Jak je to s hodnocením domén s klíčovým slovem ve vyhledávání

Téma domén obsahujících klíčové slovo jsem se věnoval už dříve. Tentokrát jsem našel zajímavé informace a souhrn na Search Engine Journal, postavené na zdrojích přímo z Google.

Podle SEJ byla tato dlouholetá debata konečně ukončena Johne, Muellerem v rámci pravidelných Webmaster Hangout.

Domény s klíčovým slovem nemají výhodu ve stáří

Často se bere stáří domény jako konkurenční výhoda. Google však nebere v potaz, kdy doména byla zaregistrována, ale kdy se na ní objevil nějaký obsah. Takže dlouhodobě parkovaná doména je na tom z pohledu stáří stejně jako nově registrovaná.

Samozřejmě je otázkou co s doménami, na kterých nějaký obsah byl, pak na pár let zmizel a znovu se objevil, ale jiný. Black hat podsvětí má jasno. Přednostně berou domény s historií, protože to funguje ;)

Domény s klíčovým slovem nemají výhodu

“…just because keywords are in a domain name doesn’t mean that it’ll automatically rank for those keywords.”

Pokud obsahuje doména klíčové slovo neznamená to automaticky, že na toto slovo se bude zobrazovat. Toto tvrzení působí tak, že klíčové slovo v doméně není hodnotícím signálem.  Tedy v porovnání s brandovou doménou by neměly mít žádnou výhodu.

Samozřejmě výskyt klíčových slov v odkazu už je o něčem jiném. Takže když někdo vytvoří aktivní odkaz “http://klíčovéslovo.tld” Tak už to váhu zřejmě mít bude, protože jaká klíčová slova jsou v odkazu už jako hodnotící signál Google bere.

Domény s klíčovým slovem už ztratily svůj vliv

V roce 2011 došlo k úpravě algoritmu Google. Z výsledků vyhledávání byly odstraněny výsledky vedoucí na parkované domény.

“This is a new algorithm for automatically detecting parked domains. Parked domains are placeholder sites with little unique content for our users and are often filled only with ads. In most cases, we prefer not to show them.”

Cílem však nebylo omezit tyto domény, ale zbavit se nekvalitního obsahu na nich. Proto se dlouhou dobu věřilo, že klíčová slova v doméně mají vliv na pozice. To vše bylo ještě přiživováno narůstající popularitou CMS, která uměla dělat SEO friendly URL. Takže když klíčová slova v URL fungují, tak proč ne i v doméně?

Domny s klíčovým slovem se umísťují stejně jako brandové domény

Nakonec asi nejzásadnější prohlášení:

“…it’s kind of normal that they would rank for those keywords and that they happen to have them in their domain name is kind of unrelated to their current ranking.”

Jinými slovy že se weby na doménách s klíčovým slovem umísťují na tato klíčová slova ve skutečnosti spolu nesouvisí. Je to běžný jev, protože obsah na těchto doménách většinou odpovídá klíčovému slovu v názvu.

Závěr

Ačkoliv na SEJ tvrdí, že debata skončila, osobně si myslím že ne tak úplně. Viděl jsem pár experimentů, které potvrzovaly jednu či druhou stranu.

Co byste v každém případě měli vědět.

  • Pokud si pořídíte doménu s klíčovým slovem, tak projděte její historii. Ať neskončíte jako já. Jak je vidět ona ta historie nakonec vliv má ;)
  • Domény s klíčovým slovem jsou jistě fajn, ale když se chcete odlišit od konkurence, tak zjistíte že vtipné a dobře zapamatovatelné jméno nakonec funguje lépe. Hlavně když umíte svůj projekt propagovat.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 komentáře u „Jak je to s hodnocením domén s klíčovým slovem ve vyhledávání“

  1. Klíčové slovo v doméně se mi nikdy nezdálo nějak zásadní pro Google, naopak tomu, že stará a nová doména má stejnou výchozí pozici příště nevěřím. Stará doména se téměř vždy umisťuje alespoň z počátku lépe než nová a to i v dnešní době.

  2. jj, souhlasím. Stáří domény má zasadní vliv nebo dosud určitě mělo. Pokud jsem měl zpoždění o půl roku tak už jsem byl vždycky jako druhý. Ovšem je možné, že pokud byl někdo na začátku první, rychle nasbíral odkazy, kdežto druhý třetí atd už se o ně vždycky později dělí.

  3. Osobně jsem zastáncem spíše varianty celkového smyslu. Web by měl být především pro lidi, tudíž zapamatovatelná doména s nápadem pro mne byla vždy více než doména s dobře postaveným klíčovým slovem. Nepopírám ale, že nebylo více “sexy”, když se mi náhodou povedlo obojí. :-)

Komentáře nejsou povoleny.