Když trh dává, tak berte

Za poslední rok jsem se setkal s několika okamžiky, kdy jsem byl na vážkách zdali reagovat na trh, který mi nabízí jasnou příležitost. Nutno podotknout, že až do konce minulého roku jsem investoval jen do dividendových akcií a nějaké spekulace anebo trading radši nezkoušel. Ale čím více se člověk učí, získává reálné zkušenosti tím více se dokáže poučit i ze svých chyb. I když jsou to vlastně chyby, když se držíte zaběhnuté strategie?

IRM

IRM je jeden z mých nejlepších titulů v dividendovém portfóliu. Aktuálně je s podílem 7,52% na 6. místě. Průměrnou cenu mám 27,43 USD/akcie a popravdě pokud bych se nesnažil držet pravidla, že USA akcie mohou mít v mém portfóliu max 5 %, tak bych přikoupil další. Stabilně mi vydělává (čistý DY po zdanění mi vychází na 7,33 %) a přitom hezky roste (dnešní cena 46,10 USD akcie).

V lednu se stala taková divná věc. IRM postupně vystoupala nad 30 USD a pak během jednoho lednového dne překonalo 40 USD. Ovšem jen na krátkou chvíli. Shodou okolností jsem byl u počítače a mohl prodat.

Říkal jsem si když to teď prodám za 40, tak až to spadne na 33 tak za všechno nakoupím a získám nějakých 20 % akcií navíc. Jenomže jsem netušil co se děje a nebyl připravený udělat takové rozhodnutí. Dividendové portfólio mi funguje dobře protože jej držím a občas něco přikoupím. Nespekuluji s ním. Bál jsem se, že pak už jen poroste a cena se nikdy nevrátí.

V té době jsem přisuzoval rostoucí cenu velkému množství shortů. IRM bylo šíleně shortované. Tušil jsem, že se jedná o krátkodobou záležitost, ale neměl jsem dost zkušeností a odvahy do toho jít. Je to škoda, ale svým způsobem svého rozhodnutí nelituji.

GEO

GEO je (byl) také REIT, který se zaměřoval na pronájem vězeňských zařízení (provozoval soukromé věznice). Hodně investorů i fondů od něj kvůli tomu dávalo ruce pryč, a tak to byl dobrý výdělek. Pak přišel Covid a část věznic byla prázdná. GEO totiž poskytovalo i zařízení pro umístění nelegálních imigrantů do USA. Nicméně GEO mělo obecně velmi špatnou pověst a hodně hate bylo znát i na sociálních sítích. Nový prezident USA řekl, že se bez soukromých věznic obejde, a tak tato super výnosná akcie postupně padala. Já něco málo přikoupil, protože jsem nevěřil, že si USA bez soukromých věznic a rehabilitačních zařízení poradí.

Nakonec však GEO nedostala nová politika, ale vysoké dluhy. Došlo k restrukturalizaci a GEO přestalo vyplácet dividendu, což u REIT je celkem zásadní :) Osobně věřím, že se z toho dostanou a zase vyrostou, ale bude to na dlouho…

Průměrnou nákupu mám 8,18 USD. Po nejisté budoucnosti a obav z Covid se akcie potácela kolem 6 USD. Dokonce se dostala i pod 5 USD. Jenomže v červnu zničehonic vyskočila během jednoho dne z 6,40 USD na 9,50 USD. Média zaplavily informace, že za to může WSB. Což mi tedy nesedělo, protože tamní cílovka kupuje spíše ty “dobré” a GEO se řadí na opačnou strnu spektra. Zkoušel jsem hledat na Redditu, Twitter i Discord nějaké informace, ale nic. WSB v tom nebylo. Média to však tlačila po celý den, až se cena na chvilku dokonce přehoupla přes 10 USD.

Přiznám se, že jsem podlehl tomu co psala média. Opravdu jsem uvěřil, že je to snaha WSB zlikvidovat fondy, které GEO extrémně shortovali. GEO patřila mezi nejshortovanější akcie na burze.

Měl jsem věřit sám sobě. Že v tom není žádný WSB, ale prostě další útok na hodně shortované akcie. Média to jen vyhnala nahoru. Mohl jsem prodal třeba se ziskem 10 – 15 % a dál tuto akcii neřešit. Případně pokud by hezky spadla, tak koupit třeba za 6 USD.

Na rozdíl od IRM, kde bylo riziko, protože bych přišel o dobrý titul co mi vydělává, tak GEO držím jen proto, abych prodal se ziskem až se dají dohromady anebo začnou zase vyplácet dividendu a pak si je nechám. Prostě tady mi trh nabídl šanci a já jí měl vzít.

O2

O2 odejde z trhu a cena bude 264 CZK/kus. Když jsem se to dozvěděl, tak mě to zamrzelo, protože O2 postupně přikupuji už od roku 2012, co jsem začal s akciemi. Navíc jsem tam měl super průměrnou cenu, která mi tento rok udělal DY přes 10 %.

Popravdě když jsem si ověřil, že prodej je jasnou záležitostí, tak jsem se rozhodl okamžitě prodat. Těch 264 prostě bude strop. Přes to cena pravděpodobně nepůjde, a pokud by se něco pokazilo (všichni čekáme kdy už konečně splaskne bublina), tak by to mohlo dopadnout hůře. Prodal jsem v průměru za 262,54 CZK včetně všech poplatků a byl jsem rád.

Stock

Stock se snažím prodat už delší dobu. A on ne a ne vyškrábat se na 88 CZK/akcii. A najednou zpráva o tom, že jej jde koupit Sunray Investments. Akcie letí nahoru a já koukám co se děje. Na Twitter někdo sdílel odkaz na oficiální dokument, kde je výkupní cena 3,77 GBP za akcii, což je cca 113 CZK. Chvilku přemýšlím co s tím a rozhodnu se prodat za 114 CZK. Dál už akcii řešit nemusím.

Ačkoliv je to trochu něco jiného než GEO anebo IRM, tak podobně jako u O2 budu radši mít peníze na zajímavé nákupy, než to zbytečně držet. Navíc jsou tu faktory, které by to mohly poslat dolů. Třeba pokud by posílila CZK anebo výrazně oslabila GBP. Obojí je možné. Sice nepředpokládám nějaký skok, ale 10 % by nepříznivý vývoj s Covid anebo geopolitická situace klidně mohla udělat. Další věc je ta bubilina anebo jiná krize. Velký záchvěv na trzích by třeba mohl znamenat, že Sunray Investments nákup odloží a pak třeba z něj u sejde. 40 % přitom Stock udělá jen těžko.

Závěr

S tím jak mi v portfóliu roste počet titulů, tak se tyto situace stávají častěji. Velmi kontroverzní byl třeba vstup $ASTRA na trh. Z 10 USD (cena za SPAC) vyskočí na 15 USD a pak spadne na 8,25 USD. I tam by to bylo určitě na nějakou hezkou spekulaci, ale konkrétně zde jsem se o tom neodvažoval ani přemýšlet, protože se SPAC teprve začínám a vím, že tam to je hodně volatilní kvůli vypořádání warrants a dalších věcí.

Člověk to prostě musí zažít, aby mohl začít správně vyhodnocovat takové situace. Jinak je to opravdu jen gamlbiling :)

A co vy? Máte nějakou historku se zajímavým obchodem na základě informací anebo prostě jen štěstí?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 Replies to “Když trh dává, tak berte”

  1. v prosinci a lednu jsem zacal kuppvat par akcii z oboru ktere mohou zacit po konci covidu rust, koipil jsem i kina v us amc za 2 usd kus, prodal za 13 pri te manii, to ze to vyzenou na 50 jsem nemohl cekat ale u tak peknej profit

    nakonec jaem zacal resit spise blue chips , googl od ledna z 1900 na 2700

  2. Já mám asi štěstí “začátečníka” :-D
    VW jsem kupoval delší dobu po dieselGate za 137 (teď asi 120 %) – držím, Netflix jsem prodal zbytečně brzo, ale s rychlým ziskem a 95 % portfolia (byly zrovna peníze a pocit, že to půjde nahoru) jsem hodil do Čezu letos za 550 (aktuálně 22 % + divi). Koupil jsem i pár deutsche bank, tam jsem na na nule za 11eur.
    Jen lituju, že jsem směnil USD na koruny a zrušil pokyn na GBTC za 24,9 US :-D

    Tak nějak obecně se nebojím investicí tam, kde jsem si téměř jistý, že tu firmu v případě problémů podrží stát… Netflix mi třeba v tu dobu přišel podhodnocené (prodával jsem ještě před covidem).

Comments are closed.