Až polovina hledání v Google nevede ke kliku

Společnost Jumpshot zpracovává anonymizované data z oblíbeného bezpečnostního balíčku Avast. Ten dává pozor jaké stránky uživatel navštěvuje, aby mohl zasáhnout v případě nebezpečí. Zároveň však poskytuje zajímavá data o chování uživatele na internetu. Jumpshot z nach například každý měsíc vyhodnocuje jak se chová uživatel při vyhledávání na Google. Z jeho pozorování je jasný trend – Google poskytuje uživateli tolik dat, že nemá potřebu vůbec klikat na výsledky vyhledávání. V červnu 2019 se poprvé stalo, že míra takzvaného zero-click, tedy odchodu uživatele bez kliknutí přesáhla 50 %.

Na grafu z června 2019 je vidět, že počet uživatelů, kteří po vyhledávání na nic neklikli dosáhl 50,33 %. Růžová výseč ukazuje že 4,42 % uživatelů kliklo na reklamu a pouze 45,25% uživatelů kliklo na nějaký neplacený výsledek ve vyhledávání.

Co to vlastně znamená těch 50,33 %? Převážná část jsou uživatelé, kteří jsou spokojeni s tím co na stránce našli. Například to je odpověď, kterou si Google vypůjčil ze stránky (Knowledge Graph), přímá odpověď (počasí, konverze měn atd.), dostačující odpověď z krátkého textu výsledků vyhledávání, ale také to může být nové hledání provedené prostřednictvím prohlížeče anebo jednoduše uživatel nebyl spokojen s výsledky. Ano i to se může stát. Google v některých případech nedokáže odpovědět na to co uživatel hledá a nemusí být jednoduché dotaz upřesnit, takže uživatel to prostě vzdá.

Není žádným tajemstvím, že se Google snaží odpovědět na co nejvíce otázek hned na svých stránkách. Ostatně to je důvod Knowledge Graph a podle statistik Jumpshot se mu to postupně daří stále více a více.

Od roku 2016 se množství kliků na výsledky vyhledávání snižuje a to nejen na úkor zero-click ale i reklam. Jinými slovy výsledky organické výsledky vyhledávání se stávají méně a méně důležitými. Osobně jsem se domníval, že je postupně požírá agresivnější reklama, která je nápadnější a méně rozeznatelná, ale podle výsledků Jumpshot od roku 2016 sebrala jen něco přes 2,2 % kliků. Naproti tomu zero-click ubraly téměř 6 %.

Závěr

Vzhledem k obrovskému podílu Google, který má podle Net MarketingShare 82,5 % celosvětově jej jen tak něco nesesadí anebo alespoň nedonutí něco s tím dělat. Ostatně ani nemá důvod. Takto to jeho uživatelům vyhovuje a majitelé webů mají prostě smůlu. Navíc ovládá telefony s Androidem o stálý přísun nových uživatelů má tedy postaráno. Co se týká ČR, tak podle statistik TopList má Google u nás 70,6 %  a Seznam 24,2 %.

Takže co s tím? Nějaká diverzifikace? Sociální sítě už také nejsou co bývaly. Facebook výrazně omezil dosah příspěvků, takže je nutné nutit komunitu aby se o sdílení postarala sama. Zbývá Twitter, kde to alespoň pro IT stále jde. Nové sociální sítě mi přijdou dobré pro propagaci brandu, obsah ale potřebují specifický a jako dlouhodobý zdroj návštěvnosti pro old school web těžko říct?

Hmm? :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 Replies to “Až polovina hledání v Google nevede ke kliku”

 1. Google chce prostě jen více a více prachů. Obsah si už nějak “ukradne”. Nejhorší je že odbornici z Googlu vždy doporučuji jak co dělat v SEO, všichni to tak neustále dělají, ale výsledky to žádné nepřinese, spíše je to ve finále ještě horší, klesají CTR, klesá doba návštěvnosti, lidé nechtějí číst, na život jim dnes stačí Appka v mobilu, protože tak již byli vychovani, prostě kliknou a rázem je vše vyřízeno :-)

 2. Však to kdysi začalo obrázkama, google kradl nejenom obsah (je) ale i band bandwidth, takže když se obrázek ukázal ve vyhledávání na us googlu, úplně se vám přetěžoval web a měli jste 5 návštěv X-)

  Maximální vrchol pak přišel když vám ještě na stránce zablokoval všechny reklamy, protože se mu nelíbil obsah videa, který jste si embednuli z youtube!!! Dokážete to pochopit? Vy linkujete video googlu, ale on potrestá za špatný obsah na svém youtube VÁS!

  Domluvit se na podpoře (ne)můžete leda tak s nějakým robotem… a tohle je už tak 5 let zpět, od té doby situace pokročila ještě o dost dál viz kauzy s youtuberama apod..

  Prostě když máte na účtě 100mld dolarů a každý rok vám tam další desítky přitečou tak se jen utvrzujete v tom, že přesně podobný přístup je ten jediný správný.

  Tvůrci webů by museli začít spolupracovat, začít financovat nějaké alternativní vyhledávače (nejlépe s opensource kodem). Klidně na to dávat jen 1% z přijmů, ale udělat to všichni tak by se časem moloch Google začal potit. To je jediné byť dost nepravděpodobné řešení, bez něj za pár let ten horní graf překročí 75% a od toho okamžiku bude G na obsah webů už kašlat uplně a vykrádat je fest a klidně celé, protože 80-90% přijmů mu půjde z jeho služeb jako youtube, HP googlu.

 3. Tvůrci obsahu asi nebudou moc nadšeni. Tohle je určitě pro hodně lidí studená sprcha.

Comments are closed.