Je Zonky skutečně „Prodělečná zebra“?

Je Zonky skutečně „Prodělečná zebra“?

Dneska jsem narazil na článek Prodělečná zebra: poskytovatel půjček Zonky zůstává hluboko v červených číslech. Autor v něm s odkazem na účetní závěrku za rok 2018 poukazuje na ztrátu 275M CZK. Zároveň upozorňuje, že v roce 2017 byla ztráta 272M CZK. I přes zdvojnásobení objemu poskytnutých úvěrů, které byly 3,33G CZK, společnost dosáhla tržeb jen 106M CZK. Může za to nárůst počtu zaměstnanců (na 160) a větší investice do reklamy. Ztrátu bude muset uhradit mateřská společnost Home Credit International a.s resp. Home Credit Group B.V.. Hmm takže?

Jak je na tom vlastně Zonky?

Je jedno jestli je článek psán kriticky, zaujatě anebo zkresluje informace. Pokud investujete, tak si stejně musíte vždy všechno ověřit.

V tomto případě je nejlepší začít u výroční zprávy. Z té vyplývá že ztráta za rok 2018 byla skutečně 274,93M CZK a měla i ztráty v minulých let. Vlastník Zonky společnost Home Credit Group B.V. (předtím Home Credit International a.s) jí ztráty hradí prostřednictvím navyšování základního kapitálu.

Obchodní výsledky také sedí. V roce 2018 tvořily poskytnuté úvěry 3.329.495.000 CZK o rok dříve 1.677.340.000. Navýšil se i počet zaměstnanců z 83 na 160.

Podle části 13. Výhled pro příští období to nevypadá že by ztráta nějak vlastníka trápila. Není tam nic o tom, že by mělo dojít ke škrtům anebo přehodnocení obchodního plánu. Právě naopak chystají se další investice a dokonce i expanze do dalších zemí.

Společnost neustále rozvíjí a testuje nové funkcionality pro své zákazníky,
investory. Společnost plánuje změny primárně v oblasti rozvoje stávajícího produktu
s využitím nových regulatorních možností. Zákaznická spokojenost je jednou z klíčových
metrik. Společnost má stále ambici držet vysoký standard kvality úvěrového portfolia.
Z tohoto důvodu si Společnost nastavila poměrně přísná kritéria na posuzování kvality
dlužníků a zároveň úměrné konzervativní obchodní cíle. Společnost předpokládá výrazné
investice do rozvoje společnosti, především do vytvoření potřebné IT infrastruktury
a uvedení nového konceptu poskytování spotřebitelských úvěrů do povědomí veřejnosti
(marketingové náklady).
Společnost chce plně využít pravidel jednotného trhu finančních služeb v EU
a plánuje poskytovat své služby v zahraničí a propojit jejich obyvatele v rámci jedné služby.

Nezapomínejme že Zonky i investuje

Zonky oficiálně vydělává na procentech z půjček. Procenta si bere od dlužníka i od investorů. Ovšem nutno podotknout, že ještě sám investuje do části půjček, kde se nesejde dostatek investorů. Podle statistik Zotify.cz za celou dobu sběru dat zainvestoval přes 5,5 miliardy CZK. V roce 2018 to bylo 2.266.418.400 CZK, což je 69,02 %. A tady to začíná být zajímavé. Investuje to opravdu Zonky, respektive Zonky s.r.o.?  V účetní závěrce jsem podobná čísla nenašel, ale třeba tam někde budou schovaná.

Zonky investor by klidně mohla být mateřská společnost Home Credit, který takto nepřímo dosáhne na další klienty a zhodnotí své peníze. Na čemž samozřejmě nevidím nic špatného.  Podle Zotify v roce 2018 měly půjčky do kterých investoval Zonky průměrný úrok 7,8 %, úrok snížený o poplatky a rizikové náklady byl 4,48 % a průměrná délka byla 70 měsíců. Takže z těch 2,27 miliardy při 4,48 % úročení by to mělo být 313M CZK na úrocích.

Samozřejmě to by bylo za ideálních laboratorních podmínek, ale zajistit půjčky s úroky 313M CZK pro mateřskou společnost, tak být -275M CZK už rozhodně nevypadá tak špatně.

Nemáme ani ponětí jakou hodnotu Zonky pro PPF má

A to se bavíme pouze o penězích. V dnešní době mají neskutečnou cenu kontakty a informace. V systému jsou desítky tisíc ověřených investorů. Pokud chcete investovat tak musíte poslat naskenovanou anebo ofocenou občanku. Ostatně víme, že Home Credit tato data využívá. Mě samotnému po registraci do systému přišla SMS s nabídkou půjčky a nebylo to od Zonky :) A to jsem investor, co teprve žadatelé o půjčku. Prostě ty kontakty mají svou hodnotu.

Přidejte k tomu ještě silnou značku. Zonky zná spousta lidí. Pokud budou dělat expanzi do zahraničí tak z pozice české jedničky na trhu a s čísly co mají to budou mít o dost jednodušší.

Společnosti jako Home Credit v mém okolí nikdo moc nemusí, ale o Zonky se vyjadřují neutrálně anebo pozitivně.

Nadnárodní společnost jako je PPF, která působí v 23 zemích světa a jejíž celková aktiva byla v roce 2018 cca 37,9 miliardy EUR si klidně může Zonky vydržovat jen kvůli značce, PR, získávání kontaktů anebo vývoji celé platformy pro půjčování.

Čistě hypoteticky, co kdyby Zonky zbankrotoval

Tak jsem v ČR. Naše země zažila už hodně a ještě asi zažije, takže by asi nikoho až tak nepřekvapilo kdyby Zonky zbankrotoval, případně skončil jinak. Vzhledem k výše uvedenému článku se k tématu vyjádřila na Facebooku Iva ze Zonky, která se aktivně podílí na PR.

Obavy nejsou na místě, jsme registrováni u České národní banky a patříme do skupiny PPF. Jedná se o silnou finanční skupinu, která má bohaté zkušenosti se zakládáním úspěšných společností na půjčování peněz. Krach tedy vnímáme jako vysoce nepravděpodobný scénář. I kdyby se ale zhoršila finanční situace společnosti, tak půjčky jako takové nezanikají – pohledávky k dlužníkům budou stále existovat. Dle podmínek máte na každé půjčce, do které jste investovali, zástavu ve výši participace. Pokud by se tedy řešilo vypořádání, tak byste musel být z dané půjčky vyplacen, jinak by s ní nebylo možné jakkoliv nakládat. O vaše peníze se nemusíte obávat. Jste chráněni jak tím, že za námi stojí silná a úspěšná finanční skupina PPF, tak smluvními podmínkami. Hlavní jistotou vám může být to, že celý koncept funguje a o naši službu je vzrůstající zájem jak mezi klienty, co si peníze půjčují, tak Vámi investory.

Jen dodám že tato ochrana (zástava na půjčkách) vznikla úpravou smluvních podmínek.

Závěr

V Zonky mám nějaké peníze investované – 702 aktivních investic, výkonost portfólia je 5,69 %. Peníze jsem tam naposledy poslal tuším v roce 2017. Od té doby už jen vše točím. Dříve jsme se držel taktiky „konzerva“, kdy jsem investoval jen do jistých půjček, od března 2019 jsem strategii upravil díky novince pojištění splácení. Nějaké peníze v Zonky mám a popravdě více se bojím začínající krize než že by Zonky skončil.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář