt asi ne, ten byl o překvapení trhů. Spíše sankce a následný dopad by se mohl promítnout do trhu. Například pokud by se zjistilo, že jsou v ruských aktivech namočené banky více, než se ví a rozjelo by to nějaký domino efekt. Anebo pokud by se rozhodl západ společně uvalit sankce na státy, které chtějí Rusku nějak pomáhat. Popravdě sankce na Rusko ač jsou tvrdé mi přijde, že trh v USA vzal s poklidem. Naproti tomu třeba proti Číně by to byla jiná liga.

Česko je vázáno na EU. Tam samozřejmě je vše o tom jestli se bude kupovat ropa a plyn z Ruska. Nějaké překvapivé rozhodnutí by mohlo pohnout trhem.

Ale překonání dna už v ohledu války nečekám. Další propad ano, ale jako následek ekonomických problémů, které tu dlouhodobě jsou někde schované. A to mohou být klidně měsíce.

Co jsem chtěl kupovat

Pokud nebudu brát dividendové tituly, tak jsem měl zálusk na

  • $NVDA – cena pod 200 USD. Z CPU akcií jsou jedničkou. Grafické procesory a AI. Tato akcie jen poroste.
  • $COIN – cena pod 150 USD. Coinbase je společnost, která přesahuje kryptosměnárnu. Stále více a více peněz vydělávají ze správy kryptoměn pro své klienty, začínají nabízet služby jako vyplácení výplat v kryptoměnách. Hledají další možnosti. Navíc se snaží dělat vše v rámci regulací USA. Pokud kryptoměny porostou tak tato společnost s nimi.
  • $NFLX – cena pod 300 USD. Máme doma. Platím za to a z rodiny na to koukám nejméně, ale prostě tam vždy je něco na co koukat a mají to perfektně odladěné. Přeskočitelná znělka, náhledy, konkurence to kopíruje protože to funguje. Všechno naznačuje, že porostou.
  • $NET – cena pod 75 USD. CloudFlare je společnost, kterou známe hlavně proto, že nabízí ochranu za svou reverzní proxy. Když jsem si ale četl přepis jejich konferenčního hovoru za 3Q/2021, tak jsem pochopil, že toho chtějí rozjet daleko více a navíc počítají na 10 let dopředu. Chtějí nabízet například cloud anebo ochranu firemních sítí. Kyberbezpečnost teď navíc bude řešit řada firem a budou chtít investovat.

Měl jsem ještě pár dalších kousků, ale zrovna tyhle bych chtěl do mého rostoucího portfolia. Do dividendového mě asi nejvíce mrzí $VALE, což je těžař železa, niklu a mědi z Brazílie. Má špatnou pověst, navíc kvůli Brazílii s discontem za politickou situaci v zemi. Super dividenda.

Závěr

Takže asi tak. Měl jsem připravenou na propad hotovost, moc jsem z ní nevyužil. Čekal jsem že se to sveze více. Možní to ještě přijde, nevím. Máme tu válka kousek od hranic NATO, čeká nás dvouciferná inflace, Covid také ještě neřekl poslední slovo, čínští developeři také nevypadají zrovna zdravě. V porovnání s tím co znamená jeden dobrý zelený týden?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.