Zajímavá zpráva o vývoji trhu s kryptoměnami od Coinbase za 1. půlrok 2021

Coinbase je jedna z největších kryptosměnáren na světě. Společnost sídlí v USA a je také pár měsíců na NASDAQ pod tickerem $COIN. Právě přes ní často nakupují kryptoměny velké instituce, takže její pozice je na trhu je velice silná. Například tento rok si u nich nakoupila společnost MicroStrategy BTC za 425M USD. Coinbase dokonce má pro institucionální investory samostatnou pobočku Coinbase Prime. Ta dokonce zprostředkovává větší objem obchodů než pro běžné investory. Za 2Q 2021 to bylo 317 miliard USD vs 145 miliard USD.

Právě Coinbase připravila zajímavý report za 1. pololetí 2021. Zpráva tak v podstatě končí v období, kdy BTC výrazně propadl.

Instituce se nechtějí o své krypto starat

USA stále ještě nemá svoje krypto ETF. Spousta fondů a velkých investorů tak do krypta může investovat buď přes zahraniční fondy/ETF anebo držet krypto přímo, což se jim vždy nechce. Coinbase proto nabízí službu Coinbase Custody, kdy vám krypto z hlídá. O zákazníky nemá nouzi. Za 2Q Coinbase vydělala na poplatcích za tuto službu 31,7M USD, což je nárůst o 35 % oproti Q1.

Zájem institucí o krypto přitom velmi rychle roste. To je znát i z kvartální zprávy. Coinbase očekává, že tento zájem ještě výrazně poroste.

Nicméně z celkového objemu držených kryproměn na Coinbase je znát, že se učí oba druhy investorů peníze i vybírat. Vybírá se přitom hlavně BTC, množství ETH a dalších kryproměn v Q2 přibyl.

BitCoin

Zpráva se detailně věnuje jen dvěma kryproměnám BitCoin a Ethereum.

BitCoin vykresluje jako velmi úspěšný v porovnání s ostatními formami investování. S 280 % růstem za 12 měsíců s přehledem poráží NASDAQ 100 (QQQ), který má 44 % i S&P500 (SPY) s 40 %. Nutno říct, že akcie zažily v minulém i tomto roce výrazný růst po propadu kvůli Covid. Zvláště ty technologické, které jsou v NASDAQ 100, překonávala opakovaně svá maxima.

Ve zprávě se uvádí, že realizovaná kapitalizace byla na konci června 2021 celkem 364 miliard USD. Tato hodnota je přesnější než aktuálně používaný market cap, protože počítá cenu podle on-chain dat v momentě kdy se s nimi pohnulo. Suma je tak očištěna i o ztracené BTC.

Další zajímavé téma, které se věnuje zpráva je korelace mezi kryptoměnami a různými akciovými trhy, tituly a zlatem. Výsledek je shrnut do tabulky, která ukazuje, že je korelace minimální a kryptoměny se tak vyplatí kupovat jako zajištění proti volatilitě.

Co se týká adopce BitCoin, tak zpráva zmiňuje počet peněženek se zůstatkem. Ten postupně roste. Nicméně zároveň dodávají, že řada lidí nepoužívá vlastní peněženku, ale nějaké hostované řešení.

Ethereum

Erhereum (ETH) je zajímavý projekt, který mnozí považují za konkurenta BitCoin, což však není přesné, protože se jedná o něco jiného. Ethereum toho umí a zvládne více, ovšem není tak úplně decentralizovaný. Vzniká nad ním řada projektů (tisíce) včetně stále oblíbenějších NFT.

Díky rozmachu aplikací postavených na chytrých kontraktech (smart contracts) se dočkal ETH velkého rozmachu a svým růstem překonal BTC.

Počet obchodů ETH překonal v Q2 na Coinbase dokonce BTC.

Velký růst zájmu je vidět hlavně v roce 2021.

Za velkým růstem zájmu i ceny, jsou hlavně instituce, které v něm vidí velký potenciál zejména v:

  • Na Ethereum jede velké množství DeFi (decentralizované finance) projektů.
  • V DeFi jsou velké peníze a jsme teprve na začátku. Ethereum nabízí velmi dobré prostředí pro vývojáře.
  • Investoři vidí velký potenciál v ETH 2.0, které nahradí náročné proof of work za proof of stake. Tedy nad Ethereum nebude strašák velké spotřeby elektřiny.
  • Proof of stake také znamená, že ti kdo drží dlouhodobě ETH, tak je budou moct používat pro staking a vydělávat další ETH jako odměnu.
  • Aktualizace EIP-1559, která byla nedávno spuštěna, přidala ETH prvek pálení tokenů. Teoreticky v budoucnu může dojít k situaci že Ethereum bude deflační kryptoměnou.
  • Posilováni celé sítě, počtu transakcí přes projekty jako Optimism a Polygon. Tedy layer-2 škálování.

Spousta institucí a velkých investorů se s Ethereum poprvé setkala teprve v prvním pololetí 2021 a zatím jej zkoumají. Takže se předpokládá slušný růst zájmu. Také od něj očekávají jinou roli než od BitCoin v jejich porfóliu.

Dojem také udělal počet denních transakcí, který je několikanásobně vyšší než u BitCoin. Jen pro srovnání denní rekord na Ethereum byl 1,6M transakcí, u BitCoin něco přes 400K. A to Ethereum má poměrně hodně drahé transakce.

Závěr

Report se věnuje i mnoha dalším tématům jako je například volatilita, stablecoin, DeFi, ETF… Pokud máte čas rozhodně stojí za to si jej přečíst.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup