Nové reklamy ve vyhledávání Google jsou na mobilech téměř nerozeznatelné od organických výsledků

Nové reklamy ve vyhledávání Google jsou na mobilech téměř nerozeznatelné od organických výsledků

Google se v poslední době pořádně rozjel s monetizací svého vyhledávání. Doslova by se dalo říct, že si přestal brát servítky a rve reklamu v mobilech kam to jen jde. Nedávno oznámil, že jí hodlá dát i na svou hlavní stránku. Před pár dny jsem si všiml, že se celkem dost lidí na Twitter začalo pohoršovat nad novým označením reklam v mobilním vyhledávání. No musím říct, že to je fakt síla.

Reklamní výsledky jsou v podstatě totožné s organickými. Zmizelo barvené odlišení. Jediným rozdílem je označení tlustým písmem Reklama. V anglické verzi je tam jen Ad o velikosti favicon. Teď koukám že tam je ještě v pravém horním rohu ikonka info.

Když na mobilu máte více reklam, tak je vzhledem k malé obrazovce nemáte možnost srovnat s organickými výsledky. Připadají vám „přirozené“.  Nepřemýšlíte a kliknete. Celkem by mě zajímala úspěšnost takových reklam. Kolik lidí, v případě že hledá hodně konkurenční produkt anebo službu, se vůbec k organickým výsledkům dostane. Anebo ještě lépe jaký je vývoj počtu impresí a prokliků na top pozice organických výsledků.

Proč to Google dělá?

Google je akciová společnost a tak má vydělávat svým akcionářům peníze. To nikdo nepopírá. Na druhou stranu ještě v roce 2013 Google odlišoval reklamy barevným pozadím. Výslovně chtěl aby uživatel poznal co je reklama. To se se současným formálním označením ani nedá srovnat.

Nová varianta vyhledávání Google, kde je více reklamy než výsledků vyhledávání.

Google se od reklamy ve výsledcích chtěl distancovat, protože za to co se objevilo neručil. Reklama přece nemůže soutěžit s organickými výsledky. Ty si své pozice vybojovali kvalitou. Reklamu si může koupit kdokoliv a odkázat na cokoliv.

Takže to už teď neplatí? Znamená to, že Google už je jedno kam se uživatel dostane? Možná si je už svou pozicí na trhu tak jistý, že se mu je těch pár naštvaných lidí ukradených. Respektive má spočítáno, že se mu o část lidí vyplatí přijít, protože ten velký zbytek mu přinese více peněz.

Zajímavé je, že se tyto agresivní změny týkají jen mobilních zařízeních. Je fakt, že BFU si na mobilu vyhledávač jen tak nezmění. V Androidu je vlastně všechno Google. Naproti tomu u desktopu je to otázkou pár kliků.

I když jaké vlastně BFU zná konkurenční vyhledávače? Možná většina ani netuší že nějaká konkurence existuje anebo to nedokáže rozlišit aneb nejlepší vyhledávač je Wikipedie :)

Závěr

Tohle mi fakt vrtá hlavou. Opravdu jsme se už dostali do stádia, kdy všemu na mobilu vládne Google a BFU mu odpustí naprosto všechno, protože nevědí že by mohla vůbec existovat alternativa?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 komentáře u „Nové reklamy ve vyhledávání Google jsou na mobilech téměř nerozeznatelné od organických výsledků“

  1. Dle mě je zajímavá myšlenka také to, že lidé nyní budou ještě častěji klikat na reklamní odkaz, než na ten organický a to i při vyhledávání konkrétní firmy.

    Řekněme, že chci na stránku třeba Vodafonu, tak dám do Google „vodafone“ a místo abych roloval dolů, tak kliknu hned na reklamu, protože je to pohodlnější, a Google vydělá…

  2. musí mít teď neskutečný vejvar. Aby to ještě víc zamaskovali a tak nějakou ikonku a text dali i nad běžné výsledky.
    Otázka je, co na to inzerenti, budou více platit, jestli budou i více vydělávat abych chtěli více platit.
    No už mohou, před rokem to dali najevo odstraněním „Don’t be evil“ ze svého kodexu.

  3. Dvacet let víme, že to do tohohle stavu spěje. Jediná správná cesta je konkurovat Googlu a dalším vyhledávačům vlastním vyhledáváním. Což skoro nikdo nedělá.

Napsat komentář