Ochraná lhůta expirovaných .cz domén se vrací zpět na 60 dní

CZ.NIC dnes rozeslalo registrátorům email s informací, že se ruší mimořádné opatření, které prodloužilo ochrannou lhůtu u expirovaných .cz domén ze 60 na 90 dnů. Na stránkách CZ.NIC prozatím tato informace chybí.

 • Prodloužená expirační lhůta (90 namísto 60 dnů) bude ukončena k 03.08.2020.
 • Domény, které expirují do 02.08.2020 včetně budou mít ještě lhůtu 90 dní, která jim takto doběhne.
 • Domény, které expirují od 03.08.2020 dále již budou mít nastavenou standardní 60 denní ochrannou lhůtu.

Tedy…

 • Pokud vaše .cz doména expiruje (její první den expirace bude) 02.08.2020 tak bude v ochranné lhůtě do 30.10.2020 a den na to bude smazána.
 • Pokud vaše .cz doména expiruje (její první den expirace bude) 03.08.2020 tak bude v ochranné lhůtě do 30.09.2020 a den na to bude smazána.

K prodloužení ochranné lhůty došlo z důvodu zavedené karanténních opatření souvisejících s Covid-19. Ačkoliv vývoj kolem koronaviru není v posledních dnech zcela příznivý, karanténa zřejmě nehrozí.

Snahu CZ.NIC vyjít vstříc lidem, aby nemuseli myslet na úhradu své domény vnímám pozitivně. Nikdo v březnu netušil co bude dál. Na druhou stranu pochybuji, že nějaký hosting nabízí provoz služby v expiraci 60 dní.

Naopak náhlá změna parametrů, bez dostatečné doby na úpravu, zapříčinila rozhození různých skriptů a online nástrojů. Mimochodem na úpravu pravidel nestihl zareagovat i jeden z největších registrátorů .cz domén společnost Gransy (Subreg), což částečně vedlo i k jejich rozhodnutí ukončit veřejných odchyt .cz domén. Viz. článek Prodané .cz domény 6. – 12. dubna a jedna věc o které bych rád napsal.

Závěr

Popravdě jsem spíše čekal že už 90 dní CZ.NIC nechají a nebudou riskovat, že se zase něco někdo rozbije anebo někdo si něčeho nevšimne. Případně že to vrátí třeba k 01.01.2021 ale důkladně na to všechny upozorní informační kampaní. Vrátit to takhle v tichosti … no nevím.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „Ochraná lhůta expirovaných .cz domén se vrací zpět na 60 dní“

 1. Naprosto zbytečný a amatérský počin ze strany nic.cz. Vůbec nikomu to nepomohlo a jen to nadělalo problémy.

  Odpovědět
 2. U nic.cz to nikoho nezajímá. Na uživatele domén anebo že to někomu rozbijí na to kašlou. Hlavně že jim to sype na ty jejich zbytečné hračky, které trumfne kdejaký šmejd z Číny za zlomek ceny.

  Odpovědět

Napsat komentář