Google představil reCAPTCHA v3

Google na svém blogu oznámil spuštění reCAPTCHA v3, nové generace captcha, která má zamezit botům v dělání neplechy na vašem webu, zatímco skutečné lidi nebude moc obtěžovat.

Něco z historie

Původní reCAPTCHA byla postavena přepisování textu z obrázků podobně jako většina ostatních tehdejších captcha. Její velkou výhodou bylo, že snaha vašich návštěvníků nevyšla na zmar. Pomocí přepisování textů jste totiž pomáhali s digitalizací novin a knih. Například od spuštění v roce 2007 do roku 2011 pomohla s digitalizací 13 milionů článků z New York Times od roku 1851. Byla velice oblíbená i na velkých webech. V dobách největšího nasazení se vyplnilo přes 100 milionů captcha za den. V roce 2012 pak pomohla s přepisováním názvů ulic v Google Street View.

V roce 2014 začal Google testovat novou reCAPTCHA v2. Pomocí behaviorální analýzy interakcí uživatele s prohlížečem dokázal až v polovině případů rozhodnout, že se jedná o člověka po jednom kliknutí. Nebylo nutné tedy přikročit k fázi, kdy návštěvník musí něco dělat. Kdo se tam dostal, tak většinou na obrázcích hledal něco konkrétního.

A teď tu máme reCAPTCHA v3

Nová reCAPTCHA se opět snaží zjistit jestli se jedná o člověka bez nutnosti nutit návštěvníka něco vyplňovat. Místo toho posiluje behaviorální analýzu. Nově můžete sledovat chování návštěvníka nejen na konkrétní stránce ale i celém webu. Snadněji tak identifikujete člověka, protože nějakou zásadní akci udělal třeba na předchozí stránce.

Nová reCAPTCHA vám také dává možnost rozhodnout se jestli jsou akce dostatečné k identifikování člověka anebo ne. Využívá bodové ohodnocení. Vy pak můžete na základě výsledků provést třeba další test anebo si je spojit s nějakou další kontrolou, ke které reCAPTCHA nemá přístup.

Přichází také možnost sledovat aktivitu botů na více stránkách přímo v admin konzoly. Zjistíte tak na kterou stránku se boti zaměřují a tam třeba můžete zpřísnit detekci.

Závěr

Snaha bojovat s boty tu je už dlouho a většinou zahrnovala nějakou interakci s uživatelem. Viděl jsem zábavnou formu, kdy jste si museli zahrát jednoduchou hru anebo hledání pravopisných chyb. Vždy to ale bylo otravné. Příchod reCAPTCHA v2 tak byl v mnoha ohledech průlomový. Nový koncept třetí verze se mi líbí. Dává vám více nástrojů a možností jak detekovat boty. No uvidíme jak se osvědčí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář u „Google představil reCAPTCHA v3“

  1. Tak snad uz neuvidime zabuggovany “select all images with a street sign”

Komentáře nejsou povoleny.