Společnost Gransy (Subreg) ukončila členství v komoře registrátorů CZ.NIC – “Bez politikaření je to jen zápis v databázi”

Když jsem nedávno našel na stránkách CZ.NIC v novinkách “Společnost Gransy ukončila členství ve sdružení CZ.NIC”, tak mě to celkem vyděsilo. Gransy (Subreg.cz) patří totiž mezi nejpokrokovější registrátory v ČR. Díky nim se spousta věcí změnila k lepšímu (ceny, zjednodušení a automatizace procesů). Navíc veřejně a pro každého férově nabízí služby jako je odchyt domén. Naštěstí to Gransy nezabalil úplně, jen vystoupil z takzvané komory registrátorů. I nadále je plnohodnotným registrátore​m .​cz domén a čtvrtý největší akreditovaný registráto​r domé​n.

Zkusil jsem Honzovi Horákovi (většinový vlastník a šéf Gransy s.r.o.) napsal email, jestli by neposlal více informací co se stalo. Odpověděl mi, že vše podstatné publikovali na Facebooku a dále se k tomu už nechce vyjadřovat.

Pokud chcete neco nekde prosadit, je nutna “politicka” komunikace napric registratory. Ti jsou dlouhodobe rozdeleni do dvou skupin a my nazorove jsme nekde mimo a nepatrime poradne ani do jedne. To je problem ohledne hlasovani a dostat se nekam kde by clovek neco mohl.

Nelibi se nam ani ze jako radovy clenove jsme o vetsine veci nevedeli do posledni chvile. Napriklad o zdrazeni jsme se dozvedeli tesne pred verejnosti. O vetsine projektu se taky clovek dozvi maximalne z valne hromady nebo novinky co vyjde na verejnost.

Suma sumarum – clenstvi pro nas ma smysl jen v pripade, ze bychom umeli politikarit a probojovavat se skrze dalsi registratory do kolegia a vyse, kde ma clovek informace a moznost neco resit. To ovsem neni nic pro nas. A bez toho je clenstvi jen radek nekde v databazi (a sleva na kurzy + pozvanka na vanocni vecirek, kam stejne jako registrator muzeme).

Proto jsme to ukoncili. Alepson uz nebudeme nuceni cist a resit nazory nekterych lidi, ze jsme si jako clenove odhlasovali zdrazovani a investice do zcestnych projektu.

Nemame pocit ze bychom o neco timto krokem prisli.

Jsme napriklad clenem APTLD organizace, a z vlastni zkusenosti muzem rici, ze takove clenstvi ma opravdovy prinos pro obe strany. Nebranime se tedy clenstvi v ruznych organizaci, pokud ma nejaky logicky smysl.

Z jeho příspěvku máme možnost trochu poodhalit zákulisí fungování CZ.NIC. Což si řekněme na férovku nepůsobí zrovna dobře. Jen doplním že sdružení má aktuálně 115 členů, takže něco zásadního v něm prosadit může být pro sólo registrátora asi problém, a to i přesto že reprezentuje cca 8,2 % držitelů domén, kteří mu je svěřili do správy. Věřím že nejsem sám, kdo by čekal pro registrátory reprezentující takové významné procento držitelů domén, lepší jednání anebo alespoň informovanost. Minimálně co se týká například výše uvedeného zdražování domén (viz. článek Kvůli růstu mezd CZ.NIC potřebuje zdražit naše národní domény o 20 Kč).

Ale nejde tu jen o to, že Gransy je čtyřka na trhu, což je úctyhodných 109K registrovanými .cz doménami. Mají přes stovku akreditací a to včetně akreditace od ICANN, kterou tu žádná jiná hostingová firma přímo nemá. Provozují vlastní AnycastDN​S, které využívají národní registry jiných států. Jinými slovy mají spoustu technických i obchodních zkušeností ze světa a jsou v kontaktu se stovkami registrů a to včetně lidí z ICANN. Gransy je firma, která ví jak to ve světe chodí a věřím že i vědí co je pro .cz doménu dobré.

Proto odchod Gransy z komory registrátorů CZ.NIC vnímám jako velmi špatné znamení. Být CZ.NIC na akciovém trhu a toto se stát, tak už rychle prodávám.

Závěr

Ještě stojí za zmínku, že jednička na trhu Wedos Internet v komoře registrátorů CZ.NIC také není, důvody jsou podobné, jen v jejich podání zabalené do hodně hlasité komerce. Když však budete číst mezi řádky, tak podobnosti mezi oficiálním vyjádřením Gransy a tím co píše Wedos najdete.

Gransy odešli v tichosti, což si myslím že je škoda. Pokud je v CZ.NIC něco špatně mělo by se to dostat na povrch a začít o tom mluvit. Nezapomínejte že i vaše projekty jedou na .cz doménách.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 komentáře u „Společnost Gransy (Subreg) ukončila členství v komoře registrátorů CZ.NIC – “Bez politikaření je to jen zápis v databázi”“

  1. jj, ty projekty co si jedou bokem vedle domén taky nechápu. Mělo by si to na sebe samo vydělat nebo to dělat pod jinou firmou a nemíchat peníze z domén do vedlejšího byznysu/zájmu! :(

  2. Já se ani nedivím, protože CZ.NIC dělá spoustu zbytečných a nesmyslných projektů k ničemu. Pak je nutné zdražit domény. Mám dojem, že CZ.NIC se stal spíše sponzorem a líhní linuxové komunity, než že by se věnoval tomu, čemu má. Všichni tak nedobrovolně platíme skrze CZ.NIC v doménách linuxové komunitě její výstřelky.

    Nejznámější zbytečný projekt je asi Turris. Toto zařízení je finanční nesmysl. A ještě větším nesmyslem se stal poté, co projekt začal řídit Patrick Zandl – a udělal z něho modulární systém, to znamená zařízení dražší, nespolehlivější a se zvýšenými náklady na maintenance se strany CZ.NICu.

    Mimochodem, spotřeba elektřiny Turrisu je také nesmyslná v porovnáním s jinými zařízeními.

    Kromě toho jsou to další projekty, kdy nedobrovolně platíme linuxové komunitě a CZ.NICu jejich snahy. Například souhlasím s Wedosem s naprostou nesmyslnosti MojeId. A přidal bych i seznam dalších pitomostí, které by snad CZ.NIC nemusel vůbec financovat. Nebo alespoň ne z našich peněz.

Komentáře nejsou povoleny.