5 důvodů proč nové službě na monetizaci nejen webů PRyard věnovat pozornost

5 důvodů proč nové službě na monetizaci nejen webů PRyard věnovat pozornost

Teď dávejte hodně dobrý pozor, protože jsem po dlouhé době objevil něco nového, co může oživit anebo rozjet vaše online podnikání. Pokud hledáte nový směr anebo se chcete do něčeho teprve pusti, tak se tu objevila jedna novinka, za kterou je člověk, co fakt umí rozjíždět projekty.

Nejdříve krátké shrnutí o službě PRyard

PRyard je nová služba, kterou založil tvůrce PlaCla Martin Jersák. Je zaměřena na nově vznikající trh, který nazval sociální pay per post. Na něm šikovní publisheři/influenceři a tvůrci obsahu mohou vydělat slušné peníze, protože právě to teď inzerenti potřebují. Martin věří že tyto inzerenty dokáže sehnat a vysvětlit jim proč sociální pay per post potřebují. A vzhledem k tomu, jak se mu to povedlo u PlaCla tomu i hodně věřím.

Takže pokud máte web, kde publikujete kvalitní obsah anebo účet na sociálních sítích, tak se rozhodně do PRyardu zaregistrujte. Nic vás to nestojí a budete mezi prvními.

Pokud váháte tak se pojďme podívat do historie

Na službu PRyard jsem narazil včera na Webtrhu, když jí prezentoval uživatel jersywoo alias Martin Jersák. Když jsem si přečetl že se jedná o pay per post & content, tak jsem se opravdu zaradoval. Martin Jersák totiž v polovině roku 2009 založil službu PlaCla, kterou dokázal vybudovat na poměrně prestižní Pay Per Post systém.

Martin pro PlaCla zvolil hodně revoluční přístup, který preferoval inzerenty před tvůrci obsahu. Vše bylo už od začátku koncipováno pro doslova masový nákup článků velkými inzerenty. Využíval se model, kdy inzerent oslovil nabídkou všechny tvůrce obsahu (publishery). Jednoduše jste přidali do systému web a po schváleni na vás „vybafly“ desítky nabídek, které jste museli proklikat jestli se vám nějaká nehodí. Pro inzerenty neskutečně jednoduché, pro publishery otravné procházení nabídek. Mě osobně se to v té době moc nelíbilo, ale byl to způsob jak u nás pohnout s monetizací obsahu. PlaCla jsem proto propagoval jak to jen šlo.

Když jsme se později s Martinem setkali a probírali jsme PlaCla překvapilo mě jak naprosto odlišně přistupuje k propagaci celého systému. Zatímco já žil v dojmu, že takový systém stojí na tvůrcích obsahu, kteří jsou nedostatkové zboží, tak Martin naopak sháněl ve velkém inzerenty. Žádné sedění na zadku, sjednával si schůzky a přesvědčoval firmy ať investují do pay per post.

Teď s odstupem času, kdy pomáhám připravovat velké reklamní kampaně a vím co inzerenti nejen chtějí, ale hlavně za co jsou ochotni utrácet peníze, tak můžu říct, že šel opravdu správným směrem.

Martin PlaCla v prosinci 2013 nabídl k prodeji. Zveřejnil tehdy i čísla systému. V roce 2013 byl obrat 3.455.533 CZK a zisk 1.058.983 CZK. Celý systém úspěšně prodal.

Když jsem se ho ptal na důvod prodeje, tak to nebylo že by systém nefungoval anebo s ním nebyl spokojený. Spíše mu chuť brala práce s určitou skupinou publisherů. Nedávno jsem četl na Webtrhu post od současného majitele a ten napsal, že se hlavně specializují na B2B, takže asi jej daná skupina publisherů také zmáhá.

Po prodeji se mu prý opravdu ulevilo. Vrátil se zpět k zakázkovému programování a jeho „blogové farmě“. Právě tu několik let budoval až se dostal na úroveň, kdy patří podle jeho slov k velikostně i obratově mezi největší publisheri na CZ/SK trhu. V PlaCla ale má jen zlomek a spíše okrajově. Inzerenty si umí najít sám :)

Od prodeje PlaCla nabral velké množství zkušeností a to i ze spoluprací na jiných velkých a známých projektech. Výsledkem je nový pay per post & content systém PRyard. Právě teď totiž u nás vzniká úplně nový trh. Nazval jej sociální pay per post. Chce u toho být a to dokonce globálně.

Celý proces má rozplánovaný do několika fází. Právě teď nabírá základní portfólio publisherů a influencerů. Tuto fázi nechá chvíli běžet.

V následující fázi opět rozjede marketing zaměřený na inzerenty, ale slibuje že tentokrát bude ještě aktivnější a intenzivnější. Ostatně má k tomu dostatek zkušeností. V plánu jsou PPC kampaně, konference, osobní návštěvy a samozřejmě i tradiční metody. Pro český trh už má prý i obchoďáka.

No a další fáze je expanze do zahraničí, kde už má také něco domluveného.

Takže teď když jsme si to pěkně probrali. Nastal čas, abych vám napsal X důvodů proč si myslím, že tomuhle je třeba věnovat sakra velkou pozornost ;)

1. Je za tím Martin Jersák

Martin úspěšně rozjel PlaCla. Věděl přesně co trh potřebuje a dal mu to. Vzniklo mnoho kopií i podobných systémů, ale žádný neprorazil tak jako PlaCla. Osobně si myslím že to je právě přístupem a myšlením. Věřím a vsadil bych si, že to Martin zvládne i tentokrát. Navíc má daleko více zkušeností a hlavně kontaktů.

2. Sociální pay per post bych doporučil klientům

V současné době jde do kopru PPC i  reklama na sociálních sítích. Je to neskutečně drahé a spousta firem do tohoto segmentu investuje jen proto, že si to neumí vyhodnotit anebo si myslí že když to jde konkurenci, tak to musí jít i jim. Samozřejmě jsou reklamní kampaně kdy to jde, sám jich pár mám. Ale pokud chcete utratit efektivně balík peněz (třeba stovky tisíc), tak to pro některé odvětví prostě už nedává smysl.

Místo toho se ve velkém investuje do obsahu a jeho šíření. Budování značek, povědomí o službách a produktech. Když se taková kampaň pak vyhodnocuje, tak zjistíte že pár sdílení rozhoduje o tom jestli to byl úspěch anebo ne. Možnost tyto sdílení si koupit, pokud už mám kvalitní obsah by bylo prostě super a hned bych to doporučil. Navíc celá kampaň by se snadno dala vyhodnotit.

3. Je to monetizace, kterou teď potřebujeme

Řeknu vám na rovinu tvořit obsah pro své weby není zrovna moc výdělečná činnost. Pokud si chcete vést portfólio webů a vydělávat na nich, tak mimo psaní obsahu musíte nezanedbatelnou část vašeho času vložit i do shánění inzerentů. PPC, affiliate atd. vám vydělají tak na náklady, ale pořádné inzerenty si prostě musíte najít a vlastně stále průběžně hledat.

PRyard je dalším zdrojem inzerentů pro vaše weby, kteří budou po vás chtít zajímavý obsah. Většinou je zájem jen o „tupé“ reklamní články, kde jsou radši zakázané komentáře. Martine je však bude učit že to mají dělat jinak.

Navíc budete moct monetizovat i vaše účty na sociálních sítích, které teď máte jen pro zvýšení návštěvnosti.

4. Všechny vydělané peníze budou reinvestovány do projektu

Psal jsem si s Martinem a všechny vydělané peníze hodlá reinvestovat do PRyardu. Má dostatek příjmů mimo. Pro rozjezd čehokoliv je reinvestice základem.

5. Systém nebude prázdný

Martin už teď má velkou databázi kontaktů na inzerenty, které dokáže přesvědčit aby inzerovali. Není nic horšího než prázdný reklamní systém a to tu hrozit nebude až se rozjede. Navíc tito inzerenti neodejdou když bude málo publisherů. Jedna z největších blog farem u nás patří Martinovi.

Závěr

PRyard už zkouším a rozhodně o něm vyjde ještě nějaký článek. Tohle by mohlo fungovat a doporučuji vám být u toho.

Jen mi moc nesedí ten název, ta doména je fakt náchylná na překlepy :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „5 důvodů proč nové službě na monetizaci nejen webů PRyard věnovat pozornost“

  1. Ahoj Drago, název se mi zdá OK dává smysl a je na .com doméně… když to chce být globální projekt, tak lidem co umějí anglicky to nebude dávat problém napsat a pamatovat… že to bude možná překlepovka pro malý český rybníček – no a co?

Napsat komentář