Seznam si stále u nás drží 25 % trh s vyhledáváním

Kdysi největší vyhledávač u nás Seznam, svůj boj nevzdává. Spal sice na 25 % podílu, ale údajně se mu podařilo pokles zastavit. ČR tak zůstává jednou z mála zemí, kde Google nemá naprostou dominanci.

Podle průzkumu Netmonitor, používá Seznam 4,5 milionů uživatelů měsíčně. Používají jej převážně starší lidé, což rozhodně není konkurenční nevýhoda. Právě naopak starší lidé mají více peněz a proto jsou lákavou cílovou skupinou pro inzerenty.

Seznamu také pomáhá jeho prohlížeč, který spustil v roce 2014. Tehdy vsadil na jednoduchost. Postavil jej na open source Chromium, bez možností instalovat jakékoliv doplňky. Oblíbili si jej hlavně uživatelé na mobilních telefonech. Údajně jej používá až 1,4M uživatelů, což rozhodně není málo. V roce 2017 to bylo něco přes milion.

A jak hodlá Seznam přežít? Vsází na lepší znalost lokálního prostředí, což rozhodně není špatný nápad. Google testuje a nasazuje novinky pro celý svět a ty nemusí být úplně kompatibilní s českým prostředím. Na rozdíl od okolních zemí, kde má absolutní převahu, se s jeho novinkami prostě uživatelé musí smířit anebo mají smůlu. Dále plánuje více nasadit takzvané Chytré karty. To je v podstatě Google Knowledge Panel. Více o nich se dozvíte na stránkách Seznam nápovědy.

Závěr

Google měl před lety masivní podporu zdatnějších uživatelů internetu, kteří při zasvěcování nováčků jim kladli na srdce že Google je lepší. To už teď neplatí. Nejvíce nových uživatelů internetu přichází přes mobilní telefony, kde už je vše předinstalováno. Google si díky Androidu podchytil další generace novách internetových uživatelů. Ovšem ti často internet používají spíše jako prostředek pro své další aktivity (Facebook,YouTube, Twitch, hry atd.).

Přiznám se, že na Seznamu už jsem dlouho nebyl. Moc návštěvníků mi na mé projekty z něj nechodí. Na druhou stranu pokud chcete najít nějaký online film ke shlédnutí, tak Seznam je na tom lépe než Google, jehož výsledky jsou okleštěné mnoha organizacemi na ochranu autorských práv. Takže tvrzení že lépe poslouží domácímu trhu bych i věřil :)

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 komentáře u „Seznam si stále u nás drží 25 % trh s vyhledáváním“

  1. Ono je, a stále bude hodně lidí, co chtějí mít věci, nápisy a písma komplet včetně dalších služeb ve svém rodném jazyce. To je to, co Google jaksi nezvládá plně. Proto bude seznam, yandex, badoo a další. Pokud to nezbodají.

    Ostatně takto kdysi Microsoft převálcoval svět. Nabídl takový luxus jako je kancelářský textový editor v národních jazycích, a operační systém mluvící v národních jazycích. A během bleskově krátké doby rychle smetl americké textové editory (ála AmiPro, WordPerfect,…) a mnoho dalšího sw.

    Až příliš mnoho lidí si myslí, že všichni chtějí všechno anglicky, a je to ok. Řada lidí dá ovšem přednost svému národnímu jazyků, a to i když umí anglicky stejně jako rodilí mluvčí.

    To je celé.

  2. No když uvážíme, že míval přes 50% tak je to tragické…. Jeho hlavní problém je ten, že jsou ty jeho výsledky vyhledávání hrozné… Ono kdyby neměla půlka ČR nastavený seznam jako domovskou stránku, tak nemá ani těch 25%….

Komentáře nejsou povoleny.