Sobotní zamyšlení nad sociálními bublinami

Když jsem chodil na střední, bez práva volit,  tak se můj svět se točil kolem DrD, hrání a kšeftování s MTG, streetbalu a na počítači jsem maximálně dělal něco v Basicu. Jj zlaté časy než přišel internet a objevil jsem HTML a později PHP. Tehdy jsem si poprvé uvědomil že existuje něco jako sociální bublina.

Ve volbách zrovna vyhrála levice a moji rodiče byli nadšeni. Samozřejmě se to nadšení přeneslo i na mě. Když jsou rádi vaši blízcí tak jste rádi také. Den na to jsem šel s kámoši hrát fotbal. Většina z nich byla z majetnějších rodin a jejich rodiče byli voliči pravice. Celý fotbal diskutovali o tom jak to teď bude na houby a jak se to jen mohlo stát. Byli to velice smíšené pocity, které mě tehdy dost zmátly. Poprvé jsem narazil na jinou sociální bublinu.

Existenci bublin lze nejlépe pozorovat právě na politice. S příchodem sociálních sítích jsou navíc tyto bubliny daleko viditelnější. Lidé v určitých skupinách jsou nám názorově, či tím co a jak vůbec píšou, někdy natolik odlišní že přemýšlíme zdali je to reálné anebo nějaký hromadný trolling společnosti. Nedokážeme si ani představit že ti lidé v reálu existují. Takovéto sociální bubliny mohou být navíc i podle mě nebezpečné, protože lidí se ve virtuálním davu navzájem podporují a hromadně odsuzují nevhodné názory. Myšlení mas tak zkresluje názor jednotlivce. Otázkou jak extrémní to až může být.

Bublin je přitom velké množství a často se překrývají. Tvoří se většinou kolem vlivných lidí, společných cílů, názorů a myšlenek. Většinou je však zastřeší právě vlivní lidé. Dokonce si můžete vytvořit svou vlastní. Stačí k tomu aktivně používat třeba Twitter. Aniž byste si to uvědomili za chvíli sledujete to co se vám líbí a kde je vám příjemně. Nemusíte ani nic psát, od toho sledujete lidi, kteří mají podobný názor a nebojí se jej říct komukoliv, tak jak byste chtěli.

Zdali jsou sociální bulbiny nebezpečné, to těžko posoudit. Zřejmě jednou budou stát za rozvratem společnosti anebo jí změní, tak jak se nám to nebude líbit. V každém případě pro vás a vaše podnikání jsou nebezpečné už teď.

Pro úspěch je důležitá i kritika. Jak se s ní dokážete vypořádat je věc jiná. V každém případě ve vaší sociální bublině je kritika nedostatkovým zbožím, protože je zbytek komunity neguje, bagatelizuje anebo prostě pohřbí pod hromadou dalších informací. A to je velký problém. Tohle platí prakticky o všem. Pokud budete třeba investovat a vaše sociální bublina bude věřit například v ČEZ, tak negativní informace mohou v této bublině znít minimálně, takže když porovnáte plusy a mínusy, ve výsledku dáte na bublinu, a pak problém může být na světě. Řešením je tak mít informace i z opačné bubliny a správně je vyhodnotit.

Další problém bublin je, že přeceňujeme jejich dosah. Například na FB jsou “odborné” skupiny na všechno možné. Řekněme že se rozhodnete je pokrýt reklamou, budete v nich aktivní a protlačíte tam takové PR, že vytvoříte toxické prostředí pro konkurenci. Samozřejmě to bude úspěch, vyděláte a budete mít pocit jakože ovládáte trh. Jenomže pak přijdete na konferenci a tam vás bude znát jen pár lidí, většina přitom o “odborných” skupinách ví, slyšela o nich anebo tam nikdy nezavítali. Prostě zjistíte, že bublina ve které jste tak aktivní pokrývá jen zlomek trhu.

A osobně si myslím, že sociální bubliny mají ještě jeden velký problém a to že zpomalují evoluci. Prostě když vám a nebo vašemu produktu je ve vaší sociální bublině dobře a bez velké kritiky, tak nemáte touhu se zlepšovat. Investujete do jiných věci, případně jen do maličkostí, které po vás vaše sociální bublina chce. Jistě návštěva konkurenční sociální bubliny může odhalit realitu, ale teprve když se dostanete do úplně vzdálené sociální bubliny (jiný stát, jazyk, jiné myšlení) tak teprve narazíte na revoluční myšlenku. Ovšem dokážete tuto myšlenku protlačit pohodlným myšlením vaší sociální bubliny? ;)

Závěr

Toto téma mě napadlo, když jsem procházel sledující na Twitter a uvědomil si že mi chybí nějaký revoluční obsah. Číst si o tématech a myšlenkách jaká se probírají při přestávkách mezi přednáškami na konferencích anebo na afterparty.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup