John Mueller odpovídal na otázku, co s novou doménou, která má špatnou minulost

John Mueller dostal v posledním Google Webmaster Central hangout otázku ohledně nově zakoupené domény, která však v minulosti měla problém. S podobným případem jsem se setkal a musel to řešit. Takže mě jeho odpověď opravdu zajímala.

“We took over a URL with our brand and after that, unfortunately, we found out that someone before us, maybe half a year or two years ago, used that URL for piracy content. And if we take a look at the Google transparency report we can see that there has been a lot of trouble with that URL. Is there any way to get some kind of reset at Google? Because we do not have any connection to the former owner of that URL. And of course we do not have any piracy content in our editorial offerings. So what should we do?”

 

“Získali jsme URL (doménu) s naší značkou a poté jsme bohužel zjistili, že jí někdo možná půl roku anebo dva roky před námi používal pro pirátský obsah. A když podíváme do Google transaprency report, tak vidíme že s ní bylo spousta problémů Je tady nějaký způsob jak dosáhnout resetu u Google? Protože nemáme žádné napojení na pvůdního vlastníka domény. A samozřejmě nenabízíme žádný pirátský obsah. Co bychom měli dělat?”

 

John Mueller odpověděl, že doména na kterou se ptá je celkem nová, takže by měli chvilku počkat. Prostě chvilku trvá než si nový obsah sedne.

Co si pod tím představit? Reputace domény může utrpět třeba vlivem napadení webu. Objeví se tam odkazy na nebezpečný obsah, nevhodná reklama atd. Doména se může dostat třeba na blacklist Google Safe Browsing. Majitel to zjistí, nahraje poslední funkční zálohu, změní hesla opevní web a jede dál. Postupem času si to Google přebere, odstraní web z blacklistu a jede se dal.

Jenomže jak John dodal, může to být velice ošidné pokud má doména špatnou historii delší dobu. Doporučuje se podívat do archive.org jestli tam špatný obsah byl pár měsíců anebo třeba deset let. Penalizace za pár měsíců může časem vypršet, ale těch deset let může způsobit vážný problém.

Něco z vlastní zkušenosti

Před pár lety jsem se pochlubil s doménou, která byla Google označena jako Ryzí spam. Web na ní vykazoval dlouhé měsíce mizerný výkon jasně ukazující na penalizaci. Nic se samo nespravilo. Musel jsem požádat v Google Search Console o nové posouzení domény. I poté však z Google chodí mizerná návštěvnost. Myslel jsem si že to je zaměřením (YMYL), protože jsem nevěřil že existuje něco jako permanentní penalizace domény, pokud se změní majitel/obsah. Teď přemýšlím že v rámci výzkumu bych zkusil obsah přesunout na novou čistou doménu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup