Od 1. července budou všechny nové weby zařazeny do mobile first indexu

Uběhly téměř tři roky, co Google představil mobile first index. Tedy index, který obsahuje ohodnocené mobilní verze stránek a tento index preferuje před tím desktopovým. Postupem času byly do mobilního indexu zařazovány další a další weby, dokonce i ty, které pro mobily rozhodně optimalizované nebyly.

Mobile first index

Když jej Google představil vyvolalo to značný rozruch. Responzivní weby, totiž měly jinak rozložené prvky, dokonce část navigace bývá často schovaná a teprve po kliknutí se objeví. Jak víme, tohle vše má vliv na hodnocení stránek ve vyhledávání. Naštěstí Googlebot už je někde jinde než v dobách, kdy jsme tohle vše opravdu drsně řešili. Dnes používá jádro Chromium pro vykreslování stránek, a tak mu většina JavaScriptu přímo na stránce nedělá problém. Navíc Google v květnu 2019 přislíbil, že Chromium v Googlebotovi bude pravidelně aktualizovat. Obecně tak Googlebot zvládne stránku správně vykreslit, a snad i pochopit, tak jak vypadá hned po načtení. Pozor stále neumí provádět na stránce další akce, takže neaktivuje třeba infinity scroll.

Přiznám se, že jsem tomu až tolik pozornosti nevěnoval. Když mi přišel email z Google Search Console, že nějaký můj web byl do mobile first indexu zařazen, tak jsem koukl jak si vede a to bylo vše. S pozicemi to nijak výrazně nehnulo a to i přes příslib, že weby v mobile first indexu budou přednostně zobrazovány uživatelům s mobilním telefonem.

Nové weby rovnou do Mobile first index

Od 1. července 2019 půjdou všechny weby rovnou do Mobile first indexu a to ať jsou anebo ne optimalizované pro mobilní telefony. Tedy dostat se do starého dektopového indexu už zřejmě nepůjde.

Pozor Google nepočítá s tím, že by majitele nových webů upozornil, že jdou do mobile first indexu, jako je tomu u již existujících webů. Prostě vás tam zařadí a předpokládám, že přes Search Console jen napíše pokud narazí na nějaký problém.

Závěr

U nových webů už asi všichni nějak myslíme na uživatele s mobilním telefonem. V každém případě neuškodí si web projet testem, jestli tam Google bude vše vyhovovat. Zvláště pokud si chcete koupit šablonu, tak si jí otestujte.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

One Reply to “Od 1. července budou všechny nové weby zařazeny do mobile first indexu”

  1. Dodnes jsem nepochopil o čem ten mobile index je když například speedtest.net který mobilům hází jen promo na mobilní appku je stále vysoko.

Comments are closed.