Hlasové zadávání a domény

Počet hledání pomocí hlasu na Google roste. Už dnes přijímá 20 % dotazů z telefonů s OS Android “mluveným slovem”. Předpokládá se, že v roce 2020 budou lidé z 50 % hledat buď hlasem anebo obrázky. Tedy text komplet odpadá. To se týká mobilních zařízení, kterých ale přibývá a už mají na vyhledávání více jak poloviční podíl. Nechci nic říkat, ale mění to pravidla hry ;)

Osobně jsem byl překvapený jak dokáže být převod hlasu na text efektivní. Ze začátku jsem to bral jako srandu, ale když něco funguje a je to pohodlnější, tak si na to rychle zvyknete. Na starém telefonu Samsung Galaxy J5 jsem takto diktoval delší SMSky. Teď mám nový Asus Zenfone, kde jsem si nezvykl na klávesnici. Dělám hodně překlepů a autokorekce už pár lidí, kterým jsem psal pobavila. Takže jsem se vrátil k diktování. No funguje to pro SMS, ale u vyhledávání ?

Vyhledávání je něco trochu jiného. Funguje skvěle na jednoduché dotazy a věřím že mnoha lidem to stačí. Jenomže jakmile potřebuji zjistit něco o nějakém produktu anebo třeba chybě tak už to úplně není ono. Prostě nenahradí klávesnici anebo CTRL+C a CTRL+V. A tady se dostáváme k doménám.

Chrome, který je na snad na všech Androidech, umožňuje zadat buď dotaz anebo doménu. Dotaz předá Google a pokud rozpozná doménu tak jí zkusí zadat. Kvalitní prémiová doména nebude při zadávání hlasem problém, stejně tak “Nejlepší Značka CZ”, “Super Značka CZ”, “Restaurace u Stromu Město CZ”. Prostě všechna běžná slova Google bez problémů rozpozná. Co ale když si založíte vlastní značku, která na první pohled nic neznamená? To fungovat ze začátku prostě nebude. Google se pokusí slovo rozpoznat a většinou pak skončíte na úplně jiné stránce. Pokud bude vaše značka něco znamenat, tak jí časem rozpozná. Snad… možná … někdy?

Což nás vede ke třem závěrům:

  1. Typo domény jsou zpět ve hře. Jen místo překlepů hledáte homonymum ke značkám.
  2. Víceslovné domény už nejsou problém. Jestli řeknete dvě slova anebo pět, v podstatě není rozdíl oproti tomu napsat je. Záleží jen jak dobře se budou pamatovat.
  3. nTLD zadávat hlasem nejdou. Jsou předány Google jako vyhledávací fráze.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup