Google testuje zvýraznění AMP v SERP

Google testuje zvýraznění AMP v SERP

Google se snaží už nějaký ten pátek protlačit AMP (Accelerated Mobile Pages). Jedná se o webový standard určený hlavně pro mobilní telefony. Ačkoliv si teď nejsem jistý jestli jsou stránky v AMP už teď nějak zvýhodňovány ve vyhledávání, tak se to dá celkem jistě předpokládat do budoucna. I když jedna věc tu je. Jsou ve výsledcích označené.

Pokud je stránka v AMP, tak v SERP jí na mobilních telefonech uvidíte označenou šedým bleskem. To moc nápadné není. Počítám že většina BFU netuší co to vlastně znamená.

Dneska se však objevila zpráva, že Google testuje novou variantu, která už nápadná opravdu začíná být. Blesčík je barevně zvýrazněn a navíc přibylo slovíčko Instant.

Řekl bych, že takovéto zvýraznění už začíná být celkem nápadné a může rozhodně zvýšit click rate a tím přivést více návštěvníků.

Závěr

Pokud se podaří Google AMP protlačit na dostatečně významné procento stránek, tak věřím že oficiálně začne stránky v AMP zvýhodňovat ve vyhledávání. Může to být také jeden z významných faktorů pro hodnocení v dlouho odkládaném mobilním indexu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

6 komentářů u „Google testuje zvýraznění AMP v SERP“

  1. Na WP magazínu jsem to již testoval a zatím z prvních výsledků mi to vychází tak, že návštěvník z Googlu projde na webu podsttaně méně stránek. Většinou si přečte obsah a odejde, jelikož v AMP verzi je to dost osekané a nevidí některé další podstatné části z webu.

    • Není potřeba nic osekávat, ovšem pokud to osekne plugin… sehnat jiný. :) Logicky mi to vychází, že vstupní stránky bude poskytovat google ze svých serverů. Návštěvy se mi měřit budou, reklamy taky. Nezní to tak špatně – poskytne první dojem rychlého webu, ušetří zátěž mého serveru. Kdo bude chtít víc, tak se proklikne na klasickou mobilní verzi.

      Jediné co mě děsí, že už teď google krade obsah (často na wiki) k tomu ukradne obrázek (kdekoliv, dokonce i u mě a jen ho označí) a na své straně ho prezentuje jako úryvek = vetšině lidí to stačí a dál už ne klikají. Přicházíme o návštěvy. Dochází i k tomu, že internet = servery Google. AMP verze je další logický krok jeho strategie (absolutní kontrola nad obsahem).

  2. Podle mě stejně nebezpečná věc jako zprávy na Facebooku – poskytujete nadnárodní korporaci svůj obsah. Jakmile bude dostatek uživatelů vevnitř, začne se zbytek (konkurence) znevýhodňovat a po určité době se začnou salámovou taktikou vnucovat webům s AMP kdejaká pravidla a bude se jim přistřihávat reklama, zisk atd. – toto už tu x-krát bylo a nevím, že na toto nějakdo může naletět. Zase jde pouze a výhradně o to, aby Google schramstnul zadarmo váš obsah a monetizoval ho sám.

    Připomínám, že google byl za znevýhodňování konkurence už odsouzen a rozhodně nejde o plané obavy. Reálně už teď scrapuje velmi diskutabiním způsobem obrázky, rich snippets, wiki atd. Očividně jde o snahu udělat si „internet podle Googlu“.

Komentáře nejsou povoleny.