Google rozjel svůj vlastní „SEO analyzátor“

Google rozjel svůj vlastní „SEO analyzátor“

V zlaté éře online podnikání pro každého, kde každý chtěl budovat svůj internetový sen a probíral to s ostatními na ještě hnědém Webtrhu, existoval jeden zakázaný pojem „SEO analyzátor“.  Jednalo se o označení služby, která robotem prošla vaší stránka a bodově ohodnotila vaše SEO. Možná si říkáte, že o nic vážného nešlo. Jednoduchý audit stránek, přece nemohl způsobit nějaké problémy. To se mýlíte ;)

Některé tyto SEO analyzátory byly velice důsledně propracované a výsledný report vypadal fakt hezky. Navíc jste dostali i číselné bodové ohodnocení. Takže když jste dělali SEO anebo šablony, tak se celkem často stávalo, že si váš zákazník prohnal svůj nový web takovýmito analyzátory a začal se ptát „Proč nemám 100 bodů? A tady mám jen 78%, nešlo by s tím něco udělat?“ Většinou pak následovalo dlouhé vysvětlování, že to nepotřebují, Google to neřeší anebo že by to dokonce mohlo být nebezpečné, protože to hraničí s black hat SEO praktikami.

Když jsem se dnes dozvěděl, že si Google založil svůj vlastní oficiální SEO analyzátor, tak jsem se musel upřimně zasmát. Pak mě přepadla pořádná dávka nostalgie a nakonec i lítost nad všemi kdo dělají SEO, neboť teď budou muset opět plnit SEO plán na 100 bodů :)

Nový nástroj od Google je zatím v beta testu a najdete ho na web.dev. Stačí zadat URL a kliknout na Run Audit. Web je otestován na Výkon, Přístupnost, Osvědčené postupy (Best practices) a SEO. U každého můžete získat maximálně 100 bodů. Už se bojíte? Budete ;)

404M získala 91/100 u SEO. Jak je to možné? Protože u nové šablony nemám nastavené meta description :)

A co jsou další, které musí web splnit aby získal 100  bodů v SEO testu od Google?

  • Musí mít <meta name=“viewport“> tag s width anebo initial-scale
  • Na stránce musí být čitelné písmo pro návštěvníky z mobilu
  • Stránka musí mít <title>
  • Odkazy musí mít popis.
  • Nesmí chybět hreflang a rel=canonical
  • Dokument nesmí mít pluginy (vkládané části třeba přes flash, java atd.) – embed, object, applet
  • Server musí poslat funkční HTTP stavový kód (ideálně 200 :))
  • Stránka nesmí být blokována před vyhledávačem
  • Validní robot.txt

Takže se nelekejte. Zatím v Google SEO analyzátoru stačí splnit těchto 10 věcí.

Závěr

Horší to bude s těmi dalšími položkami. Třeba performance je v podstatě test PageSpeed Insights. V něm získat 100 bodů je značně náročné, ne li nemožné pokud do stránky vkládáte kódy třetích stran. Na to musí být udělané stránky i šablona prostě na míru. Třeba u WordPress vám přehnanou optimalizací nějakým pluginem k tomu určeným může přestat něco jiného fungovat.

Chce to prostě brát s rezervou. Chyby opravit a upozornění zvážit jak moc jsou závažná.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář u „Google rozjel svůj vlastní „SEO analyzátor““

  1. Ešte to má svoje muchy, ale určite to bude dobrý odrazový mostík. Ako bugy vidím na našom webe napr. to, že vyhadzuje chybu o neurčení html doctype, pritom to v hlavičke máme, a taktiež chybu pri pozíciách css a Javascript v kóde, pričom nie všetko sa dá presunúť do footeru. Ale ako celok nástroj hodnotím pozitívne.

Napsat komentář